Reklama

Uczniowie z Ukrainy zasiedli w szkolnych ławkach. Klasy przygotowawcze w gostyńskich szkołach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości „Witaj szkoło!” mogą powiedzieć dzieci ukraińskich uchodźców. Są uczniami większości szkół w powiecie gostyńskim. W gminie Gostyń zatrudniono pomoc nauczycielską ze znajomością języka ukraińskiego. Można powiedzieć, że samorządy stanęły na wysokości zadania?

Uczniowie z Ukrainy w gminie Gostyń

Samorządy gminne w powiecie gostyńskim organizują edukację dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Tylko w Gostyniu, w Szkole Podstawowej nr 1 powstały dwie klasy przygotowawcze dla dzieci, które schroniły się w naszej gminie przed wojną. W jednym oddziale - dla klas 4-6 - znajdzie się 11 uczniów, w drugim - dla klas 7-8 - będzie 8 uczniów. 

Ukraińcy uczniowie znajdą się również w pozostałych szkołach w gminie, a także w przedszkolach. By zorganizować edukację, gmina zatrudniła pomoc nauczycielską ze znajomością języka ukraińskiego - w sumie 7 osób. Zdecydowano się wprowadzić również dodatkowe zajęcia wyrównawcze, związane z różnicą programową w szkołach w Ukrainie i Polsce - głównie z języka polskiego, ale też z przedmiotów ścisłych i matematyki. W sumie po 3 godziny w każdej placówce w mieście oraz w Goli i Kunowie. Z danych, jakie otrzymaliśmy z urzędu miejskiego wynika, że do przedszkoli, ale głównie do szkół gminy Gostyń uczęszcza łącznie ponad 70 dzieci - od klas najmłodszych po najstarsze.

Pozostałe gminy powiatu gostyńskiego

W pozostałych gminach powiatu gostyńskiego do szkół nie zgłosiła się wystarczająca liczba dzieci, żeby powstały osobne oddziały przygotowawcze. Nie było też konieczności zatrudnienia pomocy nauczycielskiej ze znajomością języka ukraińskiego. Nie oznacza to jednak, że do szkół nie chodzą tam dzieci z Ukrainy.

- Dzieci ukraińskie, które opuściły swój kraj, są obecnie przyjmowane, na podstawie zgłoszeń, tylko do Szkoły Podstawowej w Krobi. Do pozostałych szkół podstawowych - w Starej Krobi, Pudliszkach i Nieparcie - nie zostali zgłoszeni żadni uczniowie z Ukrainy - informuje Adam Sarbinowski, naczelnik wydziału organizacyjnego w Urzędzie Miejskim w Krobi. 

W krobskiej podstawówce uczy się obecnie 10 ukraińskich dzieci w różnym wieku. Zostały one przyjęte do klas: I-III, IV-VI oraz VIII.

Do szkoły w Piaskach przyjęto w sumie 8 ukraińskich dzieci. W Pogorzeli do podstawówki uczęszcza 13 uczniów z Ukrainy, do ZSOiZ przyjęto 3 osoby, a w przedszkolu opiekę znalazło 2 dzieci.

Witaj szkoło dla młodzieży z Ukrainy - w ZSO w Gostyniu klasa przygotowawcza

Jak wygląda sytuacja w szkołach ponadpodstawowych? Według oficjalnych danych, w powiecie gostyńskim schronienie znalazło kilkadziesiąt dzieci z Ukrainy, uczących się do tej pory w szkołach ponadpodstawowych. Starosta gostyński poinformował, że 22 osoby z Ukrainy rozpoczęły naukę w gostyńskim "ogólniaku". To uczniowie w wieku 15-18 lat. Być może wkrótce dołączą do nich kolejni kandydaci.

W poniedziałek 28 marca 2022 roku odbyło się w liceum spotkanie informacyjne, na którym uczniowie poznali program nauczania oraz wychowawcę klasy. Mieli również możliwość zwiedzenia szkoły. Na dobry początek otrzymali także plecaki wraz z wyposażeniem. 

Grupa ukraińskich nastolatków wystarczyła, by w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu utworzyć klasę przygotowawczą. Jej celem jest przystosowanie ich do nauki w polskim systemie edukacji. Uczniom w czasie lekcji towarzyszyć będzie pomoc nauczycielska biegle mówiąca w języku ukraińskim. W siatce programowej sporo czasu będzie poświęcone na naukę języka polskiego.

-  Uruchomiliśmy oddział przygotowawczy z dziesięcioma godzinami języka polskiego tygodniowo - pochwalił się Robert Marcinkowski, starosta gostyński na swoim fanpage’u. - W nowej klasie kładziemy nacisk na budowanie fundamentów do funkcjonowania młodzieży w nowej sytuacji i w nowym środowisku. Większość z nich nie zna naszego języka. Tym bardziej trudno uczyć się w nim fizyki czy chemii. Dlatego stawiamy przede wszystkim na naukę języka polskiego. Pomaganie to długa droga. Edukacja jest kolejnym etapem - dodał.

W planie lekcji pojawią się również takie przedmioty, jak język angielski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, geografia, a także rotacyjnie, w mniejszym wymiarze, chemia, fizyka czy informatyka. Włodarz powiatu jest wdzięczny dyrekcji, nauczycielom i współpracownikom ze starostwa za to, że „ta inicjatywa tak szybko przybrała konkretny wymiar”. 

Co wydarzyło się w szkole w Pogorzeli? Skąd informacja o pobiciu ucznia? CZYTAJ TUTAJ

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy