Reklama

W październiku pojedziemy już nową drogą przez Gostyń i Brzezie? W ciągu miesiąca powinny zakończyć się prace budowlane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

W październiku pojedziemy już nową drogą przez Gostyń i Brzezie? W ciągu miesiąca powinny zakończyć się prace budowlane - Zdjęcie główne

Gostyń. Plac budowy nowej drogi-łącznika od strony ul. Leszczyńskiej | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pojawiają się słupy oświetleniowe, wykonane są roboty instalacyjne oraz prace wokół przepustu. Widoczne są krawężniki i chodniki, ale nie na całej długości drogi. Najważniejszym brakującym elementem jest nawierzchnia jezdni. Czy kościańska firma zdąży w ciągu miesiąca wykonać inwestycję? Czy w październiku pojedziemy nową drogą przez Gostyń i Brzezie?

Reklama

Łącznik ul. Leszczyńskiej i Podgórnej w Gostyniu powinien być gotowy do końca września 

Te pytania zadają sobie zarówno gostyńscy samorządowcy, jak i mieszkańcy. 

- Zdaje się, że pod koniec września mieli zrobić tę nową drogę, co zaczyna się przy Netto, a kończy przy ulicy Górnej. Czy coś wiadomo, kiedy zakończenie prac? Kiedy przez Brzezie będzie można swobodnie przejechać? - dopytują internauci z Gostynia na czacie portalu gostynska.pl

Dokładnie 29 września upływa pierwotny termin zakończenia prac przy budowie nowej drogi - łącznika ulicy Leszczyńskiej z Podgórną wraz z przebudową ulicy Podgórnej. Czy gmina Gostyń, jako inwestor ma informacje na temat przedłużenia terminu realizacji prac budowlanych przez kościańską firmę?  

Włodarze gminy Gostyń i zainteresowani urzędnicy czekają na oficjalne pismo w kwestii negocjacji ewentualnych kosztów wykonania zadania. Wspominał o tym burmistrz Jerzy Kulak na jednej z sesji rady miejskiej.

Wtedy samorządowcy dowiedzieli się, że jeszcze w I połowie 2022 r. gmina otrzymała pismo od spółki z Kościana, które zostało wysłane do wszystkich partnerów zlecających inwestycje. Napisano w nim, że sytuacja na rynku budowlanym się zmieniła i poproszono o podjęcie rozmów - PISALIŚMY TUTAJ.

- Zakomunikowałem, że do wykonania zadania zobowiązuje ich umowa. Jeśli będą je realizować zgodnie z umową, to żadnych zmian nie będzie - powiedział wówczas Jerzy Kulak.

Co z kosztami budowy łącznika w Gostyniu?

Od tego czasu żadne oficjalne pismo od kościańskiej spółki w sprawie podwyższenia kosztów realizacji zadania (z pełnym rozliczeniem uzasadniającym taką prośbę, z podaniem przyczyn) do gostyńskiego magistratu nie dotarło.

- Sytuacja na rynku budowlanym jest bardzo dynamiczna i skomplikowana, tak wysokiego wzrostu cen na pewno nikt się nie spodziewał. Rosnące ceny materiałów, surowców oraz koszty pracownicze podyktowane są sytuacją na świecie i niewątpliwie można je w pewnym sensie traktować jako spowodowane siłą wyższą, zdarzeniami nagłymi i nieprzewidywalnymi - mówi Mariusz Konieczny naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Gostyniu.

Przypomina, że wykonawca podnosił wcześniej temat waloryzacji cen.

- Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy w tym temacie oficjalnego stanowiska firmy. Jeśli takie pismo wpłynie zostanie poddane przez nas wnikliwej analizie - dodaje naczelnik Konieczny.

Dotychczas gmina jako inwestor nie otrzymała również oficjalnego pisma czy wniosku o przesunięcie terminu wykonania zadania. Te kwestie również były poruszane, ale podczas spotkań z wykonawcą, chociażby podczas rad budowy spółka daje sygnały o wydłużeniu realizacji zadania.

- Sprawując nadzór nad inwestycją zauważamy od pewnego czasu, że postęp prac nie jest dla nas zadowalający i dlatego zwracamy się do wykonawcy, pisemnie oraz na radach budowy, o intensyfikację wykonywanych robót - zapewnia Mariusz Konieczny.

Na jakim etapie są prace przy budowie łącznika w Gostyniu?

Co dotychczas zostało zrealizowane na placu budowy? Mówi się, że wykonano około 70% prac. Jak zapewnia inwestor, prace ziemne są prawie zrobione. W tym tygodniu powinny zakończyć się prace związane z montażem oświetlenia.

- Firma wykonała roboty instalacyjne, rozbiórkowe, prace wokół przepustu oraz likwidację kolizji energetycznych. Wykonawca ustawia słupy oświetleniowe wraz z oprawami. W trakcie wykonywania są również prace na ciągach pieszo-rowerowych oraz podbudowy na ciągu głównym - wylicza Mariusz Konieczny.

Twierdzi, że najważniejszym brakującym elementem jest nawierzchnia z mieszanki mineralno- asfaltowej.

- Musimy także pamiętać, że na realizację tego zadania gmina otrzymała największe w historii dofinansowanie w kwocie ponad 7 mln zł, całkowity koszt inwestycji to ponad 15 mln złotych, a dokładne rozliczenie inwestycji będzie możliwe po zakończeniu zadania - przypomina naczelnik wydziału inwestycji.

TUTAJ przeczytasz o ulicy w Gostyniu, która po ulewie zamieniła się w rzekę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy