reklama

Grupo Capoeira Brasil Gostyń świętuje 15-lecie. Tort urodzinowy, wyjątkowe pokazy brazylijskich sztuk walki i śpiewanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Grupo Capoeira Brasil Gostyń świętuje 15-lecie. Tort urodzinowy, wyjątkowe pokazy brazylijskich sztuk walki i śpiewanie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
162
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościGostyńska grupa Capoeira Brasil Polônia świętowała 15-lecie działalności. Zaprosiła wszystkich sympatyków na wydarzenie, podczas którego odbyły się jubieluszowe pokazy. W dużej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu kilka razy zabrzmiało głośne „100 lat”. Były też gratulacje, podziękowania, życzenia oraz tort urodzinowy.
reklama

Z okazji obchodów 15-lecia działalności jubilaci zorganizowali w Gostyniu warsztaty, które przez dwa dni prowadzili goście z Brazylii i instruktorzy z całej Polski. Na urodzinach pojawiło się około 160 osób.

- Przyjechali nasi znajomi trenerzy, z którymi prowadzimy wymianę doświadczeń, odwiedzamy się podczas różnych wydarzeń. My jeździmy prowadzić treningi do nich, i odwrotnie, na zasadzie wymiany - wyjaśnił Bartek Urbański Sapo, instruktor GCB.

Grupo Capoeira Brasil Gostyń świętowała 15-lecie działalności

Bartek Urbański Sapo jest jednym z inicjatorów utworzenia gostyńskiego oddziału capoeira. Jego przygoda z capoeira rozpoczęła się 20 lat temu po obejrzeniu filmu, wyświetlanego jeszcze na kasecie VHS, „Tylko dla najlepszych” (wciąż jeszcze do obejrzenia - w internecie).

reklama

- Wcześniej próbowałem trenować karate, taekwondo, a także breakdance. Czułem niedosyt, zrozumiałem, że to nie dla mnie. Zacząłem poszukiwać, między innymi w początkującym w Polsce internecie. Znalazłem grupę trenującą w Śremie, później rozpoczęła treningi w Kościanie. Sprowadziliśmy grupę także do Gostynia. Z racji obowiązków szkolnych i zawodowych inicjatorów, grupa się rozpadła, nie działała przez pewien czas – opowiada Bartek Sapo.

 

W 2009 r. Grupo Capoeira Brasil wróciła do Gostynia „na poważnie”, a jej działalność do dzisiaj kręci się z powodzeniem. 

reklama

Bartek Sapo, razem z kolegą, Łukaszem Jasińskim, posiadają 2. stopień instruktorski, w zespole trenerów jest też Michalina posiadająca 1 stopień instruktorski.
Gostyński oddział Capoeira Brasil Polônia trenuje w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki. Zajęcia mają tam sekcja dziecięca (do 12 lat) oraz grupa młodzieżowo-dorosła.

Grupo Capoeira Brasil Gostyń - trenować może każdy 

Grupo Capoeira Brasil Gostyń liczy 25 osób. Jej członkowie nie przestali trenować, dając z siebie wszystko, nawet w czasie pandemii. Z czasem, w miarę zdobywania sprawności, uczestnicy otrzymują portugalskie ksywy, określające umiejętności bądź cechy charakteru.

reklama

- Tę brazylijską sztukę walki może trenować każdy – od kilkuletniego dziecka po dorosłych. Każdy w capoeira znajdzie coś dla siebie, gdyż to bardzo szeroka dziedzina, nie tylko sztuki walki, ale też wachlarz kultury afrobrazylijskiej. Jest też część muzyczna, gra na instrumentach, śpiew, kultura, język portugalski. Wcale nie trzeba być wojownikiem czy akrobatą - przekonują instruktorzy.

Łukasz Jasiński przekonuje, że „w tej sztuce walki jest wszystko - zabawa z muzyką i ostry trening, z rozgrzewką w rozciąganiu”.

- Ten sport posiada wiele aspektów, nie jest nastawiony na konkretną formę walki. Jest połączeniem sztuki walki z akrobatyką, gimnastyką, muzyką, związanych z kulturą i tradycją brazylijską – stwierdził Łukasz Jasiński. – Ludzie stoją, ćwiczą, powtarzają płynne, rytmiczne ruchy za mistrzem prowadzącym daną część treningu. Ale może być moment walki, tak zwana choda, z ludźmi ustawionymi dookoła miejsca walki – dodał instruktor.

Gromkie "100 lat" dla Grupo Capoeira Brasil Gostyń

Pokazów nie zabrakło podczas obchodów jubileuszowych, 12 października 2024 roku. W miejsu, gdzie odbywają się treningi przedstawiono wyjątkowe elemnty brazylijskiej sztuki walki. Słychać było muzykę z wykorzystaniem charakterystycznych instrumentów: berimbau (wykonanego z drewnianego łuku) oraz atabaque czyli bębna, który używany był początkowo w afro-brazylijskich obrzędach i rytuałach. Na sprzęcie grali goście z Brazylii. 

Urodzinowa impreza nie mogła odbyć się bez tortu. Gostyński klub Capoeira Brasil Polônia przygotował dwa, by jubileuszowego ciasta wystarczyło dla wszystkich gości. Bartek oraz Łukasz prowadzący GCB Gostyń otrzymali upominki. Kilka razy w sali zabrzmiało gromkie „100 lat”.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama