Przed rokiem rząd postanowił zrobić porządek w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i wprowadzić przepisy, które miałyby na celu oczyszczenie bazy z tzw. martwych dusz. Chodzi o pojazdy, które już dawno nie istnieją fizycznie, ale są zarejestrowane. Niesie to prawdziwą rewolucję w przepisach.
W maju 2023 r. procedowana była "Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości". Zawarte w niej propozycje dotyczyły między innymi wygaśnięcia dopuszczenia do ruchu pojazdu zarejestrowanego przed 14 marca 2005 roku, jeśli przez 10 lat nie wykupiono na niego polisy OC oraz nie przechodził badania technicznego.
Ministerstwo Transportu dla powiatu gostyńskiego wygenerowało wykaz pojazdów – tzw. martwych dusz (dostępny na platformie internetowej powiatu gostyńskiego). Ze spisu wynika, że w naszym powiecie znajduje się ponad 15 tysięcy zarejestrowanych, ale nieużywanych samochodów i innych pojazdów.
Z ciekawości zajrzeliśmy do wykazu pojazdów z naszego terenu, których rejestracje zostaną wygaszone po 10 czerwca. I co się okazało? Wśród ponad 15 tys. pojazdów znajduje się m.in.:
- 4126 "maluchów"
- 1180 "dużych fiatów"
- 710 polonezów
- 591 syren
- 223 trabanty
- 132 nysy
- 123 wartburgi
- 106 aut marki Dacia
- 41 żuków
- 38 pojazdów marki Honda (w tym motocykle)
- 37 pojazdów marki Mazda i Nissan
- 36 moskwiczy
Natomiast 4925 pojazdów nieużywanych, fizycznie już nieistniejących, ale wciąż niewyrejestrowanych, ma rejestrację PGS.
W wykazie "martwych dusz" mogą być pojazdy nieużywane, gdyż stoją w garażu, bo właściciele nie opłacili kolejnego OC, a bez aktualnego badania technicznego nie mogą wyjechać na drogi. Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że są to pojazdy, które zostały zezłomowane - inaczej mówiąc „poszły na żyletki”, ale właściciele wciąż ich nie wyrejestrowali.
Powiat gostyński ponad miesiąc temu informował, że zgodnie z przepisami prawa, 10 czerwca 2024 r. wygaszeniu ulegnie decyzja o rejestracji pojazdów wydanych przed 14 marca 2015 roku, które:
- nie posiadają ważnego okresowego badania technicznego,
- w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy , tj. przed 22 lipca 2023 roku.
- Rejestracje tych pojazdów zostaną wygaszone – nie będą aktywne w systemie CEP, nie będą widoczne dla organów ruchu drogowego. Można powiedzieć, że przejdą do tak zwanego archiwum – wyjaśnia Agata Kluczyk, kierownik referatu ds. komunikacji w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.
Celem zabiegu jest, by liczba pojazdów w systemie CEP odzwierciedlała faktyczną liczbę pojazdów poruszających się po drogach.
- Na stronie powiatu gostyńskiego pojawiła się wstępna informacja dla mieszkańców o planowanym wygaszeniu rejestracji, z wykazem do zapoznania się. Natomiast 10 czerwca ukaże się obwieszczenie, które ma zastąpić decyzję o wyrejestrowaniu pojazdów i to będzie moment kulminacyjny. Ten dokument spowoduje, że automatycznie wszystkie nieużywane samochody i inne pojazdy zostaną wyrejestrowane - dodaje Agata Kluczyk.
Chociaż taki pojazd zostanie administracyjnie wyrejestrowany (rejestracja wygaśnie), to będzie go można ponownie zarejestrować po 10 czerwca, jeśli przejdzie badanie techniczne i zostanie kupione OC.
- Będzie to możliwe, po spełnieniu wszystkich warunków, niezbędnych do rejestracji – mogła w tym czasie nastąpić zmiana właściciela, naprawa pojazdu. Jesli właściciel będzie chciał przywrócić pojazd do ruchu, powinien okazać aktualne dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i złożyć wniosek o rejestrację pojazdu, z ważnym przeglądem. Prawdopodobnie będzie konieczność wydania tzw. czerwonych tablic na doprowadzenie do badań technicznych. Są różne przypadki - tłumaczy Agata Kluczyk.
Co ważne, jeśli właściciel zgłosi się, by ponownie przywrócić pojazd widniejący w wykazie tzw. "martwych dusz", to - jak wynika z przepisów przejściowych - nie będzie ukarany za brak OC.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.