Badania prowadzi zielonogórski Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk". Akcję w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, zatem badania w mammobusie są bezpłatne.
Mammografia wykrywa raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy nie ma żadnych niepokojących objawów. Wcześnie rozpoczęte leczenie zwiększa szansę na stuprocentowe wyleczenie - zachęca NS ZOZ "Diagnostyk"
Do Gostynia mammobus dojedzie po raz drugi w 2024 roku. Już 24 kwietnia stanie na parkingu w sąsiedztwie marketu Brichomarche, przy ul. Starogostyńskiej 12. Badania odbywają się w godzinach od 8.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 16.00.
Bezpłatne badania mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata, a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok. Nie jest wymagane skierowanie. Na badania należy jedynie przynieść dowód osobisty i ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego.
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W dniu badania nie zaleca się też używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w górnej połowie ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy.
Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort związany z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund i jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią wiarygodność badania.
Badanie piersi w mammobusie, refundowane przez NFZ, szczególnie polecane jest pacjentkom z rocznika 1978 - 1970 i starszych, które nie miały nigdy wykonywanej mammografii.
Dlaczego warto ją robić? Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Zatem warto skorzystać z bezpłatnego programu NFZ i zbadać się.
Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 68 41 41 411 w godzinach od 8.00 do 16.00. Można zarejestrować się także online - TUTAJ.
Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.