Reklama

W konkursie kandydata na dyrektora nie było. W szkole w Siemowie zarządca pozostanie ten sam?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski/Agata Fajczyk

W konkursie kandydata na dyrektora nie było. W szkole w Siemowie zarządca pozostanie ten sam? - Zdjęcie główne

Czy Małgorzata Stróżyńska pozostanie dyrektorem w Szkole Podstawowej w Siemowie | foto fotomontaż Z. Pacanowski/Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wciąż w zawieszeniu pozostaje kwestia, kto od 1 września będzie pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siemowie (gm. Gostyń). Jednak sprawa jest coraz bliżej rozwiązania.

Konkursy na dyrektorów szkół w Gostyniu i gminie 

Konkurs na stanowisko dyrektora szkoły w Siemowie był jednym z siedmiu, jakie burmistrz Gostynia ogłosił 20 maja. Ruszył wtedy nabór na dyrektorów szkół i przedszkoli w gminie Gostyń. Poszukiwani byli kandydaci na stanowisko do tych przedszkoli i szkół podstawowych, w których szefom kończą się kadencje.

Poszukiwani byli zarządcy: Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gostyniu, a także w Daleszynie, Goli, Siemowie i Sikorzynie oraz do dwóch przedszkoli miejskich - nr 4 i 5 w Gostyniu. Konkursy zostały ogłoszone w związku z mijającą kadencją dyrektorów placówek oświatowych.

Kandydaci chętni do przejęcia sterów w szkołach lub przedszkolach w gminie Gostyń, którzy spełniali wymagania konkursowe - [CZYTAJ TUTAJ], przez kilka tygodni mogli składać oferty w zamkniętych kopertach opatrzonych nazwą konkursu. Oprócz wykształcenia komisja zwracała uwagę na uzasadnienie przystąpienia do konkursu oraz przedstawioną koncepcję funkcjonowania i rozwoju publicznej szkoły podstawowej lub przedszkola. 

W połowie czerwca gostyński magistrat informował, że na 7 ogłoszonych konkursów, komplet wymaganych dokumentów złożyło 7 osób.  W grupie zainteresowanych rolą zarządcy szkoły czy przedszkola znaleźli się ci, którzy obecnie piastują kierownicze stanowiska w placówkach oświatowych gminy Gostyń, ale byli też nowi kandydaci, którzy czuli się gotowi zastąpić poprzedniczki na stanowisku dyrektora szkoły podstawowej w Goli, Sikorzynie i Daleszynie. Panie, które dotychczas tam zarządzały wybierają się na emeryturę.

Kto zostanie dyrektorem szkoły w Siemowie?

W połowie czerwca włodarz gostyńskiej gminy mógł odetchnąć z ulgą. Po otwarciu kopert okazało się, że nie będzie kłopotu ze znalezieniem dyrektora do dwóch przedszkoli miejskich. Z „podstawówkami” jest gorzej, gdyż nie zgłosiła się żadna osoba chętna do zajęcia posady zarządcy w Szkole Podstawowej w Siemowie. Tutaj zarządzanie stanęło pod znakiem zapytania. Ale prawo daje możliwość rozwiązania sprawy przez gminę w takiej sytuacji.

 Zgodnie z przepisami organ prowadzący może powierzyć stanowisko dyrektora jednostki oświatowej ustalonemu przez siebie kandydatowi, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2023 r., jednak nie krótszy niż jeden rok szkolny.

 Gmina złożyła propozycję zarządzania Małgorzacie Stróżyńskiej, dotychczasowej dyrektorce placówki w Siemowie. 

Pani Stróżyńska jest wieloletnim dyrektorem tej placówki oświatowej. Szkoła ma problemy związane z malejącą liczby dzieci: od 1 września liczyć będzie zaledwie 35 uczniów. Kierowanie jednostką w takiej sytuacjina pewno nie będzie łatwe, ale uważam, że paniStróżyńska na pewno się sprawdzi - uzasadnił Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

W sprawie kandydatki na dyrektora szkoły w Siemowie musi wypowiedzieć się kurator oświaty 

Po przeprowadzeniu rozmowy, wytypowana kandydatka zgodziła się piastować funkcję dyrektora.

- Podczas konkursu na dyrektorów kilku szkół - w sytuacji, kiedy żaden kandydat nie przystąpił do konkursu, wtedy wybieramy dyrektora w porozumieniu z kuratorium oświaty - wyjaśniła Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim magistracie.

Kolejnym krokiem wymaganej procedury jest uzyskanie pozytywnej opinii rady pedagogicznej i rady szkoły.

- W przypadku tej placówki rady szkoły nie ma. Mamy za to pozytywną opinię rady pedagogicznej co do kandydatury. Po jej uzyskaniu przedstawić należy kuratorowi kandydaturę  na stanowisko - naszą jest dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siemowie - dodała Aldona Grześkowiak.

Oferta wraz z dokumentami kandydatki wytypowanej przez gminę zostały przedstawione w kuratorium oświaty 4 sierpnia.

- Odpowiedzi z decyzją można spodziewać się w przyszłym tygodniu - powiedziała naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy