Reklama

Wigilia dla samotnych w Gostyniu. Oni czekają na paczki! Organizatorzy liczą na pomoc lokalnych firm

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fb Fundacji Wolne Miejsce

Wigilia dla samotnych w Gostyniu.  Oni czekają na paczki!  Organizatorzy liczą na pomoc lokalnych firm - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto fb Fundacji Wolne Miejsce

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Oddział Fundacji „Wolne Miejsce” prowadzi już przygotowania do mobilnej Gostyńskiej Wigilii dla Samotnych. Zgłosiło się sporo osób chętnych do udziału w tego typu akcji. Nadal wskazana i potrzebna jest pomoc lokalnych przedsiębiorców.

Reklama

Wolontariusze wyruszą 24 grudnia do samotnych  gminy Gostyń, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, rozmowy, a jednocześnie nie są w stanie przyrządzić wigilijnej kolacji.

Chętnych do pomocy jest więcej

 - Mamy liczny zespół ludzi bezinteresownych, z dobrym sercem, z czego bardzo się cieszymy. Jest ich więcej niż poprzednio, zatem myślę, że to działa. Są osoby chętne do pomocy, niezależnie od tego, jaka będzie sytuacja, gdyż jest coraz więcej zakażeń koronawirusem - mówi Natalia Miler, współkoordynatorka akcji, pracownik MGOPS w Gostyniu.

Fundacja Wolne Miejsce ma powody do radości, gdyż grupa wolontariuszy chętnych do pomocy „od serca” w gm. Gostyń rozrasta się - są mężczyźni, kobiety, jest sporo osób młodych. W tej ostatniej znajduje się grupa młodzieży ze starszych klas podstawówki, która pracowała też przy przygotowaniu mobilnej wigilii w 2020 roku, ale też są uczniowie szkół średnich i dorośli mieszkańcy. To one z dobrej woli będą pomagać w przygotowaniu paczek bożonarodzeniowych, pakowaniu produktów, po czym od rana 24 grudnia będą je dostarczać do osób, które czują się samotnie, do wykluczonych społecznie.  

Angażują się przedszkola, szkoły i sołtysi

Do pomocy w akcji chętni są sołtysi, którzy wspierają ośrodek pomocy społecznej i osoby potrzebujące z poszczególnych wsi.

- Sołtysi będą rozwozić paczki w swoich miejscowościach, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Wiele obowiązków nam odejdzie. W poprzednich sezonach mieliśmy około 200 sztuk paczek do dostarczenia i spodziewamy się, liczymy, że teraz będzie to podobna ilość - wyjaśnia Natalia Miler.

Zaznacza, że paczki wigilijne rozwiezione zostaną niezależnie od tego, jakie będą ograniczenia, związane z pandemią. Wzbogacą je oryginalne i niespotykane kartki świąteczne, wykonane „od serca” przez dzieci.

- Odzywaliśmy się do przedszkoli, do szkół i jak najbardziej chcą nas wesprzeć w przygotowaniach. Posobnie, jak we wcześniejszych akcjach, przedszkolaki wykonają kartki świąteczne - mówi Natalia Miler, koordynatorka akcji.

Szukają sponsorów wśród lokalnych firm

W wyposażeniu świątecznego prezentu, przygotowywanego z okazji mobilnej Gostyńskiej Wigilii dla Samotnych, powinny się znaleźć barszcz, pierogi, kapusta i ryba - to są podstawowe potrawy, które przyrządzamy w domach, by podać je na stół wigilijny. Koordynatorzy akcji mają nadzieję, że firmy lokalne dołączą do przygotowania wigilii dla samotnych, dostarczając swoje produkty, choć zdają sobie sprawę, że to może być trudne w czasach, kiedy organizuje się dużo działań charytatywnych. związanych z Bożym Narodzeniem (np. Mikołaje czy Szlachetna Paczka).

- Szukamy sponsorów, którzy mogliby dołożyć co nieco do naszych paczek wigilijnych. Szukamy przedsiębiorstw, które chętnie dołożą swoją cegiełkę do akcji. W poprzednio organizowanej były to podarunki od miejscowych firm, które bardzo ucieszyły osoby potrzebujące. Lokalne firmy działają też w branży spożywczej, a takie produkty doskonale mogą takie paczki wzbogacić i pomóc potrzebującym. Z drugiej strony jest to swego rodzaju promocja przedsiębiorstw - zachęca Natalia Miler, współkoordynatorka akcji.

Co jest potrzebne? Słodycze, owoce, produkty z długim terminem przydatności, głównie spożywcze z pewnością wzbogaciłyby przygotowywane paczki.

Jak można pomóc?

Oto lista produktów potrzebnych do przygotowania Wigilii dla Samotnych 2021:

- Ilości wyglądają imponująco, ale jeśli każdy z nas zaangażuje się i kupi bądź pozyska choć niewielką ilość, na pewno nam się uda zdobyć całość - w co nawet nie wątpimy! - mówi Natalia Miler. 

Jak jeszcze można włączyć się w działania na rzecz mobilnej Wigilii dla Samotnych?

  • jako wolontariusz - pomóc w przygotowaniach, w pracy na kuchni czy później w rozwożeniu kolacji wigilijnych do wskazanych, potrzebujących osób w wybranych miastach Polski;
  • finansowo – poprzez darowizny z dopiskiem „Wigilia”: Alior Bank 84 2490 0005 0000 4530 15463474;
  • udostępniając posty z fanpage Wolne Miejsce, aby mogły dotrzeć do jak najwięcej ilości osób;
Od 6 grudnia można zgłaszać osoby potrzebujące, które chciałyby otrzymać paczkę w ramach mobilnej Gostyńskiej Wigilii dla Samotnych. Kto jest brany pod uwagę? Osoby samotne, niepełnosprawne, potrzebujące, które 24 grudnia nie będą w stanie same przyrządzić kolacji wigilijnej.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 grudnia, w godz. od 7.00 do 15.00 w MGOPS w Gostyniu, pod nr. tel. 65 572 01 11 lub 65 300 22 40. Firmy lokalne chętne do wsparcia akcji mogą się również zgłaszać na profilu facebookowym „Wolne Miejsce Gostyń”.

Mobilna Wigilia dla Samotnych jest organizowana na terenie gminy Gostyń po raz drugi, ale ogólnie Fundacja Wolne Miejsce akcję koordynuje po raz trzeci (było Mobilne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych - PISALIŚMY TUTAJ).

- Bardzo cieszyły się osoby potrzebujące. Ale wolontariusze mieli jeszcze większą satysfakcję, że mogą im pomóc, chwilę spędzić z nimi czas w samą wigilię. To jest niesamowite, że właśnie tego dnia odwiedzamy takich mieszkańców i chociaż przez chwilę poświęcamy im czas. Już od rana jeździmy z paczkami. Czasami takie osoby dzień 24 grudnia spędzają same. Wolontariusz, dostarczający paczkę poświęca im chwilę, wspólnie rozmawiając, pijąc kawę czy herbatę, składa życzenia. To jest wzruszające - mówi Natalia Miler, opisując wrażenia z poprzednich działań.

Katowicka Fundacja Wolne Miejsce, działająca w służbie bliskości wobec samotności, to społeczność ludzi serca i czynu, którzy na co dzień w całej Polsce i poza jej granicami służą bliskością osobom samotnym i pomocą osobom potrzebującym. Od wielu lat organizuje Wigilie i Śniadania Wielkanocne dla Samotnych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy