Reklama

Straż pożarna w Gostyniu dostała ponad 100 tysięcy tabletek jodku potasu. Służby są w gotowości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Straż pożarna w Gostyniu dostała ponad 100 tysięcy tabletek jodku potasu. Służby są w gotowości - Zdjęcie główne

KP PSP w Gostyniu otrzymała tabletki jodku potasu | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na liście znalazła się również komenda powiatowa straży pożarnej w Gostyniu.

Niebezpieczeństwo po ostrzelaniu elektrowni atomowej

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek (18-19 września 2022r.) Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych doprecyzował, że w następstwie ostrzału rakietowego odłączone zostały trzy linie energetyczne.

- Wszystkie trzy reaktory Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej działają w zwykłym trybie. Nikt z pracowników siłowni nie ucierpiał – podano w komunikacie, opublikowanym w serwisie Telegram.

Tysiące tabletek w magazynie komendy powiatowej straży pożarnej w Gostyniu

Resort spraw wewnętrznych zorganizował akcję w ramach zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. 

- Dostaliśmy tabletki jodku potasu, dostarczono 116 tysięcy sztuk. Mamy je w magazynie. Tyle mogę powiedzieć na ten moment, nic więcej – mówi st. kapitan Marcin Nyczka, rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.

Na platformie internetowej, MSWiA wyjaśnia skąd tabletki jodku potasu w komendach powiatowych straży pożarnej - to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

- Nie zapadły żadne decyzje, nie otrzymaliśmy konkretnych wytycznych dotyczących sposobu rozdysponowania tabletek: jakimi samochodami, dokąd, kiedy. Taka jest sytuacja w tej chwili – dodaje rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.  

Zagrożenie aktualne nie występuje

Tymczasem ministerstwo uspokaja – zagrożenie radiacyjne aktualnie nie występuje. Zapewnia, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. 

- Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości – podaje resort na swojej platformie internetowej.

Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu, podobnie jak inne jednostki, czeka na decyzje „z góry”, które z pewnością nadejdą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z zapewnieniami  resortu, odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.  

Czym jest jest jodek potasu?

Jodek potasu to nieorganiczny związek chemiczny. Ma wiele zastosowań w medycynie, m.in. jako środek wykrztuśny czy też wspomagający leczenie niektórych urazów, jest również stosowany w suplementacji jodu. Jest też jednym ze składników płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu i jodku potasu podawanego w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego. Płyn Lugola hamuje wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy. Resort podkreśla, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy