reklama
reklama

W Śmiłowie zaatakował „cichy zabójca”. Kobieta zasłabła w łazience. Na pomoc przybyły służby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

W Śmiłowie zaatakował „cichy zabójca”. Kobieta zasłabła w łazience. Na pomoc przybyły służby - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zastępy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Poniecu oraz JRG Gostyń w czwartkowy wieczór zostały wezwane do Śmiłowa (gm. Poniec). Po pomoc do służb zadzwonił zaniepokojony mieszkaniec jednej z posesji po tym, jak w łazience znalazł nieprzytomną żonę. Co było powodem zasłabnięcia kobiety?
reklama

Dyżurny strażak, pracujący na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, 7 marca 2024 r., około godz. 19.30, otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Śmiłowa. Z podawanych informacji wynikało, że w jednorodzinnym budynku mieszkalnym prawdopodobnie ulatniania się tlenek węgla. Mężczyzna mówił też o zasłabnięciu żony w łazience. 

- Do akcji na miejsce zdarzenia skierowano zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gostyniu oraz dwa zastępy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Poniecu. Pierwsze zastępy OSP, które przybyły do Śmiłowa, potwierdziły informacje, jakie w zgłoszeniu podawał mężczyzna proszący o pomoc – relacjonuje kpt. Łukasz Hajduk, rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.

Osobą poszkodowaną zaopiekowali się ratownicy z zespołu ratownictwa medycznego. Strażacy przy użyciu urządzeń pomiarowych sprawdzili wszystkie pomieszczenia w budynku. Detektor wskazał obecność tlenku węgla w pomieszczeniach na poziomie na poziomie do 120 do 140 ppm. Oznaczało to, że w budynku ulatnia się tlenek węgla, nazywany też czadem i istnieje niebezpieczeństwo zatrucia się. Strażacy ewakuowali 5 osób, w tym dwójkę dzieci. 

- Po znalezieniu źródła ulatniania się tlenku węgla, strażacy wyłączyli z użytkowania urządzenia gazowe i przewietrzyli wszystkie pomieszczenia budynku - dodaje.

Wezwany nie miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego podjął decyzję o przetransportowaniu osoby poszkodowanej – 30-letniej kobiety - do szpitala.

Kpt. Łukasz Hajduk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu uznał, że nie zaszkodzi kolejny raz przypomnieć – tlenek węgla to bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz.

Czad, czyli tlenek węgla ulatnia się  podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych.

- Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie - czerwonych krwinkach, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć - mówi kpt. Łukasz Hajduk z KP PSP w Gostyniu.

Co powinniśmy zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? Gostyńska jednostka straży pozarnej doradza:

  • Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji - nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację
Dodatkowo rekomendujemy zakup czujek dymu i tlenku węgla. Należy pamiętać, aby urządzenia instalować i użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Wybierzmy czujkę, która posiada odpowiednie certyfikaty takie jak europejski certyfikat zgodności. Taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat - zaleca kpt. Łukasz Hajduk z KP PSP w Gostyniu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama