Reklama

Uroczyste święta Wielkiej Nocy w gostyńskiej farze. Poranna rezurekcja. Zobacz galerię

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczystości Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Wielkiej Niedzieli w gostyńskiej farze.

Wielki Piątek był drugim dniem Triduum Paschalnego w Kościele katolickim - dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza święta. W kościołach odprawiana była liturgia Męki Pańskiej, z Drogą Krzyżową dookoła świątyni.

Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego: dzień ciszy, oczekiwania i rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Wierni przychodzą wówczas do kościoła, aby modlić się przy Grobie Pańskim – tam był wystawiony Najświętszy Sakrament. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwała warta: ministranci, harcerze bądź strażacy w galowych mundurach.

To również dzień żałoby i zadumy. W Wielką Sobotę nie jest sprawowana msza święta ani żadne nabożeństwo, natomiast sprawuje się Liturgię Godzin. Katolicy korzystają z sakramentu pokuty, a w godzinach porannych w kościołach tradycyjnie święci się pokarmy PISALIŚMY TUTAJ i  TU [klik].

W Wielką Sobotę w kościele katolickim wyciszone zostały organy i dzwonki kościelne. Zgodnie z tradycją ten dzień kończy się po zmroku. Wieczorem celebrowana była więc liturgia Wigilii Paschalnej, ale jest ona zaliczana już do obchodów Niedzieli Zmartwychwstania.

Liturgia Wielkiej Soboty

Wigilia Paschalna to liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania. Składa się z 4 części - rozpoczyna się od poświęcenia ognia. Tak też było w gostyńskiej farze. Chociaż fizycznie uroczystości odbywają się w sobotni wieczór, są one zaliczane już do niedzielnego świętowania Wielkanocy. Skąd te rozbieżności? Nawiązują do symboliki żydowskiej - zgodnie z tym po zmierzchu rozpoczyna się już nowy dzień. To najważniejsza część trzydniowego Triduum Paschalnego.

Liturgia Światła

Uroczystości w gostyńskiej farze rozpoczęły się od Liturgii Światła, podczas której odbyło się poświęcenie ognia. Ta część celebracji sprawowana była przed kościołem. W uroczystej procesji paschał został wniesiony do świątyni.

- Weszliśmy do ciemnej świątyni, paschał umieszczony został w ozdobnym świeczniku. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: "Światło Chrystusa" i odpowiedzi wiernych: "Bogu niech będą dzięki" — zgromadzeni mogli zapalić swoje świece. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem pięknego Orędzia Paschalnego, czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiającej, która wysławia łaskę zbawienia - wyjaśnił ks. Grzegorz Robaczyk, proboszcz gostyńskiej fary.

Który z gostyńskich proboszczów otrzymał nominację od arcybiskupa? KLIK

Liturgia Słowa

Później nastąpiła Liturgia Słowa. W tym dniu odczytywanych jest aż 9 fragmentów Pisma Świętego. W kościele farnym w Gostyniu czytania podzielone zostały psalmami, które wykonywała gostyńska młodzież wraz z Ukrainkami. Nie były używane w tym czasie organy ani dzwonki.

- Mieliśmy 7 czytań ze Starego Testamentu, 8 czytanie z Nowego Testamentu i jako 9 czytanie - z Ewangelii - wyjaśnia ks. Grzegorz Robaczy, proboszcz kościoła pw. św. Małgorzaty w Gostyniu.

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu, uderza się we wszystkie dzwony, zapala się swiatła na ołtarzu.

Liturgia Chrzcielna

Kolejną częścią była Liturgia Chrzcielna, podczas której odbyło się poświęcenie wody, a także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

- Następnie celebrowana jest Liturgia Eucharystyczna, podczas której uczestnicy przyjmują Ciało Chrystusa - wyjaśnia ks. Robaczyk.

Liturgia Eucharystii

Komunia święta i uroczyste błogosławieństwo zakończyły uroczystości Wigilii Paschalnej. Słowa rozesłania wzbogacone zostały o dwukrotnym Alleluja. Ostatnim akcentem było wezwanie do udziału w procesji rezurekcyjnej, która w gostyńskiej farze została przeniesiona na niedzielny poranek. Uroczysta procesja rezurekcyjna ma obwieszczać triumf Chrystusa nad śmiercią i jego zwycięstwo nad szatanem. Procesja rezurekcyjna odbyła się przed poranną mszą w niedzielę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy