Reklama

W Wielkopolsce zawyją syreny. W Gostyniu również?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

W Wielkopolsce zawyją syreny. W Gostyniu również? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z poleceniem Michała Zielińskiego, wojewody wielkopolskiego, 24 listopada 2022r. w całym województwie, w godzinach od 8.00 do 18.00, zostanie przeprowadzony trening systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania.

W komunikacie czytamy, że w treningu udział wezmą wyznaczone jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i gminnego oraz instytucje wchodzące w skład administracji zespolonej (kuratorzy oświaty, lekarze weterynarii) i niezespolonej (część instytucji rządowych w terenie, nie podlegających wojewodzie - np. urzędy skarbowe).

- Trening jest przeprowadzany regularnie i ma na celu sprawdzenie funkcjonowania wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania, a także jego doskonalenie, jak również ulepszanie systemu obiegu informacji w województwie z wykorzystaniem dostępnych środków łączności, tak aby w chwili realnego zagrożenia mieszkańcy Wielkopolski byli w odpowiednim czasie o nim poinformowani - podkreśla wojewoda Michał Zieliński.

Tego typu treningi są przeprowadzane już od kilku lat i odbywają się dwa razy do roku. Wojewoda przypomina, że zostały zawieszone jedynie podczas pandemii z uwagi na zaangażowanie ćwiczących w faktyczne zdarzenie kryzysowe. Ten trening to coś w rodzaju sprawdzania łączności oraz kontaktu pomiędzy urzędami, instytucjami i innymi jednostkami. 

- Nie wiemy, czy będzie to głośna próba syren, czy tak zwana cicha. Generalnie o uruchomieniu alarmu i w jaki sposób to nastąpi, decydują władze gminy. To jest trening aplikacyjny, a nie ćwiczenia w terenie. Która gmina i jakie zadania będzie miała do wykonania - ostatecznie dowiemy się jutro. Wiemy na pewno, że będzie trening. Czasami jest to tak zwana cicha próba, czyli sprawdzenie bez uruchomienia sygnału - tłumaczy Adam Ratajczak, szef powiatowego centrum zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy