Reklama

Jak wyglądają statystyki demograficzne w gminie Poniec za ostatnie lata?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Poniec

Jak wyglądają statystyki demograficzne w gminie Poniec za ostatnie lata? - Zdjęcie główne

Miniony rok 2021 w gminie Poniec objawił się zaskakującym spadkiem urodzeń. W przeszłości jednak bywało i tak, że na terenie samorządu rodziły się trojaczki. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce 17 listopada 2016 roku, gdy na świat przyszły Gabriela, Piotr i Adam Makowscy z Łęki Wielkiej (na zdjęciu). W tym roku trojaczki, dzieci państwa Pauliny i Radosława Makowskich będą obchodziły swoje 6. urodziny. | foto Gmina Poniec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ujemny przyrost naturalny zanotowano w ostatnich dwóch latach w gminie Poniec. Nie jest to informacja zaskakująca, gdyż w większości naszych samorządów więcej osób umiera niż przychodzi na świąt. To problem ogólnopolski, a nawet ogólnoeuropejski. Pandemia COVID-19 jeszcze znacząco go pogłębiła. Co jednak może zaskakiwać w statystykach podanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Poniecu to drastyczny spadek liczby urodzeń. – Szczerze mówiąc, trudno znaleźć przyczynę, która mogłaby bezpośrednio wpływać na dużo mniejszą liczbę urodzeń w stosunku do innych lat. Metodologia obliczania danych jest taka sama jak w poprzednich latach. Są lata, w których w porównaniu z poprzednimi jest np. więcej zgonów a mniej małżeństw i urodzeń, ale i też zdarza się odwrotnie - mówi Krystian Juśkiewicz, kierownik USC w Poniecu.

Reklama

Coraz mniej dzieci, coraz więcej mieszkańców Ponieca

Według ewidencji ludności prowadzonej w gminie Poniec, w 2021 roku na świat przyszło o ponad 40% nowych mieszkańców samorządu mniej, niż w roku poprzednim. Statystyka wygląda jeszcze gorzej, jeżeli porównamy zeszłoroczne dane z tymi sprzed dwóch lat - wtedy spadek jest jeszcze wyższy i wynosi 43%.

- Trudno to wytłumaczyć, nie było żadnej przyczyny, która mogłaby skutkować tak małą liczbą urodzeń. Nie nastąpił, na przykład duży odpływ osób do innych gmin, czy - jak to bywało w przeszłości - masowa emigracja za granicę. Nic z tego nie miało miejsca. Liczba mieszkańców naszej gminy z lat 2019 i 2020 jest bardzo podobna do tej z ubiegłego, 2021 roku. Po kilkuletniej obserwacji możemy z zadowoleniem stwierdzić, iż ludność z terenu wiejskiego utrzymuje się na podobnym poziomie, ale co niewątpliwie cieszy to wzrost liczby ludności w Poniecu. Od co najmniej trzech lat obserwujemy wzrost ludności na terenie miejskim. To efekt tworzącego się nowego osiedla i budowy nowych domów - tłumaczy Krystian Juśkiewicz.

W przeszłoścu bywało i tak, że na terenie ponieckiego samorządu rodziły się trojaczki - więcej czytaj TUTAJ.

Jakie imiona były najpopularniejsze wśród urodzonych w 2021 roku mieszkańców gminy Poniec?

W ciągu trzech ostatnich lat na świat przyszło 220 nowych mieszkańców gminy Poniec. W tej liczbie nieznacznie przeważają chłopcy, urodziło się ich 118. Dziewczynek było 102. Najczęściej nadawane imiona to: Wojciech – 3 osoby i Emilia - 3 osoby. Inne imiona występowały pojedynczo.

W gminie Poniec umiera więcej mężczyzn, niż kobiet

W tym samym czasie zmarło ponad 280 osób zamieszkujących na terenie ponieckiego samorządu, najwięcej w 2021 roku. Na tym polu również „przeważają” mężczyźni: od 2019 zmarło ich 153 - o 16% więcej niż kobiet (tylko we wspomnianych pierwszych 12 miesiącach naszej statystyki mieliśmy do czynienia z większą śmiertelnością wśród przedstawicielek płci pięknej). 

Od trzech lat waha się liczba zawieranych małżeństw odnotowanych przez USC Poniec. Trzy lata temu okrągłe 50 par związało się węzłem małżeńskim. W następnym nastąpił spadek o prawie 1/3, by w 2021 roku tendencja spadkowa się odwróciła i zawarto 41 małżeństw.

Sinusoidalny charakter ma statystyka rozwodów

Warto wspomnieć, że w porównaniu z danymi sprzed dwóch lat w ostatnim roku na ostateczny krok związany z rozkładem pożycia małżeńskiego i skuteczne wniesienie pozwu rozwodowego zdecydowało się o 50% małżeństw mniej. 

Statystyki urodzeń, zgonów, małżeństw i rozwód w gminie Poniec w latach 2019 - 2021

Rok Urodzenia  Zgony Małżeństwa Rozwody
2019 88 (chłopcy - 43, dziewczynki - 45) 81 (mężczyźni - 32, kobiety - 49) 50 11
2020 82 (chłopcy - 49, dziewczynki - 33) 96 (mężczyźni - 59, kobiety - 37) 34 14
2021 50 (chłopcy - 26, dziewczynki - 24) 105 (mężczyźni - 62, kobiety - 43) 41 7

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy