Reklama lokalna
reklama

W Gostyniu mamy „czerwone ule". Można z łatwością pozbywać się elektroodpadów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

W Gostyniu mamy „czerwone ule". Można z łatwością pozbywać się elektroodpadów - Zdjęcie główne

Gostyń. Pojemnik na elektroodpady tzw. ul, stanął przy ul. Fabrycznej w Gostyniu | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Gostyniu pojawił się pierwszy czerwony pojemnik, tzw. ul, na małe i średnie elektrośmieci. Teraz będzie mieszkańcom wygodniej pozbywać się na przykład komputerów, monitorów, suszarek do włosów, tosterów i np. zużytych ekspresów do kawy. Krobia i Pogorzela też zyskały - tam pojawiły się "szafy" do gromadzenia małogabarytowych zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
reklama

Warto zabrać się za jesienne porządki, zajrzeć na strych czy do piwnicy i wygrzebać nieużywane już czy uszkodzone suszarki do włosów, gofrownice, tostery, a nawet laptopy i małe kuchenki mikrofalowe.

W Gostyniu są miejsca z pojemnikami, do których można je wyrzucić. Pojemniki na tego rodzaju śmieci sztbko rzucają się w oczy - są w kolorze czerwonym, o charakterystycznym kształcie "ula", z wlotem w którym zmieszczą się elektrośmieci średnich rozmiarów. Dzięki nim łatwo, szybko, bezpiecznie można pozbyć się elektrycznych odpadów z domów i mieszkań.

Pojemnik - czerwony ul. przy ul. Fabrycznej w Gostyniu

reklama

 Wramach projektu „Elektryczne Śmieci”

- Jesienią 2022 roku zawarliśmy umowę z organizacją, a właściwie fundacją, która zajmuje się rozstawianiem czerwonych pojemników na małe elektroodpady. Prowadzą też - po zgłoszeniu przez mieszkańców - usługę odbioru dużych elektroodpadów. Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, to nie obciąża naszeg budżetu. Projekt realizowany jest na zasadzie porozumienia. Jesteśmy odpowiedzialni za propagowanie idei w gminach, które są członkami KZGRL, dlatego zwróciliśmy się do burmistrzów i wójtów gmin z prośbą o wyznaczenie na ich terenie miejsca, gdzie tego typu pojemniki mogłyby się pojawić. To dodatkowa i wygodna możliwość pozbywania się przez mieszkańców, właścicieli posesji niepotrzebnych małych elektroodpadów o określonych wymiarach - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL.

reklama

W ramach systemu „Elektryczne Śmieci”, który KZGRL wdrożył współpracując ze spółką MB Recykling i Fundacją "Odzyskaj Środowisko"  już w styczniu 2023 r. na terenie gmin Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego postawiono 11 czerwonych pojemników - 8 w Rawiczu i po jednym w Lesznie i Wijewie.

Z powiatu gostyńskiego pierwsze miejsce na "ul" przygotowało Pępowo - CZYTAJ TUTAJ. Pojemniki służą do pozbywania się elektroodpadów czyli wszystkich śmieci działających na prąd - "wysłużone" czajniki i ekspresy do kawy również mogą tam trafić. Śmieci muszą mieć określone wymiary, nieprzekraczające 50 cm, by zmieściły się w otworze przygotowanym do wrzucania. UWAGA! Każdy pojemnik posiada także specjalną wrzutnię na zużyte baterie.

reklama

Pojemnik - czerwony ul. przy ul. Fabrycznej w Gostyniu

Mieszkańcy gmin członkowskich KZGRL zyskują potrójnie

Niemal po roku od podpisania porozumienia pomiędzy KZGRL a spółką  MB Recycling - koordynatora projektu) i Fundacją "Odzyskaj Środowisko" [O TYM TUTAJ] przyszedł czas na Gostyń. Gmina wyznaczyła miejsce i pojemnik stanął przy ul. Fabrycznej - naprzeciwko stołówki Werni. Szef Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego ma nadzieję, że społeczność gmin, w których się znajdują będzie chętnie korzystać z czerwonych pojemników w imię wspólnej dpowiedzialności za siebie, ale głównie za środowisko naturalne. 
Powszechnie wiadomo, że elektroodpady zawierają w sobie dużo substancji szkodliwych, które mogą również w znaczącym stopniu negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Chodzi chociażby o rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub monitora komputerowego, a nawet z rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Mieszkańcy gmin członkowskich KZGRL, wrzucając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, zyskują więc podwójnie: po pierwsze, pozbywają się potencjalnego zagrożenia z własnych domów; po drugie - chronią środowisko naturalne dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów i surowców. I - co bardzo prawdopodobne - dzięki temu nie przyczyniają się do powstania miejskich pasiek.

Chcielibyśmy, aby na terenie Związku takich pojemników pojawiło się zdecydowanie więcej. Dlatego zachęcamy wszystkie gminy i spółdzielnie do wskazywania miejsc, na których mozba by takie pojemniki postawić, a tym samym ułatwić swoim mieszkańcom pozbywanie się elektroodpadów - czytamy w komunikacie na portalu społecznościowym KZGRL.

Dodatkowa bezpłatna usługa na terenie gmin KZGRL

Ponadto dla wszystkich gmin, należących do leszczyńskiego Zwiazku, w ramach realizowanego programu „Elektryczne śmieci” funkcjonuje nr telefonu 572 102 102, pod którym można zamówić odbiór dużych elektroodpadów np. lodówek, zmywarek, pralek bezpośrednio z posesji czy mieszkania. 
Odbiór jest bezpłatny, a usługa obejmuje odbiór dużego AGD, zniesienie sprzętu oraz transport do specjalistycznych zakładów przetwarzania MB Recycling. To również optymalne i wygodne rozwiązanie dla mieszkańców, umożliwiające jednocześnie szybką i bezproblemową selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci. Odbiór można zgłaszać również poprzez formularz na stronie https://elektrycznesmieci.pl/odbior/#/ KLIK

"Szafy" z podwójnym przeznaczeniem w Krobi i Pogorzeli

Warto też wspomnieć, że na terenie, który swoim działaniem obejmuje KZGRL utworzono kolejne punkty zbiórki z tzw. szafami do gromadzenia małogabarytowych zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Urządzenia te zostały wyposażone w specjalne tuby, do których można wrzucać różnego rodzaju odpady, takie jak płyty CD, baterie, akumulatory, tonery z drukarek, telefony, ładowarki, drobna elektronikaa oraz żarówki energooszczędne. Dodatkowe pojemniki stoją teraz w Krobi (przed Kinem Szarotka) oraz w Pogorzeli.  Oprócz głównej funkcji, będą również pełniły rolę nośników informacji edukacyjnych. Mieszkańcy Krobi i Pogorzeli, a także Gostynia mogą więc spodziewać się wielu interesujących informacji związanych z odpadami i ich segregacją
Więcej o punktach, a także o ich lokalizacjach w pozostałych gminach należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego można dowiedzieć się TUTAJ.

Poniżej - szafa na drobne elektroodpady w Krobi (fot. B. Bujak)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama