Reklama

"Twoje światła- nasze bezpieczeństwo". Dziś, 5 listopada 2022r. bezpłatnie sprawdzisz swoje światła w 2 punktach w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP Gostyń

"Twoje światła- nasze bezpieczeństwo". Dziś, 5 listopada 2022r. bezpłatnie sprawdzisz swoje światła w 2 punktach w powiecie gostyńskim - Zdjęcie główne

Kontrole świateł w dzień i w nocy | foto KPP Gostyń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto z nas nie został oślepiony przez światła innego pojazdu? Jest to nie tylko niekomfortowe, ale i zagraża bezpieczeństwu. Od 2 tygodni policjanci sprawdzają ustawienie i stan techniczny reflektorów aut. W akcji "Twoje światła- nasze bezpieczeństwo" biorą też udział stacje kontroli pojazdów, w których można bezpłatnie, chociażby dziś, w sobotę 5 listopada 2022r., sprawdzić czy nasz samochód ma prawidłowe parametry świateł.

To właśnie dziś, w sobotę 5 listopada 2022 r.  w ramach akcji "Twoje światła- nasze bezpieczeństwo" możesz bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoim samochodzie na stacjach kontroli pojazdów:

  • GS „SCh” Gostyń ul. Polna 42 w godzinach 8.00-13.00;
  • GS „SCh” Pępowo ul. Powstańców Wlkp. 40 w godzinach 7.00-12.00.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Uszkodzone albo źle ustawione oświetlenie samochodowe powoduje pogorszenie bezpieczeństwa i zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi. Światła ustawione "za wysoko" oślepiają pieszych i innych kierowców. Natomiast ustawione "zbyt nisko" nie ostrzegą nas przed przeszkodami na drodze czy obecnością pieszego lub rowerzysty.

- Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła - przypomina asp. szt. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Nawet do 3 tys. z mandatu

Od 20 października trwa akcja kontroli świateł w pojazdach na drogach całego kraju. Za korzystanie ze świateł w sposób niezgodny z przepisami można otrzymać mandat w wysokości od 100 do 200 zł oraz od 2 do 4 punktów karnych. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń, bądź usterki niemożliwej do usunięcia na miejscu kontroli policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i może nałożyć mandat w wysokości do 3 tys. zł. Odzyskanie dowodu rejestracyjnego i powrót auta na drogi nastąpi po usunięciu usterki i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania technicznego. 

Światła całą dobę

 Za niedopełnienie obowiązku jazdy "na światłach" w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Niewłączenie właściwych świateł po zmroku (od zmierzchu do świtu), to już 6 punktów i 300 zł mandatu.

Coroczna akcja "Twoje światla- nasze bezpieczeństwo"  zostanie przeprowadozna jeszcze w dwóch  terminach, w soboty 19 listopada oraz 3 grudnia. Do akcji przyłączyło się ok. 1350 stacji kontroli pojazdów w całej Polsce. Diagności zweryfikują m.in. stan lamp czy poprawne działanie żarówek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy