Reklama

Leśnicy rozdawali trzy gatunki drzew liściastych i iglastych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez dwa dni trwania trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji #sadziMY 400 sadzonek drzew mieli do rozdysponowania leśnicy z Nadleśnictwa Piaski. Specjaliści z zakresu leśnictwa nie tylko rozdawali młode drzewka, ale także dawali wskazówki, co do wymagań poszczególnych gatunków m.in. które potrzebują znacznej ilości słońca czy w jakiej glebie najlepiej je posadzić?

Reklama

#sadziMY rodzime gatunki liściaste i iglaste

Pierwszy raz akcja #sadziMY miała wymiar dwudniowy, również w Nadleśnictwa Piaski przez czwartek i piątek, 30 września i 1 października leśnicy rozdawali darmowe sadzonki. Do dyspozycji zainteresowanych były trzy gatunki drzew: dwa liściaste - dąb i buk oraz jeden iglasty - sosna. Taki asortyment wynikał z chęci promocji w trakcie akcji rodzimych drzew.

- Każde z nich ma określone wymagania: jeżeli chodzi o sosnę to jest najbardziej tolerancyjna ze względu na siedlisko, urośnie praktycznie wszędzie. Więc jeżeli ktoś nie jest pewien warunków, jakie posiada na przykład w ogrodzie, to tutaj jak najbardziej polecamy sosnę. Z kolei buk lubi słońce, więc przede wszystkim miejsca bardziej nasłonecznione będą dla niego odpowiednie. Natomiast dąb ma większą tolerancję, jeżeli chodzi o cień, ale też większe wymagania, co do gleby - tłumaczy Monika Prętkowska, podleśniczy Nadleśnictwa Piaski zajmująca się edukacją.

Jak mówi specjalistka z zakresu leśnictwa celem całej akcji jest uświadomienie ludziom tego, jak wielkie znaczenie ma otaczająca nas zieleń, drzewa.

- Chcemy, żeby każdy zabrał tę cząstkę lasu do siebie, opiekował się nim i dbał o niego tak, jak my dbamy o nasze lasy - dodaje M. Prętkowska.

Drzewa z #sadziMY trafiły w ręce mieszkańców, działkowiczów i przedszkolaków

Zainteresowanie sadzonkami w ramach akcji #sadziMY wykazał m.in. Mirosław Szperlik ze Smogorzewa, który szczególnie „ostrzył sobie zęby” na sosnę, ale nie pogardził także gatunkami liściastymi.

- O akcji dowiedziałem się z internetu. To jest cząstka mojego życia, duża cząstka, lubię las, przyrodę. Mam bardzo dużą posesję, więc miejsca dla tych drzew nie zabraknie i będą miały swobodę. A jeśli chodzi o chodzi o glebę to jest i piaszczysta, i mieszana, i glina, więc na pewno wszystko się przyjmie i mam nadzieję, że będzie miało długą żywotność - tłumaczy mieszkaniec gminy Piaski.

W czwartkowe przedpołudnie na terenie przy siedzibie Nadleśnictwa Piaski pojawił się również Dominik Lecki, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Meliorant” w Grabonogu.

- Mamy dość duży, ogród chcemy go jeszcze ozdobić tak, żeby jeszcze piękniej wyglądał. Aby działkowcom milej się przyjeżdżało do naszego ogrodu. Dostaliśmy wszystkiego po trochu, każdej sadzonki po dwie sztuki, dlatego na pewno znajdą swoje miejsce u nas na ogrodzie - zdradził prezes ROD „Meliorant”.

Sadzonki drzew trafiły także w ręce dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Piaskach. Drzewa prawdopodobnie zostaną zasadzone na trawniku przed piaskowską szkołą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy