reklama

W Krobi przyjęto Gminny Program Rewitalizacji do 2030 roku. Co gmina chce zrobić przez 6 lat?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Krobi przyjęto Gminny Program Rewitalizacji do 2030 roku. Co gmina chce zrobić przez 6 lat? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKilkanaście przedsięwzięć rewitalizacyjnych znalazło się w przygotowywanym ponad rok 150-stronnicowym Gminnym Programie Rewitalizacji na lata 2024 - 2030, który w ostatni piątek, 11 lipca 2025 roku jednogłośnie przyjęła Rada Miejska w Krobi. Zgodnie ze słowami miejscowych włodarzy, dokument ma być „drogowskazem” na kolejnych sześć lat w zakresie działań, ich realizacji i sposobu finansowania na obszarach miasta uznanych za zdegradowane, czyli podlegających rewitalizacji. - Mamy nadzieję, że tak jak w przypadku poprzedniego Lokalnego Programu Rewitalizacji szczęście ponownie nam dopisze i pozyskamy dofinansowanie na ten cel - mówi burmistrz Łukasz Kubiak.
reklama

Dzięki temu dokumentowi nie tylko gmina może starać się o dofinansowanie

Jak już informowaliśmy wcześniej, na podstawie diagnozy o wyznaczeniu obszaru zdegradowanego za przestrzeń do rewitalizacji uznano centralną część miasta Krobi, które według przeprowadzonych badań miała „charakteryzować się wybranymi gorszymy parametrami rozwoju, przede wszystkim społecznego, ale nie tylko”.

Przyjęty Gminny Programie Rewitalizacji ma być swoistą strategią, czyli planem działania w zakresie rewitalizacji. Składa się z kilku zasadniczych części, wspomnianej pogłębionej diagnozy, podsumowania, w którym są cele, kierunki, wizja przemian i zdefiniowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne, których jest kilkanaście ze szczegółowo rozpisanym finansowaniem i realizacją.

reklama

- Ten dokument pełni ważną rolę w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych i to nie tylko przez gminę, ale także inne podmioty, które też zgłosiły swoje przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Sam proces jego tworzenia był wieloetapowy angażujący społeczność lokalną, gdzie spotykaliśmy się kilkukrotnie, i podczas pracy warsztatowej, i badań z mieszkańcami w trakcie pogłębionych wywiadów. Także mamy nadzieję, że to, co powstało, odpowiada potrzebom społecznym, potrzebom mieszkańców i z sukcesem gmina Krobia zrealizuje jego założenia - mówi Marek Karłowski z Instytutu Badawczego IPC, której to instytucji zlecono opracowanie Gminnego Planu Rewitalizacji w Krobi.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

Jakie inwestycje przewidziano do rewitalizacji?

Na rewitalizacyjnej mapie działań do zrealizowania, które znalazły się w Gminnym Programie Rewitalizacji na lata 2024 - 2030 znalazły się następujące przedsięwzięcia:

  • Zagospodarowanie ciągów komunikacyjnych wraz z otoczeniem przy ulicy Targowej w Krobi
  • „Dla zdrowia wszystkich pokoleń” - rozwój terenów sportowo-rekreacyjnych przy Szkole Podstawowej im. prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi
  • „Gramy przez cały rok” - budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Ogród Ludowy w Krobi
  • „Przyjazny urząd” - modernizacja zabytkowego budynku ratusza w Krobi
  • „Bezpieczne drogi w centrum Krobi” - przebudowa ulic: Biskupiańskiej, Południowej, Św. Idziego, Wały i Zajazdowej
  • „W cieniu kasztanowców” - podniesienie atrakcyjności Parku im. Jana Pawła II w Krobi
  • „Edukacja i twórczość w przestrzeni pofabrycznej” - Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
  • Przystosowanie pomieszczeń obecnego Kina „Szarotka” na potrzeby młodzieży z terenu gminy Krobia
  • Przystanek „Natura” - ekoprzestrzeń dla rekreacji, integracji i rozwoju
  • Modernizacja naziemnego zbiornika magazynowania gazu
- Istotnym jest, aby mieszkańcy współdecydowali o tym, jak przestrzeń, w której żyją ma być zagospodarowana i myślę, że Gminny Program Rewitalizacji będzie naszym drogowskazem, jak tę misję mamy realizować. Chodzi jedna także o to, żeby jednak chodzi o to, żeby mieszkańcy byli także odbiorcami kolejnych usług publicznych, które mamy nadzieję w oparciu o ten program uda nam się w najbliższej perspektywie zrealizować - mówi burmistrz Łukasz Kubiak.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

Urząd marszałkowski rozpatruje wniosek krobskiego samorządu. "Liczymy, że szczęście ponownie nam dopisze"

W marcu 2025 roku gmina Krobia złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wniosek o dofinansowanie na ponad 11 000 000 złotych. Obecnie trwa jego ocena formalna, po której dokumenty będą sprawdzane pod kątem merytorycznym.

- Mamy nadzieję, że tak jak w przypadku poprzedniego Lokalnego Programu Rewitalizacji szczęście ponownie nam dopisze, środki wpłyną na nasze konto i będziemy mogli w pierwszym etapie zrealizować rewitalizację budynku naszego ratusza, części Parku im. Jana Pawła II, jak również teren przylegający do biblioteki i szkoły podstawowej w Krobi - dodaje włodarz. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo