Niebezpieczeństwo po ostrzelaniu elektrowni atomowej
Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek (18-19 września 2022r.) Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych doprecyzował, że w następstwie ostrzału rakietowego odłączone zostały trzy linie energetyczne.
- Wszystkie trzy reaktory Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej działają w zwykłym trybie. Nikt z pracowników siłowni nie ucierpiał – podano w komunikacie, opublikowanym w serwisie Telegram.
Tysiące tabletek w magazynie komendy powiatowej straży pożarnej w Gostyniu
Resort spraw wewnętrznych zorganizował akcję w ramach zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.
- Dostaliśmy tabletki jodku potasu, dostarczono 116 tysięcy sztuk. Mamy je w magazynie. Tyle mogę powiedzieć na ten moment, nic więcej – mówi st. kapitan Marcin Nyczka, rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.
Na platformie internetowej, MSWiA wyjaśnia skąd tabletki jodku potasu w komendach powiatowych straży pożarnej - to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
- Nie zapadły żadne decyzje, nie otrzymaliśmy konkretnych wytycznych dotyczących sposobu rozdysponowania tabletek: jakimi samochodami, dokąd, kiedy. Taka jest sytuacja w tej chwili – dodaje rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.
Zagrożenie aktualne nie występuje
Tymczasem ministerstwo uspokaja – zagrożenie radiacyjne aktualnie nie występuje. Zapewnia, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.
- Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości – podaje resort na swojej platformie internetowej.
Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu, podobnie jak inne jednostki, czeka na decyzje „z góry”, które z pewnością nadejdą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z zapewnieniami resortu, odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.
Czym jest jest jodek potasu?
Jodek potasu to nieorganiczny związek chemiczny. Ma wiele zastosowań w medycynie, m.in. jako środek wykrztuśny czy też wspomagający leczenie niektórych urazów, jest również stosowany w suplementacji jodu. Jest też jednym ze składników płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu i jodku potasu podawanego w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego. Płyn Lugola hamuje wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy. Resort podkreśla, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.