Reklama

To było szczególne święto księży. Msza Wieczerzy Pańskiej w gostyńskiej farze z obmywaniem nóg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wczoraj (14 kwietnia 2022r.) w kościele katolickim obchodzono Wielki Czwartek, rozpoczynający Święte Triduum Paschalne. Wieczorem wierni uczestniczyli w mszach Wieczerzy Pańskiej. W farze w Gostyniu wielkoczwartkowa msza św. jak zawsze miała piękną oprawę.

Obchody Wielkiego Czwartku (szczególnego święta kapłanów) rozpoczyna poranna Msza Krzyżma Świętego odprawiana w kościołach katedralnych. Co roku podczas mszy św. poświęcone zostają oleje przeznaczone do namaszczeń podczas bierzmowania, chrztu i sakramentu kapłaństwa. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy.

W gostyńskiej farze, podobnie, jak w pozostałych kościołach na zakończenie Wielkiego Czwartku odbyła się Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas mszy św. w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu odbył się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom (wykonywany na pamiątkę obmycia nóg uczniów przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy). Obrzędu dokonał ksiądz prałat Artur Przybył.

W symbolicznym dniu  ustanowienia kapłaństwa wierni modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Po Eucharystii ksiądz przeniósł Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji. Do późnych godzin wieczornych odbywało się czuwanie przy Sakramencie. Po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej z kościoła wyniesiono mszał, świece i obrusy.

Rozważania podczas Miejskiej Drogi Krzyżowej Gostyń 2022 - TU KLIK

Ponieważ Wielki Czwartek jest świętem obchodzonym na pamiątkę ustanowienia sakramentów kapłaństwa i eucharystii, kapłani z parafii pw. Ś. Małgorzaty w Gostyniu otrzymali od parafian, grup parafialnych kwiaty w szczerym podziękowaniu za posługę duszpasterską - za prowadzenie, jednoczenie i zachęcanie. 

Wielki Czwartek to jednocześnie ostatni czwartek przed Wielkanocą, piąty dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu i jego zmartwychwstanie. W kościele tego dnia wierni upamiętniają ustanowienie Sakramentu Eucharystii oraz Kapłaństwa Służebnego. Po raz pierwszy od 2 lat w tym roku liturgia Triduum może być sprawowana w pełnym blasku, bez ograniczeń sanitarnych wprowadzonych w czasie pandemii. 

Czwartek to według Ewangelii dzień Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus zapowiedział zdradę Judasza ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa oraz przepowiedział zaparcie się Świętego Piotra. Po wieczerzy Jezus z uczniami udaje się do ogrodów Getsmani gdzie zostaje pojmany przez wysłanników Sanhedrynu (rady żydowskiej).

 

O której do święconki w powiecie gostyńskim? - PLAN TUTAJ

Jakie pokarmy wkładamy do koszyczka wielkanocnego, idąc do święconki? - TUTAJ

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy