Reklama

Nabór do klas dla uczniów z Ukrainy. Można się zapisywać do szkół gminnych i powiatowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/Bogdan Bujak

Nabór do klas dla uczniów z Ukrainy. Można się zapisywać do szkół gminnych i powiatowych - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Samorządy robią wszystko, co w ich mocy, aby umożliwić ukraińskim uczniom kontynuowanie dalszej edukacji | foto arch. gostynska.pl/Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie jest to łatwe zadanie dla samorządów - przyjąć do szkoły uczniów z obcego kraju, w trakcie trwania roku szkolnego. Wspólnie z dyrektorami szkół urzędnicy - powiatowi i gminni - analizowali sytuację prawną związaną z przyjęciem młodzieży ukraińskiej do szkół, a także warianty umożliwienia edukacji dla dzieci uchodźców.

Reklama

- Ze względu na wyjątkową sytuację mieszkańców Ukrainy, a w szczególności dzieci i młodzieży, zrobimy co w naszej mocy, aby umożliwić ukraińskim uczniom kontynuowanie dalszej edukacji - mówi Marek Smektala, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Gostyniu. Po 24 lutego jeden uczeń z Ukrainy podjął  naukę w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu.

Nie jest to łatwe zadanie dla samorządów - przyjąć do szkoły uczniów z obcego kraju, w trakcie trwania roku szkolnego. Wspólnie z dyrektorami szkół urzędnicy analizowali sytuację prawną związaną z przyjęciem młodzieży ukraińskiej do szkół. Status cudzoziemca w systemie polskiej edukacji reguluje prawo oświatowe. Funkcjonuje też rozporządzenie MEN z r. 2017 w sprawie kształcenia osób, które nie są obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. 

Jest specustawa dotycząca pomocy Ukraińcom

12 marca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zwaną specustawą, która w szczegółowych zapisach precyzuje umiejscowienie uczniów ukraińskich w polskich systemie edukacji i ułatwia zatrudnianie nauczycieli.

- Zarówno Ministerstwo Edukacji i Nauki, jak również wielkopolski kurator oświaty na swoich stronach internetowych aktualizują wytyczne dotyczące przyjmowania dzieci i młodzieży do polskich szkół - mówi naczelnik Smektała.

Wybierają oddziały przygotowawcze

W specustawie istnieją dwie możliwości: przyjmowania uczniów z Ukrainy do istniejących już oddziałów ogólnodostępnych w szkołach. Wtedy trzeba zapewnić dodatkową naukę języka polskiego w wymiarze nie mniejszym niż 2 godziny tygodniowo.

- Natomiast ministerstwo preferuje tworzenie oddziałów przygotowawczych, w których prowadzi się naukę przedmiotów ogólnokształcących przez polskich nauczycieli przy pomocy osoby będącej tłumaczem z języka ukraińskiego. Taka organizacja ma zmniejszyć stres edukacyjny młodzieży ukraińskiej realizującej naukę w polskim systemie edukacji - wyjaśnia Marek Smektała.

Wybór organizacji naboru będzie zależał od liczebności chętnych uczniów zgłaszających się do szkół. Według stanu na 11 marca, na terenie powiatu gostyńskiego oficjalnie zgłoszonych i zarejestrowanych w urzędach gmin jest 35 uczniów w przedziale wiekowym 15-18 lat. Mając na uwadze tę liczbę młodzieży ukraińskiej, powiat wspólnie z dyrektorami planuje otworzyć oddział przygotowawczy w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Uruchomienie ma nastąpić już w tym miesiącu. Zajęcia będą się odbywały z tłumaczeniem języka polskiego na ukraiński.  Nabór ruszył od 16 marca.

Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu również obejmie swoją opieką dzieci ukraińskie, wymagające specjalnej troski. W przypadku odpowiedniej dokumentacji dziecka należy zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyniu.  (tel. 65 572 31 77)

Jak sobie radzi gmina Gostyń?

Sytuacja jest dynamiczna, rozwija się z godziny na godzinę. Już pod koniec tygodnia, 11 marca do Urzędu Miejskiego w Gostyniu trafili pierwsi rodzice i zgłosili blisko 30 dzieci w wieku szkoły podstawowej. W magistracie obecnie cały czas zbierane są dane dotyczące zainteresowania wysłaniem dzieci do szkoły. Krzysztof Mazurek - z-ca naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych podkreśla, że cudzoziemcom, którzy nie posługują się językiem polskim w mowie i piśmie, przysługuje bezpłatna nauka języka polskiego, która jest przewidziana przez nasze przepisy prawa.

- Dla uczniów z Ukrainy, którzy nie posługują się językiem polskim przewidujemy utworzenie klas przygotowawczych, a dla uczniów posługujących się językiem polskim – klasy ogólnodostępne w gminnych szkołach - mówi Krzysztof Mazurek. - Obecnie nie przewidujemy problemów z przyjęciem dzieci i uczniów z Ukrainy do gminnych szkół podstawowych. Gdyby sytuacja spowodowała lawinowy wzrost liczby uczniów zza wschodniej granicy będziemy przygotowywać kolejne scenariusze i lokalizacje - dodaje.

Gmina Gostyń wykorzysta zasoby szkół wiejskich?

Gostyński samorząd rozważa do edukacji dzieci uchodźców z Ukrainy wykorzystać szkoły w Goli i Siemowie. Tam uczniów nie jest wielu i mogłyby powstać oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy.

- Rozważamy takie rozwiązanie. Wszystko zależy od tego, jakie będą potrzeby? Dla ilu dzieci edukację będziemy musieli zagospodarować. Specustawa daje nam podstawy prawne, a właściwie zobowiązuje do tego. Uchodźcy mogą zgłaszać się do wydziału oświaty i zadeklarować chęć. Musimy mieć listę chętnych osób. Mamy przygotowane wstępnie różne warianty. Małą liczbę uczniów możemy dołączyć do klas, które dziś funkcjonują. Za to baza lokalowa w tych szkołach wiejskich pomoże przy większej grupie uczniów - wyjaśniał Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia, na ostatniej sesji w ubiegłym tygodniu. 

Podkreślił, że utworzenie klas przygotowawczych w placówce poza Gostyniem wiązałby się ze zorganizowaniem dowozów do placówek. Póki co dzieci uchodźców zapisywane są do istniejących klas w gostyńskich szkołach.

- Organizacja nauki będzie wyzwaniem dla nas w kolejnych dniach - dodał burmistrz Gostynia.  

Dla młodzieży w j. ukraińskim - KLIK 

Starostwo Powiatowe w Gostyniu organizuje oddział przygotowawczy w ZSO w Gostyniu i zaprasza do niego młodzież w wieku 15 – 18 lat. Zajęcia będą odbywały się z tłumaczem języka polskiego na ukraiński. Zgłoszenia od 16 marca można składać w sekretariacie szkoły:

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, ul. Wrocławska 10

Kontakt: 65 572 02 92, e-mail: logostyn@poczta.onet.pl

strona internetowa szkoły: www.logostyn.pl

Termin rozpoczęcia zgłoszeń: od 16 marca 

Wsparcie dla dzieci i młodzieży specjalnej troski

Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu obejmie swoją opieką dzieci ukraińskie wymagające specjalnej troski. Zainteresowani rodzice proszeni są o kontakt ze szkołą pod adresem ZSS Brzezie 40. Kontakt telefoniczny:  65 572 11 66, tel. kom. 695 925 000, 695 879 000

e-mail: zss-brzezie@xl.wp.pl; strona internetowa: www.zssbrzezie.superszkolna.pl

W przypadku braku odpowiedniej dokumentacji dziecka należy zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyniu, ul. Wrocławska 8; kontakt:  65 572 31 77; e-mail: poradnia@poradniapp.gostyn.pl; strona internetowa: www.poradniapp.gostyn.pl

Староство Гостинського повяту (Starostwo Powiatowe w Gostyniu) інформує, що, у зв'язку з перебуванням на території нашого повяту великої кількості української молоді, відкривається  підготовче відділення на базі Відділу Об'єднання загальноосвітніх шкіл в місті Гостинь (Zespól Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu).  Запрошуємо на навчання підлітків у віці 15 - 18 років. Заняття будуть відбуватися із перекладачем польської мови на українську мову. Заявки (анкети) просимо залишати в секретаріаті навчального закладу. Відділ Об'єднання загальноосвітніх шкіл в місті Гостинь знаходиться за адресою вул. Вроцлавська 10 (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, ul. Wrocławska 10). Телефон: +48 65 572 02 92, Початок прийому анкет - 16 березня 2022 року.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy