Reklama

Targowisko miejskie w Gostyniu do likwidacji. Czy w tym miejscu powstanie fast-food?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Targowisko miejskie w Gostyniu do likwidacji. Czy w tym miejscu powstanie fast-food? - Zdjęcie główne

Gostyń. Do wakacji targowisko miejskie przestanie istnieć? | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gostyń zamierza zlikwidować miejskie targowisko. Po tym, co wykazało sprawozdanie kierownika ZGKiM nie opłaca się przyjmować handlujących. Plac miałby zostać przebudowany, powstaną miejsca parkingowe... Zajrzy tam tam również... niespodziewany inwestor, z którym już negocjacje prowadzi gmina.

Reklama

Wiele wskazuje na to, że już w czasie wakacji, na placu przy ul. Nowe Wrota, we wtorki i piątki, nie zobaczymy straganów z ciuchami, bielizną, a także stoisk z warzywami, świeżymi „jajkami prosto od o kury” czy artykułami codziennego użytku. Znikną hale.


Wczoraj (31 marca) burmistrz Jerzy Kulak rozdawał cebulki gladioli ludziom, którzy wybrali się w piątkowe przedpołudnie na targ - RELACJA TUTAJ.

Ale, jak się okazało, były też kwiaty dla handlujących i właścicieli straganów, na pożegnanie. Dla dużej grupy z nich  wiadomość o całkowitym zamknięciu targowiska miejskiego była sporym zaskoczeniem, ale z szacunkiem i zrozumieniem podchodzili do włodarza, który poinformował ich o tym osobiście. Dla mieszkańców przygotowano konsultacje w ratuszu, ale po kolei...

Nie opłaca się utrzymywać targowiska?

Rozmawialiśmy z Marcinem Krawcem, dyrektorem ZGKiM w Gostyniu, który zarządza targowiskiem miejskim. Przedstawił dane finansowe z 2022 r. Dochody z targowiska to około 340 tys. zł (z opłat targowych 230 tys. zł, pozostałe pieniądze pochodzą z rezerwacji). 

Wpływy z parkingów wynoszą około 600 tysięcy złotych. W tym mamy pieniądze ze strefy płatnego parkowania - około 350 tysięcy, za to z parkingów  na placach gminnych uzyskaliśmy około 250 tysięcy - poinformował Marcin Krawiec, dyrektor gostyńskiej „komunalki”.

Wniosek - zdaniem zarządcy - jest jeden - nie opłaca się utrzymywać targowiska, korzystniej przekształcić część placu na miejsca parkingowe (z możliwością wykupu nielicznych miejsc przez osoby prywatne lub firmy), a pozostałą ... sprzedać inwestorowi.

Interweniuje, prosi o parking - i dostanie, ale...

Na problem z brakiem miejsc parkingowych w centrum Gostynia od lat zwraca uwagę jeden z właścicieli budynków przy ul. 1 Maja (na deptaku). Znajdujące się tam lokale wynajmuje właścicielom sklepów. Od kilku lat „shopping” na gostyńskim deptaku umiera, a właściciele sklepów obawiają się o swoją przyszłość.

Posiadacz kilku nieruchomości przy deptaku uważa, że powodem tego, że na gostyńskim deptaku liczba klientów, a także spacerowiczów spada, jest brak miejsc parkingowych. Gmina - stając po stronie mieszkańców - nie jest za tym, by wybudować parking dla 7 samochodów w miejscu, które wskazuje interweniujący - przy ul. ks. Olejniczaka.

Za to mogłaby zaoferować nowy parking na placu targowym, a także wydłużony parking po przeciwnej stronie ul. Nowe Wrota (nie będzie pasu zieleni, który znajduje się pomiędzy jezdnią a istniejącym już placem parkingowym). 

Gostyń dołączy do 527 miast z restauracją McDonald’s?

Jak się dowiedzieliśmy, placem w centrum miasta jest również zainteresowany przedsiębiorca, który prowadzi bar szybkiej obsługi sieci McDonald’s w Jarocinie. Swoją propozycją zaskoczył włodarzy... chciałby otworzyć podobny punkt w Gostyniu (nieduży). Aktualnie mieszkańcy Gostynia na fast food’owe żarcie najbliżej mają do Leszna, Jarocina, bądź Krotoszyna. Od 2021 r. Jest też restauracja McDonald’s w Śremie.

Gigant w Polsce funkcjonuje już ponad 30 lat - od 1992 r., kiedy otwarto tu pierwszą restaurację sieci. Rok 2022 zakończył z 517 restauracjami w Polsce. 30. rocznica obecności na rynku i mamy efekty. Pojawiło się 30 restauracji i 12 nowych franczyzobiorców – to podsumowanie działalności sieci McDonald’s w Polsce w 2022 roku.

Gigant fast food zamierza za 5 lat prowadzić w Polsce 700 restauracji. Gostyń jeszcze w tym roku miałby dołączyć do miast, w których powstanie kolejny bar szybkiej obsługi sieci.

Jeden z franczyzobiorów ma zamiar otworzyć minirestaurację (tzw. złoty łuk) w Gostyniu. Jak poinformował zarządca targowiska, plac w centrum miasta całkowicie mu odpowiada.

Przyjdź do ratusza i powiedz, co o tym myślisz

Ten fakt również miał wpływ na plany gminy związane z likwidacją targowiska. Radni na posiedzeniu komisji stałych jeszcze o tym nie rozmawiali. Włodarze chcą im przedstawić szczegóły oferty, ale wcześniej zamierzają poznać zdanie mieszkańców. Czas nagli, ponieważ wiadomo, że inwestor zainteresowany jest również Rawiczem i Środą Wlkp. „Konsultacje społeczne” w tej sprawie odbędą się 1 kwietnia w sali konferencyjnej gostyńskiego ratusza o godz. 16.00.

Gminna społeczność będzie miała okazję wypowiedzieć się, czy chce zatrzymać w mieście targowisko, czy woli dodatkowe miejsca parkingowe i bar szybkiej obsługi takiego giganta, jak McDonald's. Wszelkie uwagi są dla włodarzy ważne i będą dobrze widziane, zatem warto pojawić się w sobotę w gostyńskim ratuszu.

[AKTUALIZACJA 2 kwietnia]

Miejskie targowisko - póki co w Gostynu pozostaje, plac nie zostanie przebudowany. Informację podaliśmy, jako żart na prima aprilis. Czy bar szybkiej obsługi sieci McDonald’s zostanie otwarty w Gostyniu? Na razie do nas nie dotarły pewne informacje na ten temat. A jeśli McDonald’s  w Gostyniu, to przynajmniej nie w tym miejscu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy