Mała retencja w gminie Gostyń - chcą sprawdzić zainteresowanie mieszkańców
- Generalnie chodzi nam o wsparcie finansowe mieszkańców przy zakupie i montażu nowych zbiorników do zbierania wód opadowych – powiedziała Mariola Ossentowska z Urzędu Miejskiego w Gostyniu, wyjaśniając gminnym radnym, dlaczego na sesji, która odbyła się 7 marca 2024 roku, znalazł się projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na retencję wód opadowych w gminie Gostyń.
Jak powiedziała kierowniczka referatu ochrony środowiska, w innych miastach program cieszy się dużym zainteresowaniem. O to, czy w budżecie na 2024 r. przewidziano dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z małą retencją, a także jakie warunki trzeba spełnić, pytali też mieszkańcy gostyńskiej gminy.
- Zapytania kierowane były do Urzędu Miejskiego w Gostyniu, w latach poprzedzających pilotaż, przez zainteresowanych, którzy chcieliby skorzystać z możliwości dopłat do realizowanych inwestycji z zakresu małej retencji wodnej na terenie nieruchomości - mówiła Mariola Ossentowska. - Wcześniej nie mieliśmy takich dotacji, stąd zamysł pilotażu, który chcielibyśmy rozpocząć w tym roku. Chcemy sprawdzić zainteresowanie mieszkańców w tym zakresie – uzupełniła.
Program dotowania małej retencji w gminie Gostyń - jakie terminy?
Program rozpocznie się niebawem. Wnioski będzie można składać w okresie wiosenno-letnim, to jest też czas na zakup i montaż nowych zbiorników – nadziemnych lub podziemnych.
- To pokaże nam skalę małej retencji w środowisku lokalnym. Dziś nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, ale chcemy pomagać, szczególnie tym, którzy pytają o wsparcie. Od tego, jaka będzie intensywność składania wniosków, jakie będzie zainteresowanie dotacjami, jak szybko te pieniądze się rozejdą i z jakimi instalacjami będziemy mieć do czynienia, zależy, czy w przyszłym 2025 roku będziemy kontynuować ten program dotacyjny. Jesteśmy jak najbardziej otwarci - zapwenia Mariola Ossentowska.
Z pilotażowym programem dotowania inwestycji związanych z budową systemu do gromadzenia i wykorzystywania wód deszczowych gmina Gostyń startuje od 2 maja 2024 r. Czas realizacji dla mieszkańców rozłożony będzie na kilka miesięcy – do końca września. Natomiast do końca października rozliczane będą dotacje.
Jakie są zasady udzielania dotacji na małą retencję w gminie Gostyń?
Uchwalając budżet na 2024 r. radni zarezerwowali na ten cel 20 tys. zł. Z kolei na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu rajcy przyjęli uchwałę, która określa zasady udzielania dotacji z budżetu na tego typu przedsięwzięcia. Dzięki temu gmina może spełniać wytyczne dotyczące rozwoju systemu błękitno - zielonej infrastruktury w mieście.
- Realizowany program w perspektywie wielu lat będzie miał ogromne znaczenie dla zachodzących zmian środowiskowych. Jest to działanie lokalne skierowane na konkretne, praktyczne rozwiązania mające duże znaczenie dla poprawy jakości życia oraz bezpieczeństwa ludzi i łagodzenia postępujących zmian klimatu, takich jak niekorzystne zjawiska meteorologiczne tj. fale upałów i częste, gwałtowne ulewy - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Do uchwały zostały dołączone:
- regulamin udzielania dofinansowana dla inwestycji związanych z retencją wód opadowych,
- formularz wniosku o udzielenie dotacji,
- wniosek o rozliczenie dotacji po zakupie urządzenia do zbierania wód opadowych
- na zbiorniki naziemne do pojemności 500 litrów, nie mniejsze niż 200 litrów
- na zbiorniki naziemne o pojemności pow. 500 litrów
- zbiorniki podziemne
ZOBACZ TEŻ: Mała wiosna w środku zimy, czyli potężne rozlewiska w okolicach Gostynia [ZDJĘCIA Z DRONA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.