Używanie kradzionych tablic rejestracyjnych pojazdu służy złodziejom do tankowania paliwa bez płacenia, do jazdy po płatnych odcinkach dróg i wszystkich tych działań, gdzie identyfikacja pojazdu mogłaby ich nielegalnym działaniom zaszkodzić. Ta bezkarność ma jednak swój kres.
- 1 października 2023 r. wejdą w życie przepisy nowelizacji Kodeksu Karnego. Z tą datą kradzież tablic rejestracyjnych - które zazwyczaj służą złodziejom do okradania stacji benzynowych - przestanie być traktowana jako wykroczenie - informuje podkom. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Jakie konsekwencje dla złodzieja?
Z dniem 1.10.2023 r. w Kodeksie Karnym pojawi się art. 306c w następującym brzmieniu:
- par. 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
- par. 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.
- Surowym karom będzie zatem podlegał nie tylko zabór tablicy rejestracyjnej, ale też użycie tablicy nieprzypisane do tego pojazdu, podrobionej lub przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu - dodaje funkcjonariuszka gostyńskiej KPP.
Gdzie zgłosić kradzież?
Złodzieje poniosą surowszą karę, ale co zrobić, gdy zauważymy kradzież tablic rejestracyjnych naszego pojazdu, stojącego chociażby na parkingu?Przede wszystkim należy ten fakt jak najszybciej zgłosić na policję, choćby dzwoniąc pod numer 112 i podając operatorowi numery zaginionych tablic. W kolejnym kroku należy udać się na najbliższy komisariat policji i złożyć oficjalne zawiadomienie w sprawie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.