reklama

Wyprodukowaliśmy mniej odpadów. Co ze stawką „podatku śmieciowego”?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Maciej Mostowy

Wyprodukowaliśmy mniej odpadów. Co ze stawką „podatku śmieciowego”? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

foto fotomontaż Maciej Mostowy

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKomunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, zajmujący się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych w większości gmin powiatu gostyńskiego, podsumował stan gospodarki odpadami za 2022 r.  - W 2023 na pewno nie będzie podwyżki stawki opłaty za odpady, bo mamy nadwyżki z lat ubiegłych - deklaruje Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL.
reklama

KZGRL podsumował gospodarkę odpadami w 2022 roku

Przypomnijmy, do KZGRL należy 19 gmin z kilku powiatów: leszczyńskiego, kościańskiego, rawickiego i gostyńskiego. Na terenie naszego powiatu działalność związku obejmuje 5 gmin. 

Systemem odbioru i zagospodarowania odpadami, zgodnie ze złożonymi deklaracjami, objętych jest 229 844 mieszkańców.

  • Gostyń - 93,4% mieszkańców jest ujętych w deklaracjach, w stosunku do liczby z rejestru gmin 
  • Krobia - 89,1% mieszkańców jest ujętych w deklaracjach, w stosunku do liczby z rejestru gmin 
  • Poniec - 89,6% mieszkańców jest ujętych w deklaracjach, w stosunku do liczby z rejestru gmin 
  • Pogorzela - 87,1% mieszkańców jest ujętych w deklaracjach, w stosunku do liczby z rejestru gmin 
  • Pępowo - 89% mieszkańców jest ujętych w deklaracjach, w stosunku do liczby z rejestru gmin 
W 2022 r. odebrano ponad 86 875 ton śmieci. Oznacza to, że mieszkańcy produkują w gospodarstwach domowych rocznie ok. 378 kilogramów odpadów na osobę. Gdybyśmy dodali do tego odpady komunalne, wytworzone w pracy, szkole i innych miejscach publicznych, to uzyskamy łącznie nawet 421 kg na osobę. W całej Wielkopolsce ten wskaźnik jest niższy i wynosi 370 kg na osobę na rok.

W 2022 roku wyprodukowaliśmy mniej odpadów. Wiemy dlaczego 

Warto zaznaczyć, że w 2022 roku pierwszy raz od początku fukcjonowania systemu spadła masa odpadów odebranych od mieszkańców w stosunku do roku poprzedniego. Dotyczyło to zarówno odpadów odebranych z nieruchomości, jak również przyjętych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

- Co istotne, ogólnie masa odpadów się zmniejszyła. Widzimy to wyraźnie. Przez to też zanotowaliśmy nadwyżkę ponieważ zakładaliśmy, że w 2022 r. nie tylko masa wyprodukowanych odpadów nie spadnie, a nawet wzrośnie. A ona troszeczkę spadła, w porównaniu do roku 2021 - zauważa Eugeniusz Karpiński.

Od razu dodaje, że zarząd KZGRL szacował dane związane z masą odpadów i tym samym z kosztami mniej więcej w sierpniu - wrześniu 2021 roku. 

- Wtedy jeszcze stopy procentowe były na bardzo niskim poziomie, nikomu się nie śniła tak wysoka inflacja. Nikomu do głowy nie przyszło, że za naszą wschodnią granicą będzie wojna. To wszystko spowodowało, że w 2022 roku zarabialiśmy realnie mniej. Tym samym mniej wydawaliśmy na konsumpcję. Mniej towarów kupowaliśmy, stąd mniejsza liczba opakowań, a co za tym idzie mniejsza masa odpadów - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

Zauważa, że ten malejący trend szczególnie widać na podstawie odpadów wielkogabarytowych i remontowo-budowlanych. Mieszkancy przestali kupować i wymieniać sprzęt RTV czy AGD, przestaliśmy kupować meble, odkładaliśmy remont albo zmniejszaliśmy jego zakres. 

Masa odebranych zmieszanych odpadów komunalnych z nieruchomości; porównanie lat 2021-2022 (Mg)

  • Gostyń - 4340 - o 7% mniej
  • Krobia - 1993 - o 2% mniej
  • Poniec - 1100,800 - o 5% mniej
  • Pogorzela - 696,220 - o 3% mniej
  • Pępowo - 782,540 - o 9% mniej

Czy do PSZOK także trafiło mniej odpadów?

Dlaczego warto segregować odpady? KLIK

W 2022 r. masa wyprodukowanych na terenie związku odpadów zmieszanych zmniejszyła się o 5 % w stosunku do danych z 2021 r. i wyniosła ponad 39 465 ton. W przeliczeniu na 1 mieszkańca, od każdego odebrano 61,31 kg śmieci segregowanych oraz zgromadzonych w PSZOK. W każdej z 19 gmin KZGRL działa PSZOK (w tym 17 punktów wciąż prowadzi MZO w Lesznie). Z danych, jakie prezentuje KZGRL wynika, że w 2022 r. liczba trafiających tam odpadów zmniejszyła się o 10% w porównaniu z 2021 r. Jest to jednak ogólnokrajowy trend spowodowany pogorszeniem się sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. 

Jakie odpady właściciele gospodarstw domowych KZGRL najchętniej zawożą do PSZOK-u? 
35% to bioodpady, ponad 34% to odpady z rozbiórek i remontów. Odpady wielkogabarytowe stanowią 14% . Do PSZOK-u najmniej mieszkańcy oddają zużytego sprzętu elektronicznego.

Jak wygląda sytuacja w przypadku odpadów BIO?

Masa odebranych odpadów BIO bezpośrednio z nieruchomości, porównanie lat 2021 - 2022

  • Gostyń - 2 087,780 - wzrost o 6%
  • Krobia - 861,500 - wzrost o 10%
  • Poniec - 376,860 - o 12%
  • Pogorzela - 225,540 - o 6%
  • Pępowo - 241,700 - o 8%
Największy wzrost (w porównaniu z 2021 r.) wytworzonych odpadów BIO wystąpił w gminie Poniec - 12%, 

Masa odebranych odpadów BIO w roku 2022, w przeliczeniu na 1 mieszkańca [kg]

Masa odebranych odpadów BIO w r. 2022 w przeliczeniu na 1 mieszkańca KZGRL wynosi 91,77 kg, w porównaniu z rokiem 2021 WZROSŁA o 2,48 kg.

  • Gostyń - 104,13 
  • Krobia - 81,98
  • Poniec - 62,29
  • Pogorzela - 62,27
  • Pępowo - 53,29

Ile kosztuje gospodarka śmieciowa prowadzona przez KZGRL? 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyraźnie mówi, że jednym z podstawowych celów systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu przygotowania śmieci do ponownego użycia i recyklingu odpadów. W KZGRL, w 2022 r. ten poziom przygotowania osiągnął 35.60% i jest wyższy od wymaganych 25%. Mimo wszystko związek prowadzi działania, które mogłyby zwiększyć masę prawidłowo wysegregowanych odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości, a to przełoży się na wzrost masy odpadów, które mogą zostać poddane recyklingowi.
Całkowite koszty działania całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w KZGRL wyniosły ponad 75 mln zł w tym koszty zagospodarowania i odbioru odpadów stanowią ponad 70 mln zł.

Co ze stawką podatku śmieciowego? Utrzyma się czy wzrośnie w 2024 r.?

Wypracowane w poprzednich latach nadwyżki wpływają na to, że w 2023 na pewno nie będzie podwyżki „podatku śmieciowego”.

- Co prawda jesteśmy dopiero po połowie roku, ale jest duża szansa, bo założyliśmy, że tegoroczne koszty będą równe dochodom. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to cała nadwyżka przejdzie nam do dyspozycji na rok 2024 - mówi Eugeniusz Karpiński.

Co to oznacza dla mieszkańców, jako producentów odpadów?

- Jeżeli nie nastąpiłaby gwałtowna zmiana czy wzrost masy odpadów wytwarzanych przez mieszkańców, gdyby drugie półrocze 2023 r. było takie samo, jak pierwsze. A zmiany stawek zaproponowanych przez przedsiębiorców, w przyszłorocznych przetargach na obsługę systemu KZGRL, byłby równe inflacji, powinniśmy nie zmieniać stawek podatku śmieciowego w 2024 roku - deklaruje Eugeniusz Karpiński.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama