reklama

Działacze IPA region Gostyń pokazali „Czapki policyjne oraz elementy umundurowania świata". Wernisaż wystawy w Muzeum w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Działacze IPA region Gostyń pokazali „Czapki policyjne oraz elementy umundurowania świata". Wernisaż wystawy w Muzeum w Gostyniu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
81
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCzapki i insygnia policyjne, pochodzące z różnych stron świata od lat zbierają gostyńscy policjanci w stanie spoczynku: mł. insp. Ryszard Balczyński i nadkom. Paweł Rutkiewicz. Teraz postanowili swoją kolekcję pokazać szerokiemu gronu mieszkańców, wystawiając zbiory w Muzeum w Gostyniu. Jest to pierwsze takie wydarzenie zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA - Region w Gostyniu, do którego należą kolekcjonerzy. Dyrektor gostyńskiego muzeum Robert Czub przyznał, że czekał na ten wernisaż od 3 lat.
reklama

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Czapki policyjne oraz elementy umundurowania świata" odbył się 28 listopada w sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu.

Właścicielami ciekawych eksponatów, udostępnionych w gostyńskim muzeum, są:

  • nadkom. w st. spoczynku Paweł Rutkiewicz - przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Gostyń oraz
  • mł. insp. w st. spoczynku Ryszard Balczyńsk - sekretarz regionu
 

- Obydwaj jesteśmy kolekcjonerami, ale różnimy się sposobem pozyskiwania tych zbiorów. Moje kolekcje pochodzą tylko z kontaktów bezpośrednich, z policjantami z  „państw trzecich”, natomiast Ryszard Balczyński bardzo aktywnie uczestniczy w giełdach policyjnych i skutecznie wyszukuje osoby, które mają do zaoferowania ciekawe eksponaty w internecie - powiedział Paweł Rutkiewicz. 

reklama

Policjanci w stanie spoczynku, aktywni działacze Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji w regionie gostyńskim, posiadają kolekcje, w których są w sumie 302 czapki z 65 państw. Ich zbiory dotyczą służb mundurowych z całego świata, tak więc nie tylko z Europy, ale także z innych kontynentów. Kolekcje powstawały przez kilkanaście lat. Są w nich nakrycia głowy trudno dostępne, na przykład z policji państw afrykańskich i Afganistanu (Azja Południowa), gdzie z uwagi na trudną sytuację wywóz czapek i insygniów jest praktycznie niemożliwy i dziś zagrożony odpowiedzialnością karną.

Jeżeli chodzi o polską policję, to zbiory dotyczą oczywiście zarówno policji, jak i milicji obywatelskiej. No i są w nich czapki i insygnia będące historią polskiej policji powiatu gostyńskiego - mówiła podinsp. Ewa Kasińska prowadząca spotkanie.

reklama

W gostyńskim muzeum, na  wystawie policjanci w stanie spoczynku pokazali zaledwie 30% swoich zbiorów.

Więcej informacji wkrótce

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama