reklama

Rowerowe „podchody” w Gostyniu ku pamięci żołnierzy wyklętych. Historyczna wycieczka dla całej rodziny 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rowerowe „podchody” w Gostyniu ku pamięci żołnierzy wyklętych. Historyczna wycieczka dla całej rodziny  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKtóż z nas w dzieciństwie nie bawił się w „podchody”? Czy taka zabawa nie mogłaby się odbyć w formie rowerowej wycieczki? Tak właśnie pomyśleli organizatorzy Rodzinnego Rajdu Rowerowego Szlakiem Oddziału "Dzielnego", który odbędzie się 28 września 2024 roku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
reklama

Rodzinny Rajd Rowerowy Szlakiem Oddziału "Dzielnego"

Rodzinny Rajd Rowerowy Szlakiem Oddziału "Dzielnego" może być nietypową lekcją historii związanej z działaniem oddziałów żołnierzy wyklętych na ziemi gostyńskiej, którą przygotowano w formie rowerowego rajdu

Organizatorem rowerowego wydarzenia jest Stowarzyszenie Forum Demokratyczne wraz z grupą gostyniaków zainteresowanych zachowaniem pamięci o żołnierzach wyklętych. Rajd połączony będzie z elementami gry miejskiej i terenowej.

reklama

Na starcie uczestnicy otrzymają mapę, zestaw rajdowy (koszulkę, płaszcz przeciwdeszczowy itp). Po drodze można liczyć na spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi, będą też zagadki do rozwiązania, a przede wszystkim ciekawe informacje z bardzo trudnej, krwawej powojennej historii. Dla najlepszej drużyny  -  co WAŻNE! nie najszybszej - przygotowano nagrodę: voucher podróżny. 
Na zakończenie rajdu organizatorzy zaplanowali ognisko i szereg atrakcji.

Uczestnicy wystartują 28 września – z parkingu OSiR w Gostyniu w zespołach 2-5 osobowych, odpowiednio nazwanych. Koniec trasy zaplanowano ... to uczestnicy rajdu muszą odkryć sami. Każdy zespół otrzyma od koordynatora Kartę Rajdu oraz identyfikator. Kolejność wykonywania zadań na trasie rajdu jest dowolna. Zespół nie może się rozdzielić. Osoby (agenci) na trasie udzielą odpowiedzi po okazaniu Karty Rajdu i identyfikatora.

reklama

Jakie są warunki udziału w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Szlakiem Oddziału "Dzielnego"?

  • Chętni mogą się rejestrować na stronie www.dzielny.com.pl - KLIK pod nickiem (loginem) zespołu do 25 września.
  • Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. W każdym zespole powinna być przynajmniej jedna osoba pełnoletnia.
  • Organizatorzy nie zapewniają opieki osobom niepełnoletnim uczestniczącym w rajdzie.
  • Czas trwania etapu ulicznego zostanie określony podczas startu.
  • Udział w rajdzie jest bezpłatny.
  • Każdy uczestnik jest ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Historia oddziału AK „Dzielny”

Oddział AK „Dzielny” powstał na przełomie sierpnia i września 1945 roku w miejscowości Ługi (powiat śremski). Jego założycielem i pierwszym dowódcą został pochodzący z Dworzyszcz (pow. oszmiański) Giedymin Rogiński, dezerter z kompanii karnej przy 9 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.

reklama

Początkowo grupa „Dzielnego” liczyła 6 osób, ale szybko zaczęła się rozrastać. Swym zasięgiem oddział obejmował tereny powiatu śremskiego, gostyńskiego, leszczyńskiego, kościańskiego jarocińskiego, kaliskiego i konińskiego. 30 stycznia 1946 roku we wsi Józefowo (powiat kaliski) aresztowano rannego ppor. Giedymina Rogińskiego, ps. „Dzielny”.

Rozproszone grupy żołnierzy zebrał pod swoją komendę Stanisław Frydrych, ps. „Wicher”. Dowodził oddziałem do 10 marca 1946 roku, kiedy to został schwytany. Po aresztowaniu „Wichra” komendę na krótko objął Kazimierz Kotowski, ps. „Graf”. Po nim dowództwo przejął Zdzisław Zydorek, pseudonim „Żyd”. W wyniku rozłamu część partyzantów pod dowództwem „Żyda” oddaliła się od reszty grupy i zawiązała oddział, który działał w powiecie konińskim do 24 czerwca 1946 roku.

reklama

Pozostała część partyzantów wybrała na dowódcę Mariana Rączkę, ps. „Kościuszko”, i przeniosła się w okolice Gostynia. Oprócz działań zbrojnych oddział prowadził akcje propagandowe. 14 września 1946 roku w Stankowie został zaskoczony przez funkcjonariuszy UB. Rozpoczęła się dwugodzinna potyczka. Oddział dowodzony przez Rączkę działał do 27 września 1946 roku, kiedy to skorzystał z dekretu o amnestii i ujawnił się przed organami bezpieczeństwa publicznego w Gostyniu.

Na podst. artykułu Mikołaja Kulczaka "Zbrojne starcie oddziału "Dzielny" z komunistycznymi siłami bezpieczeństwa pod Stankowem"

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama