- Przede wszystkim chodzi o stworzenie komfortowych warunków pracy, ale też zyskają na tym mieszkańcy powiatu. Jedna i druga strona musi być z tej modernizacji zadowolona - mówi mł. insp. Piotr Gorynia, komendant gostyńskich policjantów.
Od siedmiu miesięcy teren KPP to duży plac budowy. Remont starej części komendy wraz z dobudową wykonuje firma spod Poznania. Wykonanie inwestycji pochłonie 12,5 mln zł. Środki te w całości pochodzą z zasobów Komendy Głównej Policji.
Oddanie do użytku wyremontowanego budynku wraz z dobudówką - zgodnie z umową z wykonawcą - zaplanowano na sierpień 2022 roku.
- Poprzez remont zyskamy wszystko - nowe okna, podłogi, ogrzewanie, sanitariaty, dobudówka, parkingi. Zostanie też odnowiona część wyposażenia, wymienione będzie umeblowanie. Tylko można się z tego cieszyć -skorzystają zarówno policjanci, jak i mieszkańcy powiatu - podkreśla mł. insp. Piotr Gorynia.
Zaznacza, że gostyńscy policjanci wiele lat czekali na kompleksową modernizację istniejącego obiektu komendy i dobudowę. Budynek komendy policji przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu stawiany był w latach 80. i tak naprawdę biura były przygotowane na 80 etatów. Teraz pracowników jest znacznie więcej.
- Pomysł z remontem narodził się w momencie, kiedy zostałem zastępcą komendanta. Przekuliśmy to w realną inwestycję w 2015 roku. Czekaliśmy na środki finansowe, aż w końcu udało się je zabezpieczyć. Rozbudowa trwa. Mam nadzieję, że w 2022 roku się zakończy i będziemy mogli wejść tak naprawdę do nowego budynku. Na chwilę obecną prace idą zgodnie z harmonogramem. nie ma żadnych zastrzeżeń ze strony firmy, która wygrała przetarg na wykonanie - informuje mł. insp. Piotr Gorynia.
Na placu, gdzie powstaje dobudówka, złożona z trzech kondygnacji, zakończono już prace konstrukcyjne. Teraz trwają roboty dekarskie, rozpoczęto też wewnętrze roboty tynkarskie.
- To obecny etap rozbudowy komendy policji. Podstawą przedsięwzięcia jest rozbudowa budynku administracyjnego, a także obiektu garażowego - informuje asp. sztab. Monika Curyk, oficer prasowy KPP w Gostyniu.
Komenda Powiatowa Policji zyska dodatkowe 3 kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej 680 m kw. - z pomieszczeniami administracyjnymi do budynku „A”. Powstaną nowe szatnie, umywalna dla potrzeb służb interwencyjnych. - Będą spełnione wymagania sanitarne i higieny pracy - dodaje oficer prasowy KPP w Gostyniu.
W ramach zadania planowane jest także docieplenie ścian istniejącego budynku, modernizacja i zagospodarowanie pomieszczeń po byłej stołówce (budynek restauracji „Oleńka”). Znajdzie się tam miejsce na archiwum podręczne, magazyny, pomieszczenia logistyki, pomieszczenia dla wszystkich policjantów ruchu drogowego. KPP w Gostyniu przewiduje w przyszłości wytwarzanie „zielonej energii” poprzez zamontowanie ogniw fotowoltaicznych.
Zaplanowano również utworzenie placu depozytowego, wymianę agregatu prądotwórczego, całkowitą wymianę sprzętu kwaterunkowego, który po długoletnim użytkowaniu - aż od 1988 roku - już się do tego kwalifikuje.
Po modernizacji KPP w Gostyniu będzie się mogła pochwalić nową strefą obsługi petentów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych - z recepcją, holem i poczekalnią. Pojawią się pomieszczenia przesłuchań, gdzie będą obsługiwani petenci. Powstanie nowa multimedialna sala odpraw z nowoczesną infrastrukturą teleinformatyczną.
- Sieć teleinformatyczna będzie na najwyższym poziomie. Lepsze warunki do pracy będą mieli również policjanci dyżurni. Początkowe zamierzenie były takie, żeby rozbudować dyżurkę policyjną, która jest już zbyt ciasna i nieprzystosowana do dzisiejszych potrzeb. Od tego wyszliśmy z pomysłem. Później pojawiła się szansa na pozyskanie środków na rozbudowę całej siedziby policji - i z tego skorzystaliśmy - zdradza komendant mł. insp. Piotr Gorynia.
W zakres prac wchodzi również zagospodarowanie terenu dookoła komendy policji. Zamontowane zostaną stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. W grę wchodzi wymiana nawierzchni parkingów. Zaplanowano nowe zadaszenie części placu depozytowego, wykonanie murków oporowych i schodów zewnętrznych do budynku, a także uzupełnienie ogrodzenia wraz z bramą wjazdową, wyposażoną w system zdalnego otwierania.
Trwające prace remontowo-budowlane nie zakłócają pracy jednostki. Początkowy okres inwestycji był trudny. Obecnie komenda funkcjonuje w dwóch budynkach, położonych w różnych częściach miasta.
- Policjanci pracują normalnie. Są pewne utrudnienia dla interesantów, dla osób, które pojawiają się z interwencją czy inną sprawą - mówi asp. sztab. Monika Curyk.
- Na razie każdy z nas się poświęca. To jest bardzo trudne, ale jakoś policjanci dają radę. Warto cierpliwie poczekać. Powtarzam sobie - nie wejdziemy do odnowionego, wyremontowanego budynku dopóki nie zostanie rozłożony „czerwony dywan”. Każdy z funkcjonariuszy będzie zadowolony i na to czeka. Póki co zaciskamy zęby i trzymamy kciuki, żeby wszystko się udało, byśmy jak najszybciej mogli wejść do nowoczesnej komendy - dodaje mł. insp. Piotr Gorynia, nie ukrywając jak bardzo się cieszy z efektów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.