Reklama

Trwa rekrutacja do służby w policji. W Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu są wakaty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP w Gostyniu

Trwa rekrutacja do służby w policji. W Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu są wakaty - Zdjęcie główne

foto KPP w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku 2023 roku trwa rekrutacja do służby w wielkopolskiej policji. W Gostyniu rekruci są mile widziani. – Mamy 5 wolnych etatów – informuje podkom. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. 

Praca w policji to ogromna odpowiedzialność - niesienie pomocy potrzebującym i utrzymywanie porządku publicznego to dosyć angażujące zajęcie, które wymaga poświęcenia. 

Stróże prawa, odchodząc na zasłużoną emeryturę, zwalniają etaty. W 2023 roku w KPP w Gostyniu na emeryturę odeszło pięciu funkcjonariuszy.

- Rekruci są mile widziani. Mamy 5 etatów wolnych, w żaden sposób nie zaburza to jednak funkcjonowania jednostki, liczącej obecnie 125 etetów - mówi podkom.Monika Curyk z KPP w Gostyniu.

Czy to oznacza, że kadra polskiej policji się starzeje? 

Na takie informacje, pojawiające się w przestrzeni publicznej (m.in. w internecie, w mediach i na portalach społecznościowych) zareagował Komendant Główny Policji. Zaznaczył, iż są to #FakeNewsy mające charakter dezinformacji o rzekomej zapaści kadrowej. 

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na przełomie 2022 i 2023 roku w polskiej policji służyło 101 000 policjantów. 

- To niewątpliwie historyczny moment, ponieważ nigdy stan zatrudnienia nie był aż tak wysoki. To także drugi raz z rzędu, kiedy stan faktycznego zatrudnienia przekracza 100 tysięcy funkcjonariuszy. Zdajemy sobie sprawę, że wraz z początkiem roku część funkcjonariuszy decyduje się na odejście na emeryturę, jednakże proces ten ma miejsce każdego roku i nigdy nie doprowadził do znacznego spadku liczby policjantów, co także w tym roku nie będzie mieć miejsca. Na przełomie 2021/2022 roku również było zatrudnionych ponad 100.000 policjantów - czytamy na platformie KGP.

KGP podkreśla, że w 2017 roku liczba etatów została zwiększona do 103 309, a w roku 2022 - do 105 309.

- Docelowo dążymy do zwiększenia stanu etatowego polskiej policji do 110 tysięcy w 2025 roku. Liczba kandydatów do służby w policji była i nadal jest duża, choć zawsze szczerze wyrażamy obawy związane z odejściem doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli prawa emerytalne. Stąd też powstały dodatkowe rozwiązania mające zachęcić do dłuższego pozostania w służbie - przekazuje KGP.

Najczęściej zadawane przez internautów pytania - ile płacą w policji?

Policjanci przed ukończeniem 26 roku życia:

 • W trakcie podstawowego szkolenia zawodowego funkcjonariusz policji otrzymuje wynagrodzenie w kwocie około 3.526.25 zł netto.
 • Po ukończeniu szkolenia funkcjonariusz policji otrzymuje wynagrodzenie w kwocie około 4.463.55 złotych netto.
Policjanci po ukończeniu 26 roku życia: 

 • W trakcie podstawowego szkolenia zawodowego funkcjonariusz policji otrzymuje wynagrodzenie w kwocie około 3.335,25 złotych netto.
 • Po ukończeniu szkolenia funkcjonariusz policji otrzymuje wynagrodzenie w kwocie około 4.096,55 złotych netto.
Kwota wynagrodzenia wzrasta wraz ze stażem służby i poszczególnymi awansami (w grupie zaszeregowania, stanowisku, stopniu - szczegóły w załącznikach). Ponadto funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu otrzymują dodatek specjalny w kwocie 500 złotych brutto miesięcznie (wszyscy).

Terminy rozpoczęcia pełnienia służby w policji (przyjęcia do służby) osób, które ukończyły postępowania kwalifikacyjne [o tym TUTAJ ] wyznaczono:

 • 5 maja
 • 3 lipca
 • 23 sierpnia
 • 27 października
 • 28 grudnia
Uwaga! Terminy przyjęć do służby w policji wskazane powyżej nie są dniami, w których składa się dokumenty aplikacyjne. Są to dni rozpoczęcia służby w policji przez kandydatów, wobec których zakończono procedury wszystkich etapów postępowania konkursowego (doboru do służby w policji).

Wymogi formalne i dokumenty wymagane od zainteresowanych służbą w policji

Wymogi formalne jakie musi spełniać kandydat, aby przystąpić do rekrutacji:

 • posiadać co najmniej wykształcenie średnie,
 • posiadać obywatelstwo polskie,
 • posiadać nieposzlakowaną opinię,
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • korzystać z pełni praw publicznych,
 • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
 • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
 • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Dobór do służby zorganizowany jest w trybie ciągłym – osoby zainteresowane wstąpieniem do służby w wielkopolskiej policji dokumenty mogą składać osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 w gmachu komendy miejskiej lub powiatowej policji właściwej według miejsca zamieszkania kandydata lub w wydziale kadr KWP w Poznaniu. 

- Jeśli są chętni, którzy chcą pracować w jednostce policji w Gostyniu, nie muszą dokumentów składać w komendzie w Gostyniu, można je złożyć w każdej innej jednostce w Polsce lub w Wielkopolsce, lub w komendzie wojewódzkiej. Jednak w deklaracji czy w formularzu przyjęcia należy wpisać, gdzie chciałoby się pełnić służbę. Wpisuje się kilka jednostek, bo taki jest wymóg - informuje podkom. Monika Curyk z KPP w Gostyniu.

Aplikując do służby w policji należy złożyć komplet dokumetów:

 • podanie o przyjęcie do służby (wzór plik do pobrania pdf),
 • wypełniony kwestionariusz osobowy część "A" i "B" (plik do pobrania pdf),
 • dokument potwierdzający wykształcenie lub/i kwalifikacje zawodowe (kopia, oryginał do wglądu),
 • dokumenty potwierdzające uprzednie zatrudnienie (kopia, oryginał do wglądu),
 • kserokopia książeczki wojskowej, jeżleli kandydat jest objęty ewidencją wojskową,
 • dokumenty potwierdzające dodatkowo punktowane posiadane kwalifikacje lub umiejętności (kopia, oryginał do wglądu).
Składając dokumenty, należy posiadać ze sobą dowód osobisty oraz książeczkę wojskową (dotyczy osób poddanych rejestracji i kwalifikacji wojskowej). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy