Wielki Czwartek - symboliczne święto kapłanów - CZYTAJ TUTAJ. Tego dnia arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, wręczył nominacje kanonickie księżom Archidiecezji Poznańskiej do Kapituł w Poznaniu, Lesznie oraz w Środzie Wlkp. W tej grupie kapłanów znalazł się również ks. Przemysław Maciejewski, proboszcz parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Gostyniu.
Proboszcz parafii, której kościół znajduje się na gostyńskim osiedlu Pożegowo, został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lesznie.
Poza proboszczem z Gostynia, nominacje kanoniczne otrzymali:
- ks. Stanisław Kaczmarek, proboszcz w Krerowie, został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Środzie Wlkp.,
- ks. Eugeniusz Leosz, proboszcz w Rawiczu, został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lesznie,
- ks. Przemysław Maciejewski, proboszcz w Gostyniu, został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lesznie,
- ks. Rafał Pajszczyk, sędzia w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu, został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu,
- ks. Mirosław Wawrzyniak, proboszcz w Dubinie, został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lesznie.
Ks. Przemysław Maciejewski z Gostynia od niemal 12 lat był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lesznie.
Proboszcz budował parafię w Gostyniu od podstaw
Godnością kanonika gremialnego może być uhonorowany kapłan, który szczególnie zasłużył się dla kościoła lokalnego.Przypomnijmy ks. Maciejewski budował i tworzył parafię bł. E. Bojanowskiego od postaw. W sierpniu 2001 r., kiedy ówczesny arcybiskup Juliusz Paetz erygował parafię pod wezwaniem bł. Edmunda Bojanowskiego na Pożegowie w Gostyniu, jednocześnie na urząd jej pierwszego proboszcza wprowadził ks. Przemysława Maciejewskiego, który w latach 1995 - 1998 był wikariuszem parafii Świętego Ducha w Gostyniu.
- Jest to uroczysta chwila - mówił wtedy do wiernych zebranych w kościele na Pożegowie ówczesny arcybiskup Paetz. - Na drzewie kościoła poznańskiego wyrosła nowa gałązka, zielona pełna życia. To owoc wielu trudów, poświęceń, modłów, dobrych rad, ofiarnego grosza i współpracy kapłanów i wiernych - dodał.
Nowa parafia liczyła wówczas 3760 wiernych. W 2000 r. metropolita poznański uroczyście wmurował w jej ścianę kamień węgielny. 24 grudnia 2000 roku odprawiono w kościele pierwszą pasterkę. Jak wynika z informacji, podanej na platformie - parafia na Pożegowie liczy obecnie 4182 mieszkańców i obejmuje swym zasięgiem ulice: Broniewskiego, Graniczna, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kręta, Mickiewicza, Niestrawskiego, Orzeszkowej, Pionierska, Podleśna, Poznańska, Prusa, Słowackiego, Sportowa, Starogostyńska, 27 Stycznia, Tuwima, ks. Jana Twardowskiego oraz ulice Pożegowa II w budowie.
Proboszcz z Gostynia pozostanie w parafii
Gostyński proboszcz nie odejdzie z parafii pw. bł. E. Bojanowskiego w Gostyniu po nominacji kanonickiej, ale jest teraz zobowiązany do sprawowania określonych obrzędów liturgicznych wraz z innymi kanonikami lub miejscowym biskupem.Kapłani z tytułem kanonika jednoczą się przy katedrze lub kościele kolegiackim, aby modlić się wspólnie za sprawy lokalnego Kościoła i wypełniać określone powinności służebne na rzecz całej wspólnoty. Wiele wskazuje więc na to, że jako kanonik gostyński proboszcz będzie miał więcej obowiązków i więcej pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.