reklama

Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu w programie równania szans

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu w programie równania szans - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościŻeby jakikolwiek projekt doszedł do skutku, trzeba rozmawiać. Żeby rozmawiać, trzeba się spotkać. A nic tak nie sprzyja spotkaniom w grupie młodzieży jak integracyjny wyjazd i wspólne działanie. Uczniowie ZSR im. gen. J. Wybickiego w Grabonogu wraz z koordynatorką projektu, pedagogiem Dagmarą Rucińską byli w Miliczu. I co dalej?
reklama

Ruszył kolejny projekt z programu „Równać Szanse", gdzie można było uzyskc do 40 tys. dofinansowania dla młodzieży z mniejszych miejscowości. Tym razem, Fundacja Manufaktura Możliwości podjęła współpracę z uczniami Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. J. Wybickiego w Grabonogu.

reklama

Młodzież ma pomysł

Koncepcja i założenia projektu zostały opracowane przez osoby młode w wieku 15- 19 lat ze szkoły średniej w Grabonogu. To młodzież zdefiniowała swoje potrzeby oraz określiła założenia projektu i wymyśliła zaplanowane przedsięwzięcia.

- To ludzie młodzi wskazali, jakie zajęcia chcieliby zorganizować, w jakich uczestniczyć oraz co chcieliby zmienić w swojej przestrzeni publicznej. - wyjaśnia Dagmara Rucińska, koordynatorka projektu, radna i pedagog.

reklama

Integracja w Miliczu

W sierpniu odbył się wyjazd integracyjny na kajaki , gdzie organizacją zarówno spływu, parkingu i innych "przyziemnych" zadań zajęli się samodzielnie młodzi uczestnicy projektu. Wydawałoby sie to bardzo proste, jednak odpowiedzialnośc za kolejne kroki pokazała im, że w grupie siła i nic nie dzieje sie samo.

Posłuchaj mojego dziadka

Projekt pod nazwą "Posłuchaj mojego dziadka" który rozpoczął się w sierpniu 2023 r realizuje  grupa młodzieży ucząca się w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. Podjęli się współpracy z Dagmarą Rucińską , która już wcześniej prowadziła podobny projekt jest ona koordynatorką projektu "Równać Szansę". We wrześniu wybrali się na spływ kajakowy do Milicza w ramach integracji grupy.

reklama

- Mamy różne spotkania, w których integrujemy się oraz realizujemy wspólnie przydzielone zadania. Na ostatnim spotkaniu omawialiśmy kolejne plany i zadania do wykonania na miesiąc październik oraz na inne miesiąc, żeby każde z zadań przypisanych zostało wykonane  - mówi Tatiana, jedna z uczestniczek projektu.

Jaki cel ma ten projekt?

Jak wyjaśnia młoda rozmówczyni, głównym celem tego projektu jest nauczenie się przez nich umiejętności skutecznego planowania i organizacji.

- Poza tymi umiejętnościami są ważne również sztuka komunikacji i argumentacji, otwartość, pewność siebie, współpraca i wiele innych rzeczy potrzebnych w naszym przyszłym dorosłym życiu - dodaje Michalina, jej koleżanka z projektu. - Chcemy nawiązac tez dialog z naszymi dziadkami, zaprosic ich do wspólnych działań i podzielenia sie swoją wiedzą a może i anegdotami.

Mają to być opowieści starszych osób, historia uprawy roli w ich czasach.

- Młodzi ludzie chcą organizować kameralne spotkania z seniorami, którzy opowiedzą nam właśnie o tradycyjnych maszynach wykorzystywanych w rolnictwie. Postarają się nawiązać współprace z okolicznymi Kołami Gospodyń Wiejskich lub klasami gastronomicznymi w Grabonogu, aby przygotowały poczęstunek podczas spotkania - uszczegółowia D. Rucińska.

Wplanach uczniów jest jeszcze więcej zadań m.in konferencja w Warszawie, nauka tańca, kuchnia molekularna. Jednym z ciekawszych planów jest założenie przez nich ogrodu drenodologicznego, który ma znajdować się w Grabonogu.

Dotacja na projekt pochodzi z Programu Równać Szanse, którego operatorem jest Fundacja Civis Polonus .

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama