Reklama

Utopią miliony, ale się opłaci. Kompleksowa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Poniecu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Utopią miliony, ale się opłaci. Kompleksowa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Poniecu - Zdjęcie główne

Piotr Kogut - kierownik GZWiK w Poniecu | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesteśmy po fazie projektowej, etap kosztorysowy również mamy za sobą. Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie przetargu - informuje Piotr Kogut, kierownik Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu. Stoi przed dużym wyzwaniem - kompleksową modernizacją wewnętrznych urządzeń stacji uzdatniania wody (SUW). Po jej zakończeniu mieszkańcy gminy Poniec powinni być zadowoleni.

Reklama

Nie będzie to pierwsza inwestycja GZWiK w Poniecu (infrastruktura i siedziba w Drzewcach), gdzie zatrudnionych jest 17 pracowników, a na SUW, jest ich 4 - tzw. brygada fizyczna dba o to, by mieszkańcom gminy wody nie zabrakło. Niestety, techniczna infrastruktura wodociągowa stacji uzdatniania od pewnego czasu wymaga ingerencji - chodzi nie tylko o remont, ale też wymianę pewnych elementów. 

Niemałe pieniądze w wodociągi ładuje samorząd w Poniecu

Część sukcesywnie realizowanych prac poniecki zakład wodociągów ma już za sobą. Były one wykonywane w celu poprawy jakości wody, niwelowania przerw w dostawie, a także by obniżyć koszty funkcjonowania obiektu wraz z infrastrukturą. Lokalny samorząd inwestuje niemałe pieniądze w „wodociągi”, by polepszyć jakość usług, dzięki czemu życie mieszkańców gminy Poniec stanie się bardziej komfortowe.

- Dzięki funduszom z gminnego budżetu wymieniliśmy aeratory, zregenerowaliśmy studnie na ujęciu wody, zakupiliśmy sprzęt: samochód i minikoparkę, wybudowaliśmy przyłącza w Teodozewie - w ten sposób instytucja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - mówi Piotr Kogut, który na stanowisku kierowniczym jest od lutego 2022 r.

Sięgają po kolejne dotacje

Postęp prac remontowych i modernizacyjnych widać w ponieckich wodociągach od kilkunastu miesięcy, jednak pojawiły się kolejne programy, z których można uzyskać dotacje. Kierownik Kogut postanowił skorzystać z możliwości pozyskania pieniędzy na wymianę technicznej infrastruktury wodociągowej położonej wewnątrz stacji. To niemałe wyzwanie. Zgodnie z głównym projektem powstanie zbiornik retencyjny, zbiornik podziemny, ale przede wszystkim wymienione zostanie „całe serce stacji uzdatniania wody”, czyli pompy. Na realizację zadania GZWiK Poniec otrzymał 3 mln zł dofinansowania z programu „Polski Ład”. Część funduszy - 60 tys. zł - pochodzi także z budżetu gminy Poniec. 

- Cała infrastruktura wymaga dużych nakładów finansowych i tylko dzięki współpracy z gminą jesteśmy w stanie zrealizować część założeń - mówi Piotr Kogut. 

Dzięki funduszom pozyskanym z „Polskiego Ładu” wybudowany zostanie zbiornik retencyjny, o pojemności 300 metrów sześciennych, co po zakończeniu inwestycji da ponad 600 metrów sześciennych wody do dyspozycji GZWiK. 

- Postawienie zbiornika retencyjnego jest najważniejsze w tej inwestycji. To nam pozwoli zwiększyć bufor bezpieczeństwa, gdyż zabezpieczy mieszkańców na wypadek przerw w dostawie wody. Jest to bardzo istotne, jeśli chodzi o gminę Poniec, w której jest bardzo dużo gospodarstw rolnych i pól uprawnych. Pobór wody jest bardzo duży, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy mieszkańcy podlewają ogródki - wyjaśnia Piotr Kogut. 

Kolejnym bardzo ważnym urządzeniem jest nieco mniejszy zbiornik podziemny - tzw. odstojnik wód popłucznych. Do tego zbiornika wpada woda po płukaniu filtrów. Następnie poddawana jest procesowi odstania, wtedy dopiero powinna trafić do rowu. W naturalnym obiegu zamkniętym czysta woda przesiąkając przez glebę wraca do swojego ujęcia. Do tego całkowicie wymieniony zostanie zestaw hydroforowy, czyli pompy, które tłoczą wodę do sieci wodociągowej. 

- Będziemy mieli pięć nowych pomp, które pracują w ciągu dnia i szóstą pompę nocną. To specjalne urządzenie, wykorzystywane wtedy, kiedy jest mniejszy pobór wody. Główny cel jest taki, by rozłożyć pobieranie energii. Inwestycja w pompy jest słuszna, gdyż efektem mają być zmniejszone koszty za zużycie energii elektrycznej - tłumaczy Piotr Kogut.

Lampa na drobnoustroje - następne wyzwanie

Zainstalowanie lampy UV - to kolejne wyzwanie w ramach zadania. Lampa praktycznie w 100 procentach oczyszcza wodę.

- Przydaje się już po zakończeniu procesu uzdatniania wody. Jest jakby „kropką nad i” - oczyszcza wodę z mogących pozostać drobnoustrojów i mikroorganizmów, a wtedy czystość wody gwarantowana jest w 100 procentach, bez żadnych zanieczyszczeń - wymienia kierownik GZWiK w Poniecu.

Poza tym zakład wodociągów chce zainwestować w agregat prądotwórczy z samostartem oraz wysokiej wydajności sprężarkę śrubową, która w razie awarii części instalacji odpowiadającej za napowietrzanie wody, przejęłaby jej zadanie. Drugi punkt w projekcie to postawienie dwóch pompowni sieciowych wody. Będą zlokalizowane w różnych miejscach - jedna na skrzyżowaniu dróg do Łęki Wielkiej i Łęki Małej, a druga w okolicy szosy wylotowej z Ponieca w kierunku Leszna. Dzięki tym urządzeniom zwiększy się ciśnienie wody na całej sieci wodociągowej, a szczególnie tam gdzie jest ono naprawdę niskie. Zakłada się, że modernizacja m.in. zwiększy się przepustowość SUW, a po wymianie armatury zwiększy się moc - SUW będzie przetwarzała większą ilość wody. 


- Promesę otrzymaliśmy na 3 mln zł. Ogólny kosztorys wykonania zadania bez pompowni sieciowych to 3,7 mln zł. Ten kosztorys dotyczy projektu z wykonaniem elewacji zewnętrznej budynków, wymianą stolarki okiennej, zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Co do tych ostatnich składowych inwestycji, uznaliśmy, że nie muszą być wykonane w I etapie i zadanie okroiliśmy - mówi Piotr Kogut.

26 maja 2023 r. zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na wykonawcę inwestycji na terenie SUW. 

- Może zdarzyć się, że nie wpłynie żadna oferta. Trochę mnie to niepokoi - branżowe firmy bardzo interesują się tego typu inwestycjami. Jest ich dużo w skali całej Polski i może być tak, że zainteresowanie będzie przerzucane na projekty o dużo większej kwocie dofinansowania - podsumowuje Piotr Kogut. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy