Od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła podatnikom automatycznie wypełnione formularze PIT. Nowa usługa e-PIT miała uprościć złożenie zeznania do kilku szybkich kroków. Jak informuje naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyniu, w ciągu miesiąca, za pośrednictwem nowej usługi, mieszkańcy złożyli ponad pięć tysięcy zeznań podatkowych.
Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego. Zeznanie jest wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Można je sprawdzić do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na podatki.gov.pl. Arkadiusz Maćkowiak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyniu informuje, że w ciągu miesiąca (od 15 lutego do 15 marca), poprzez usługę e-PIT, złożono 5 224 zeznań podatkowych PIT-37 za 2018 rok. - Stanowią one 32% wszystkich złożonych zeznań PIT-37 za 2018. Zainteresowanie jest duże – dodaje naczelnik. (Ana)
Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?
Aby zalogować się do systemu należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl, a następnie w polu logowania podać:
- numer PESEL (albo: NIP i datę urodzenia) + kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 + kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018,
LUB
- dane logowania do profilu zaufanego.
Utworzone automatycznie zeznanie można sprawdzić i zaakceptować bez zmian, zmodyfikować je poprawiając, dopisując lub usuwając dane (np. w zakresie OPP, której chcemy przekazać 1% podatku oraz danych dotyczących ulg i odliczeń) lub odrzucić zeznanie w całości i rozliczyć się samodzielnie.
Można też nie zrobić nic - w takim przypadku przygotowane zeznanie zostanie z dniem 30 kwietnia automatycznie zatwierdzone i przesłane do urzędu skarbowego.
Warto jednak zaakceptować je wcześniej - od tego roku termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań wysłanych elektronicznie to 45 dni (czyli o połowę krócej niż dla zeznań „papierowych”).