Rodzina Kaczmarków z Malewa (gm. Gostyń) po raz kolejny figuruje na Liście 100 Najbogatszych Polaków, w rankingu magazynu „Forbes”.
Aby znaleźć się na liście 100 Najbogatszych Polaków 2019, należało przekroczyć próg majątkowy rzędu 495 mln złotych. Jak podaje magazyn „Forbes”, w Polsce przez dekadę zaszły spore zmiany. Połowa dawnych miliarderów spadła do drugiej ligi, ich miejsca zajęli nowi. Wzrosła również liczba miliarderów. W roku 2018 mieliśmy ich 37, a w roku 2019 mamy ich 42.
Rodzina Jarosław, Krzysztof, Andrzej, Kazimierz, Barbara Kaczmarkowie z Malewa figurują na 90 pozycji, na liście 100 Najbogatszych Polaków 2019. Ich majątek to 542 mln zł - spadek wartości o 9,21 proc. (w 2018 roku byli na 77 miejscu).
Założona przez rodzinę Kaczmarków firma Kaczmarek Malewo od 34 lat zajmuje się produkcją wyrobów z PCV. Uruchomiony w 1985 roku zakład mieścił się w 140-metrowym domu rodzinnym w Malewie. Początkowo wytwórnia (zarządzana przez 4 braci) produkowała folię na okładki zeszytowe, podszewki do torebek, folie na drzwi harmonijkowe, wózki dziecięce oraz materace. Do 1994 roku firma była jednym z głównych dostawców tego materiału dla zakładów FSO, które produkty z Malewa montowały w drzwiach samochodów. Obecnie spółka Kaczmarek jest największą firmą w swojej branży i posiada dwa zakłady produkcyjne. Specjalizacją przedsiębiorstwa są rury osłonowe do kabli telekomunikacyjnych, systemów kanalizacyjnych i rury do przesyłania gazu. PPHT BARBARA KACZMAREK rozwinęło się w międzynarodową markę w branży sieci wodno-instalacyjnych.
- Podobnie jak w przypadku innych firm, nasza działalność zależy od ludzi, którzy dla nas pracują. Zaangażowanych w swoją pracę pracowników, którzy kreują nowe pomysły i posiadają umiejętności do ich realizacji. Zaangażowanie naszych pracowników, ich innowacyjność i talent potrzebują odpowiednich warunków, aby się rozwijać - te słowa jednego z założycieli - Andrzeja Kaczmarka z 1985 r. cytowane są w reklamowym folderze firmy i wydają się wciąż aktualne.
O samej rodzinie Kaczmarków niewiele wiadomo, ponieważ unikają mediów.
Na liście najbogatszych magazynu "Forbes" jest też Tomasz Biernacki - założyciel sieci sklepów Dino z Krotoszyna zajmuje w rankingu Forbesa 6 miejsce z fortuną oszacowaną na 5,095 mld zł. To jeden z najszybciej bogacących się przedsiębiorców ostatnich lat. Ponad dekadę temu była to lokalna sieć z 81 placówkami, zlokalizowanymi między Poznaniem i Wrocławiem. W 2019 r. ma 977 placówek i 16,5 tys. pracowników.