reklama

Trwają kontrole segregacji odpadów w spółdzielniach mieszkaniowych. Do Gostynia też przyjadą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trwają kontrole segregacji odpadów w spółdzielniach mieszkaniowych. Do Gostynia też przyjadą - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa początku sierpnia Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego rozpoczął kontrole segregacji odpadów w nieruchomościach wielolokalowych, należących do spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Tego typu „wizyty” planowane są w każdej gminie, wchodzącej w skład KZGRL. Wkrótce kontrola w Gostyniu.
reklama

Po co kontrole KZGRL segregacji odpadów w spółdzielniach mieszkaniowych?

- To działania prewencyjne. Polegają na tym, że wspólnie z przedstawicielem, pracownikiem spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej, nasi ludzie sprawdzają jak mieszkańcy zasobów spółdzielni segregują odpady. Przede wszystkim skupiamy się na pojemnikach, kontenerach dla odpadów zmieszanych. Tam nie powinno być odpadów z tworzywa sztucznego, metalu, ze szkła. Do zbierania tych odpadów służą inne kontenery i pojemniki – wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL.

Pierwsza kontrola przeprowadzona została na terenie nieruchomości podlegających pod Leszczyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Jak mówi Eugeniusz Karpiński, „niezbyt ciekawie to wygląda”. Praktycznie w każdym pojemniku w mniejszych lub większych ilościach znajdowały się odpady, które powinny być wysegregowane. 

- Za to obok stały pojemniki do odpadów segregowanych – żółte, niebieskie, zielone. Mieszkańcy po prostu wyrzucają śmieci tam, gdzie nie powinny być chyba z lenistwa, bo innej motywacji nie widzę. Z nieświadomości raczej nie, bo edukacja trwa już dość długo, by Polacy nie wiedzieli, że segregacja jest obowiązkowa – mówi szef KZGRL. 

Kiedy KZGRL skontroluje kontenery i kubły Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?  

Na przełomie sierpnia i września zaplanowano kontrolę w Gostyniu (w Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy gostyńskich wspólnotach), następnie w Rawiczu, jak również w spółdzielniach, w pozostałych gminach KZGRL, w tym także w Krobi. 

- Planujemy kontrolami objąć jak największą liczbę jednostek – zapowiada Eugeniusz Karpiński

 Przewodniczący KZGRL podkreśla, że prowadzone działania mają również charakter edukacyjny. 

- Idea jest taka, by przypomnieć mieszkańcom, że jeśli nie będą segregować odpadów, to KZGRL musi zareagować. Brak segregacji skutkuje tym, że poziom odzysku nie zostaje osiągnięty, a co za tym idzie, będą kary dla związku. Za to zapłacą wszyscy mieszkańcy. Chcemy temu przeciwdziałać – podkreśla Eugeniusz Karpiński. 

Prawidłowa segregacja odpadów w budynkach wielorodzinnych wymaga współdziałania mieszkańców i zarządców budynku, a także edukacji oraz świadomości ekologicznej. Zarząd KZGRL uważa, że tylko poprzez wspólne wysiłki można stworzyć czyste środowisko dla przyszłych pokoleń.

Będzie pismo KZGRL do spółdzielni ze zdjęciami zawartości kontenerów, a potem... kary

Po zakończeniu działań sprawdzających, do wszystkich spółdzielni KZGRL wystosuje pismo, coś w rodzaju raportu - z wynikami kontroli oraz z prośbą, żeby informacje te dotarły do mieszkańców, gdyż po pierwszych działaniach, co zaznacza szef KZGRL, wygląda na to, że raczej nie wszystko jest w porządku z segregacją. Pismo będzie ilustrowane zdjęciami pojemników i ich zawartością.

- Podany zostanie termin do kiedy należy poprawić sytuację z segregowaniem. Jeśli nie nastąpi to w rozsądnym terminie, to wtedy prowadzona będzie już właściwa kontrola. Kiedy stwierdzimy nieprawidłowości, będziemy wszczynać postępowanie administracyjne, co może się zakończyć nałożeniem na mieszkańców danej nieruchomości czy klatki opłaty podwyższonej w wysokości 70 zł - tłumaczy E. Karpiński.

Samorządy również wprowadzają coraz surowsze kary finansowe za złe postępowanie z odpadami. Kary za brak prawidłowej segregacji odpadów stanowią ważne narzędzie motywujące mieszkańców do świadomego i odpowiedzialnego postępowania. 

- Należy jednak pamiętać, że celem kar nie jest wyłącznie wymierzanie sankcji, ale przede wszystkim edukacja i zmiana nawyków mieszkańców - mówi Eugeniusz Karpiński. - Zastanawiamy się, czy ludzie, którzy nie segregują odpadów robią to z lenistwa czy braku poczucia współodpowiedzialności? Osoby kulturalne zdają sobie sprawę, że ich działania mają wpływ na otaczający ich świat i przyszłe pokolenia. Dlatego właśnie kultura ekologiczna wchodzi w zakres ich codziennych wyborów – uzupełnia.

.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama