Reklama

Tempo naboru jest szybkie. Dyrektor SP ZOZ w Gostyniu wybrany w pierwszym podejściu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Tempo naboru jest szybkie. Dyrektor SP ZOZ w Gostyniu wybrany w pierwszym podejściu? - Zdjęcie główne

Gostyń. Pożar w szpitalu zażegnany - ogłoszono konkurs na dyrektora szpitala | foto arch. gostynska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat gostyński. Bardzo szybko wszczęto procedury, związane z wyborem nowego dyrektora SP ZOZ w Gostyniu. Kto będzie oceniał kwalifikacje kandydatów? To gremium pod przewodnictwem sekretarza powiatu Leszka Malińskiego.

Reklama

Powiat gostyński niespełna 3 tygodnie po ustaleniu składu komisji ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu. Ten fakt może świadczyć o szybkim tempie prac przy wyborze nowego zarządcy gostyńskiego szpitala (komisja na samo wszczęcie postępowania konkursowego ma maksimum 2 miesiące). Czy w konkursie wystartuje pełniąca obowiązki dyrektora szpitala Karolina Wachowiak. Zapytaliśmy ją o to.

Wymogi konkursowe dla przyszłego dyrektora SP ZOZ w Gostyniu

Kandydaci zgłaszający się do konkursu muszą między innymi mieć wykształcenie wyższe oraz wiedzę i doświadczenie dające zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków kierownika. Od chętnych do objęcia funkcji szefa SP ZOZ wymagany jest też co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym, alternatywą są ukończone studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i co najmniej trzyletni staż pracy - SZCZEGÓŁY TUTAJ. Zainteresowani na zgłoszenie ofert mają 30 dni od dnia opublikowania ogłoszenia (czyli od 4 października, decyduje data wpływu do Starostwa Powiatowego w Gostyniu). Rozpatrzenie zgłoszonych kandydatur nastąpi w terminie do 14 dni od upływu terminu do składania ofert. 

Kto wybierze nowego dyrektora szpitala w Gostyniu?

Na sesji nadzwyczajnej Rady Powiatu Gostyńskiego, która odbyła się w połowie września wybrano skład komisji konkursowej niezbędnej do przeprowadzenia naboru na stanowisko dyrektora. W składzie znaleźli się przedstawiciele samorządu powiatowego, włodarze powiatu gostyńskiego starosta Robert Marcinkowski i jego zastępca Janusz Sikora. Wybierać dyrektora gostyńskiego szpitala będą również radni, reprezentujący wszystkie kluby, jakie wchodzą w skład rady powiatu: Sebastian Czwojda, Marcin Krawiec i Piotr Kogut.
Do gremium komisji starosta zgłosił kandydaturę Leszka Malińskiego - sekretarza powiatu. Jednocześnie zaproponował, aby objął funkcję przewodniczącego.

- To, osoba, która nie jest związana z radą w sensie  tego, że została wybrana w sensie tego, że reprezentuje jakieś środowisko społeczne czy polityczne. Jest przede wszystkim fachowcem, urzędnikiem, na pewno pozwoli nam te prace prowadzić w sposób sprawny, przejrzysty i szybki. Dużym atutem sekretarza jest to, że przewodniczył już takiej komisji - mówił Robert Marcinkowski podczas dyskusji nad projektem uchwały dotyczącej składu komisji.

Radni powiatowi nie wnieśli sprzeciwu. W gremium znalazł się również lekarz Tomasz Górski, niezwiązany z gostyńskim szpitalem.

- Z jednej strony jest to doświadczony lekarz z drugiej mieszkaniec Gostynia i naszego powiatu. Związany z powiatem gostyńskim, gdyż swoją przychodnię prowadzi w Pogorzeli. Na pewno potrzebne nam będzie takie świeże spojrzenie osoby, która nie jest bezpośrednio związana z SP ZOZ w Gostyniu, a jednocześnie doświadczona w prowadzeniu podmiotu lekarskiego i w kontakcie z pacjentem - uzasadniał starosta zgłoszenie lekarza jako kandydata do komisji.

Każdy członek dysponuje jednym głosem. Aby zostać dyrektorem, kandydat musi uzyskać bezwzględną liczbę głosów gremium wybierającego

Kiedy będzie nowy dyrektor szpitala w Gostyniu?

Radni powiatowi byli ciekawi, jak długo potrwa nabór kandydatów i wybór nowego dyrektora gostyńskiego szpitala. Przyznali, że niepokoją ich wieści o nadejściu IV fali koronawirusa. O termin zakończenia konkursu pytał Maciej Malczyk, powołując się na informacje zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia.

- Wynika z tego, że nabór na stanowisko dyrektora szpitala może trwać nawet do dwóch miesięcy. Czy to rzeczywiście może tak długo trwać? Czy jakoś państwo skrócicie termin? Pytam pod kątem bezpieczeństwa pacjentów, gdyż sytuacja jest dość napięta. Jesteśmy przed IV falą pandemii - zastanawiał się rajca z klubu Forum Demokratyczne. - Główna księgowa już wróciła do swojej pracy, więc jesteśmy trochę spokojniejsi. Osoba, która pełni funkcję administracyjnie, nigdy nie będzie prawdziwym dyrektorem SP ZOZ - dodał.

Starosta wyjaśnił, że w przepisach, na które powoływał się radny jest m.in. informacja o tym, że postępowanie konkursowe ma być wszczęte w kontekście samego ogłoszenia konkursu w terminie dwóch miesięcy.

- Jeśli dzisiaj powołamy komisję konkursową, to ona ma 2 miesiące na to, aby takie ogłoszenie opublikować. Ale to jest termin maksymalny. Od członków komisji będzie zależało tempo prac. Mam nadzieję, że ono będzie dość szybkie (...). Co do osoby pełniącej w tej chwili obowiązki dyrektora, zgodnie z przepisami mogliśmy je powierzyć na czas wyłonienia czy zatrudnienia nowego dyrektora, ale nie dłuższy niż na pół roku - wyjaśniał radnym Robert Marcinkowski.

Starosta jest optymistą i przyjmuje wariant, że nowego zarzadcę szpitala uda się wyłonić w drodze pierwszego postępowania, ale też ma na uwadze inne scenariusze.

- Takie, że nie zostanie wyłoniony ani w pierwszym, ani nawet w drugim postępowaniu. I wtedy wiemy, że ta data półrocznego powierzenia obowiązków będzie datą graniczną. Postawiliśmy na Karolinę Wachowiak dlatego, że ciężko było zdecydować o wprowadzeniu człowieka całkowicie z zewnątrz, który nie zna szpitala, pracowników i obowiązujących procedur w tym trudnym okresie przejściowym. W moim przekonaniu osoba, która ma wiedzę, doświadczenie, zna procedury danej jednostki lepiej się sprawdzi - wyjaśniał włodarz powiatu gostyńskiego.

Czy zgłosi się do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Gostyniu?

Czy Karolina Wachowiak, pracownik administracji SP ZOZ, obecnie pełniąca obowiązki dyrektora szpitala w Gostyniu, zdecyduje się na udział w konkursie na dyrektora? 

- Decyzję o ewentualnym złożeniu swojej oferty (...) podejmę w stosownym czasie - usłyszeliśmy w odpowiedzi. Osoby chętne do objęcia funkcji dyrektora mogą składać oferty w ciągu 30 dni od dnia opublikowania ogłoszenia. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy