W uroczystościach udział wzięli zawodowi strażacy (w tym emeryci) oraz druhowie ochotnicy z powiatu gostyńskiego, a także członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Razem z nimi świętowali zaproszeni goście - parlamentarzyści, lokalni samorządowcy, przedstawiciele przedsiębiorstw i instytucji, z którymi współpracuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.
- Rok 2022 to w naszym powiecie 994 zdarzenia. To bardzo ciężka praca funkcjonariuszy oraz służb OSP. Jesteśmy zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc drugiemu człowiekowi. To był trudny rok dla całej straży pożarnej - 180 pożarów, wiele zdarzeń drogowych czy miejscowych zagrożeń. To także pomoc dla ukraińskich strażaków. Po raz kolejny potrafiliśmy się zjednoczyć, gdy nasi koledzy potrzebowali pomocy - mówił st. kpt. Marcin Nyczka, komendant powiatowy PSP w Gostyniu.
Statystyki i podziękowania za wsparcie
W powiecie gostyńskim funkcjonuje 12 jednostek OSP znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza (JRG). To najlepiej wyszkolone i wyposażone jednostki.
- Jednak nasz powiat to także jednostki OSP poza systemem - łącznie 89. Absolutna większość z nich to aktywne jednostki, działające nie tylko w zakresie operacyjnym, ale także wspierające lokalną społeczność, angażujące się w różnego rodzaju inicjatywy i przedsięwzięcia - chwalił strażaków-ochotników komendant powiatowy straży pożarnej w Gostyniu.
Podziękował swoim funkcjonariuszom za dzielną służbę, zaangażowanie, a druhom OSP za poświęcenie. St. kpt. Marcin Nyczka funkcję komendanta powiatowego pełni od kilku miesięcy - CZYTAJ TUTAJ. Tym bardziej jest wdzięczny szerokiemu gronu współpracowników i byłym funkcjonariuszom za wsparcie.
Dziękuję za wasze dobre rady, za dobre przyjęcie mojej osoby w gronie szeroko rozumianej administracji powiatu gostyńskiego. Cieszę się, że mogę z wami współpracować, i że ta współpraca jest na bardzo dobrym poziomie - mówił.
St. kpt. Marcin Nyczka wspomniał o wsparciu finansowym ze strony państwa, zarówno funkcjonariuszy, jak i druhów - chodzi o podwyżkę uposażeń, dodatki za długoletnią służbę oraz świadczenia ratownicze dla druhów OSP. Przyznanie nowych etatów w komendzie w Gostyniu ma usprawnić pracę zawodowej straży pożarnej.
Rok 2022 - z jednej strony uroczysty dla straży pożarnej, z drugiej - niezwykle trudny
Do podsumowania działalności strażaków w minionym roku przyłączył się również mł. bryg. Łukasz Ostrowski, przedstawiciel wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Zauważył, że dla straży pożarnej 2022 rok był wyjątkowy.
- Z jednej strony był uroczysty, ponieważ przyświecał mu jubileusz 30-lecia powstania PSP (...). Z drugiej strony był niezwykle trudny ze względu na ogromne zaangażowanie jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej do działań niespotykanych dotychczas w historii naszej formacji - a związanych z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą i kryzysem migracyjnym - mówił mł. bryg. Łukasz Ostrowski.
Zaznaczył również, że ratując życie i mienie straż pożarna staje przed coraz trudniejszymi zadaniami w czasie działań ratowniczych.
- Ścisła współpraca państwowej i ochotniczej straży pożarnej gwarantuje profesjonalne przygotowanie i wysokie umiejętności ratownicze naszych strażaków. Uratowane ludzkie istnienia oraz mienie ogromnej wartości to dowody na to, iż jednostki ochrony przeciwpożarowej skutecznie wykonują społeczne i zawodowe działania na rzecz mieszkańców Wielkopolski - powiedział przedstawiciel komendanta wojewódzkiego straży pożarnej.
"Niech święty Florian nad wami czuwa!"
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach dziękowali świętującym strażakom z powiatu gostyńskiego za pracę, służbę, za poświęcenie oraz za to, co na co dzień robią dla społeczeństwa ziemi gostyńskiej i wielkopolskiej. Wszyscy byli jednomyślni - strażacy udając się do wypadku czy do pożaru poświęcają nie tylko swój czas, ale również swoje życie. Ewa Rosik, asystentka posła Jana Dziedziczaka zwróciła uwagę na kobiety pełniące służbę w straży pożarnej, które zdobywają odznaczenia i awanse.
- Dziękuję za wasz trud, że jako matki, jako kobiety, które też mają swoje rodziny, poświęcacie się dla dobra kraju i każdego z nas, czuwacie na straży bezpieczeństwa, byśmy my mogli spokojnie odpoczywać. Bardzo serdecznie dziękuję za służbę i troskę o drugiego człowieka - powiedziała Ewa Rosik, reprezentująca posła RP Jana Dziedziczaka.
Przemawiający życzyli strażakom, by jadąc do każdego pożaru czy wypadku, po wykonaniu zadania mogli szczęśliwie wracać do domu.
- Niech święty Florian nad wami czuwa - mówili goście, zwracając się do świętujących.
O zmianach w ustawie o OSP
Poseł Wiesław Szczepański, podobnie jak pozostali parlamentarzyści, w przemówieniu podziękował strażakom za codzienną służbę. Zauważył jednak, że ostatnie lata zmieniły charakter pracy straży pożarnej: pomoc w pandemii, wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej, od 24 lutego 2022 r. straż pożarna wraz ze strażakami - ochotnikami zostały zaangażowane w udzielanie pomocy Ukraińcom w wyniku wojny, która toczy się za wschodnią granicą Polski.
- Jeśli chodzi o parlament, to tutaj w zakresie straży pożarnej i jednostek OSP chyba jesteśmy jednomyślni. Dlatego, że ustawa o OSP, która została uchwalona w grudniu 2021 roku, a weszła w życie 1 stycznia 2022 roku przeszła przy 3 głosach wstrzymujących. Jako przewodniczący komisji administracji i spraw wewnętrznych zwołałem na 9 maja posiedzenie komisji, która będzie nowelizowała tę ustawę. Do sejmu trafił poselski projekt, który ma za zadanie uściślić i doprecyzować niektóre zapisy. Zdajemy sobie sprawę, że część przepisów procedowana wcześniej w szybkim tempie powoduje dziś wśród strażaków pewne wątpliwości. Chcemy teraz, by one zostały przeprocedowane, tak byśmy na majowym posiedzeniu wspólnie, jednogłośnie tę ustawę przegłosowali, by służyła dalej strażakom-ochotnikom - obiecał poseł na Sejm RP.
Strażackie święto to czas wyrażenia wdzięczności straży pożarnej, a przy tym jest doskonałą okazją do uhonorowania wszystkich strażaków pełniących swoją służbę zawodowo i ochotniczo.
Podczas uroczystej zbiórki z okazji Dnia Strażaka w Gostyniu 6 maja 2023 r. wręczono awanse i odznaczenia.
Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodę Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP otrzymał
st. asp. Maciej Klepacki
Odznaczeni:
Srebrną Odznaką "Zasłużony Dia Ochrony Przeciwpożarowej"
- asp. sztab. Marek Maśliński
- st. asp. Maciej Klepacki
- st. ogn. Piotr Matyszczak
- dh Zbigniew Augustyniak
- dh Mariusz Klemczak
- dh Józef Sobótka
- dh Bogdan Pawlak
- mł. bryg. Rafał Rybacki
- dh Wiesław Glapka
- dh Wiesław Tomczak
- dh Zbigniew Bardel
- dh Jarosław Łasicki
- dh Bogdan Pawlak
- dh Ewa Kaczor
- dh Zbigniew Waleński
- dh Waldemar Poślednik
- dh Henryk Baszyński
- dh Sławomir Rosa
- dh Kazimierz Sobczak
Starszego kapitana:
- kpt. Wojciech Wybierała
- asp. Maciej Klepacki
- asp. Bartłomicj Gościniak
- mł. ogn. Tomasz Bujak
- mł. ogn. Tomasz Jakubczak
- mł. ogn. Damian Maćkowiak
- mł. ogn. Mariusz Majchrzak
- sekc. Robert Mruk
- st. str. Marcin Bartkowiak
- st. str. Błażej Hoffnann
- st. str. Arkadiusz Skrzypczak
- str. Weronika Aleksander
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.