Reklama

WAŻNE! Już za chwilę zamykają ul. Drzęczewską w Piaskach. Wiemy, na jak długo....

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

WAŻNE! Już za chwilę zamykają ul. Drzęczewską w Piaskach. Wiemy, na jak długo.... - Zdjęcie główne

Jeszcze będzie przepięknie? | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O ul. Drzęczewskiej w Piaskach napisano już wiele. O dziurach w drodze, fatalnym poboczu, zniszczonych chodnikach. Wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy ogłoszono plan przebudowy ponad półtorakilometrowego odcinka, od ronda z ul. Leśną do łącznika z drogą powiatową Gostyń - Smogorzewo. Prace ruszyły z początkiem listopada 2022 r. i od tego momentu nie milkną głosy krytyki nad sposobem pracy budowlańców oraz utrudnieniach dla kierowców i pieszych. Ciekawe, co powiedzą w najbliższy poniedziałek, 20 lutego 2023 r?

 

Od ponad trzech miesięcy przy gruntownej przebudowie drogi gminnej nr 740542P, od ul. Drzęczewskiej w Piaskach do Drzęczewa Drugiego pracują pracownicy Przedsiębiorstwa Drogowego "Drogbud" - Gostyń Sp. z o.o. z Grabonogu. Wielu z nas, dowożąc dzieci do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Piaskach, przedszkola "Enart" czy żłobka "Leśne Skrzaty", na co dzień obserwuje postępy prac oraz... nazwijmy to wprost, chaos na remontowanej drodze.

Przebudowa ul. Drzęczewskiej w Piaskach - rajd po placu budowy?

W przebudowę półtorakilometrowego odcinka zaangażowane są spore maszyny budowlane, jednocześnie kilkudziesięciu ludzi w odblaskowych kurtkach uwija się przy układaniu kostki na poszerzonym chodniku. Robota wre, jednak według użytkowników drogi, stanowczo brakuje nadzoru nad pracami.

- Nikt nie kieruje ruchem, na własne ryzyko mijamy się z ciężkim sprzętem, lawirujemy po błocie i dziurach - grzmi jeden z internautów. - Miał być ruch wahadłowy a jest... burdel.

Rzeczywiście, trudno zaprzeczyć, że kierowcy (nie tylko rodzice uczniów uczęszczających do placówek przy ul. Drzęczewskiej, ale i mieszkańcy okolicznych domów) właściwie jeżdżą po placu (prze)budowy. Machające łyżkami koparki czy samochody ciężarowe to dla właścicieli osobówek niezły tor przeszkód. Nie pomagają w tej karkołomnej nawigacji rozkopane pobocza i elementy budowlane porozrzucane po drodze.

 

film: Cisza przed burzą? [14.02.2023 godz. 11.00]

Dzieci chodzą lasem, bo jest bezpieczniej

Inny rozmówca zaznaczył, że sam był świadkiem jak nauczycielka interweniowała, zgarniając dziecko z drogi pracującej koparki.

- W ogóle nie zwracają uwagi na to, co się dzieje dookoła - mówił oburzony. - Za chwilę dojdzie do nieszczęścia.

Po facebookowych profilach niosły się głosy zaniepokojonych rodziców, których pociechy kluczyły pomiędzy pracującym sprzętem budowlanym. Z inicjatywy dyrektor szkoły, Jolanty Karkos oraz wójta gminy Wiesława Glapki we współpracy z Nadleśnictwem Piaski zorganizowano, czasowo od 18 stycznia 2023 r., oznakowaną drogę alternatywną dla uczniów, przez lasek od strony ul. Leśnej. To - może nie idealnie, ale na pewno skutecznie - rozwiązuje problem bezpieczeństwa dzieci na czas wielomiesięcznych działań budowlańców. Niestety, remonty rządzą się swoimi prawami...

Zamkną Drzęczewską i będzie spokój?

Prace mają potrwać do października 2023 r. Czy to oznacza, że jeszcze przez ponad pół roku będziemy uprawiać slalom na zerwanym asfalcie, głębokich koleinach i pośród poprzewracanych pachołków?

Mamy dobrą wiadomość: nie.

- Już od najbliższego poniedziałku, 20 lutego 2023 r. zostanie zamknięty całkowicie ruch na odcinku od ul. Drzęczewskiej w kierunku Drzęczewa Drugiego do skrzyżowania z drogą powiatową Gostyń - Smogorzewo - potwierdza Witold Furmaniak, inspektor ds. inwestycji i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Piaski. - Firma "Drogbud" będzie zrywać istniejący asfalt i przygotowywać podłoże do położenia nowego.

Wykonawca robót poinformował, że ten stan rzeczy potrwa około dwóch... miesięcy. Jedynie mieszkańcy posesji przy zamkniętym odcinku drogi będą mieli możliwość dojazdu do nich, reszta będzie musiała dojeżdżać do Piasków - a raczej do placówek szkolnych - od strony ul. Leśnej i ul. Gostyńskiej. 

Jak to wpłynie na i tak już zakorkowaną drogę do szkoły? 

- A może po prostu rodzice dzieci z Piasków przestaną je dowozić pod same drzwi szkoły i pozwolą im na mały spacerek rano? - ironizuje inny rozmówca. - Albo zaczną zostawiać je chociaż na leśnym parkingu?

I tu postawimy kropkę.

Przypomnijmy, inwestycja obejmuje odcinek drogi o długości 1,61 km. Wartość umowna zadania to: 8 019 191,09 zł brutto. Termin realizacji inwestycji upływa 16 października 2023 r. Gmina Piaski otrzymała dofinansowanie na wspomnianą inwestycję z Programu Rządowego Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych do kwoty 5 310 000,00 zł.

Przebudowa drogi Drzęczewskiej w Piaskach

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy