Reklama

Takie zwykłe mieszkanie, w niezwykłej sprawie Pierwsze chronione treningowe w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pełnoletni wychowankowie, którzy opuszczają rodziny zastępcze i domy dziecka (inaczej placówki opiekuńczo-wychowawcze), aby rozpocząć proces usamodzielnienia, zyskali możliwość bezpiecznego, łagodnego startu w dorosłość i samodzielność. 21 września otwarto w Gostyniu mieszkanie chronione treningowe dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej.

Reklama

Mieszkanie znajduje się w budynku wielorodzinnym na jednym z gostyńskich osiedli. Pierwsi lokatorzy mają pojawić się w przyszłym tygodniu. W jego remont samorząd powiatowy włożył ok. 23 tys. zł.

Mieszkanie chronione - pomost dla wychowanków domu dziecka lub rodzin zastępczych

- Jesteśmy w na pozór zwykłym mieszkaniu, które powstało w niezwykłej sprawie. To jest pierwsza tego typu inicjatywa w powiecie gostyńskim, gdzie oddajemy do dyspozycji wychowankom domu dziecka, wychowankom rodzin zastępczych mieszkanie, które ma być swego rodzaju pomostem pomiędzy ich bytnością w pieczy zastępczej, a w pełni dorosłym i odpowiedzialnym życiem - powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta podczas otwarcia.

Mieszkanie chronione treningowe zostało przygotowane przy współpracy z PCPR w Gostyniu. Wcześniej stanowiło zasób Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie. Mieszkały tam cztery najbardziej sprawne podopieczne placówki. Były uczestniczkami WTZ, pracowały też w ZAZ w Leonowie. Z upływem czasu pojawiły się problemy zdrowotne.

- Po badaniach, analizie sytuacji uznaliśmy, że lokatorki należytą opiekę będą miały w domu pomocy w Chwałkowie -  wyjaśnił Janusz Sikora, wicestarosta gostyński. 

Mieszkanie chronione treningowe. Gruntowny remont 

Włodarze powiatu gostyńskiego przyznali, że były różne koncepcje dotyczące zagospodarowania mieszkania, ze sprzedażą włącznie.

- Ostatecznie uznaliśmy, że chcemy zainwestować w przyszłość wychowanków domu dziecka i rodzin zastępczych i stworzyć im swego rodzaju pomost między tym światem, który zamyka się w pomocy społecznej, a światem dorosłym - powiedział Robert Marcinkowski. - Mieszkanie jest własnością powiatu gostyńskiego, ale na jednym z gostyńskich osiedli. Dodatkowo włożyliśmy 23 tysięcy złotych w remont, choć było to wsparte także wolontariatem ze strony pracowników PCPR - dodał.

Lokal został gruntownie wyremontowany. Pojawiły się nowe panele, drzwi, elektryka - stworzono przyzwoite  warunki dla młodych ludzi, którzy mogą rozpoczynać tutaj swoje życie. W pracach remontowych mieszkania brała udział firma, założona przez wychowanków Domu Dziecka w Bodzewie

- Można powiedzieć, że historia w pewien sposób założyła koło. Ci wychowankowie mogli udzielić swego rodzaju wsparcia dla swoich kolegów, a po drugie trafili też na rynek pracy, a ponieważ maja zlecenia, to znaczy, ze sobie na tym rynku radzą. I taki jest też cel tego mieszkania. To mieszkanie ma przygotować do dorosłości, ma być pomostem do samodzielnego życia i traktujemy je jako swego rodzaju inwestycję w przyszłość naszych wychowanków - wyjaśniał włodarz powiatu gostyńskiego.

Za kilka dni pierwsi lokatorzy w mieszkaniu chronionym treningowym

Mieszkanie chronione treningowe jest formą pomocy społecznej, przygotowującą już bezpośrednio osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia zwłaszcza wtedy, gdy nie mają one dokąd się udać. Od przyszłego tygodnia mieszkanie zacznie żyć swoim życiem. Na gostyńskim osiedlu pojawią pierwsi lokatorzy. Przyznanie miejsca w mieszkaniu chronionym  poprzedzone jest wydaniem decyzji administracyjnej.

- Taka decyzja może być wydana na 3 miesiące, ale z możliwością przedłużenia. Wychowankowie mogą tu spędzić znacznie więcej czasu - maksymalnie aż do osiągnięcia 25 roku życia - powiedział starosta Marcinkowski.

Ideą w mieszkaniu jest rotacyjność

W mieszkaniu chronionym treningowym w jednym czasie może pojawić się maksymalnie 5 mieszkańców. W pierwszej grupie będą wychowankowie zarówno domu dziecka, jak i rodziny zastępczej. Ideą jest rotacyjność.

- Kiedy - podczas wspierania danego wychowanka, który tutaj funkcjonuje - zobaczymy, że jest na takim poziomie, i on też ma poczucie, że może samodzielnie funkcjonować, to siłą nie będziemy go zatrzymywać. Rozmawiamy o tym, żeby mu pomóc stanąć już całkowicie samodzielnie w środowisku, w którym będzie chciał. Wtedy opuści mieszkanie, zostawiając miejsce dla innych - powiedział Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

W ramach wsparcia uczestnicy - lokatorzy będą objęci m.in. pracą socjalną oraz poradnictwem psychologicznym, prawnym, treningami praktycznych umiejętności życiowych i interpersonalnych oraz innymi działaniami, w tym treningami z symulatorem małego dziecka. Wszystko to ma doprowadzić do wypracowania większej samodzielności życiowej i przystosowania do funkcjonowania w otwartym społeczeństwie, kształtowania wrażliwości na potrzeby innych, gotowości niesienia pomocy oraz umiejętności współpracy i współdziałania w grupach.
Mieszkanie chronione treningowe w Gostyniu jest jednym z pierwszych tego typu w Wielkopolsce (po Poznaniu, Środzie Wlkp., Krotoszynie).

– Choć powiat gostyński nawiązuje w ten sposób do swoich dobrych doświadczeń – przez 9 lat prowadził Dom Usamodzielnień w Gostyniu. Został on przekształcony  w 2011 r. po reformie systemu pieczy zastępczej w Dom Dziecka - podkreślał wicestarosta Janusz Sikora.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy