Z informacji, jakie podaje Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, wynika, że do nietypowego spotkania z historią, które oferuje Instytut Pamięci Narodowej, dojdzie na boisku szkolnym gostyńskiego "ogólniaka" 24, 25 i 26 września. To aż trzy dni na przeżycie świetnej przygody!
– Od trzech lat przygotowujemy dla młodzieży, edukatorów i dla wszystkich państwa projekty wykorzystujące nowe technologie immersyjne o bardzo wysokim walorze edukacyjnym. (...) Inspirujmy się prawdziwymi bohaterami historii Polski. Mamy gotowe scenariusze w naszej historii do tego, żeby opowiadać ją właśnie w taki immersyjny sposób - opowiada o działaniach Biura Nowych Technologii dyrektor Magdalena Hajduk.
IPN udostępnia bezpłatnie projekty edukacyjne w nowoczesnych kapsułach gamingowych i stanowiskach VR, na platformach gamingowych, a także na Przystankach Historia w całej Polsce. Gry i aplikacje mają setki tysięcy pobrań na całym świecie, m.in. w Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a także 33 % w Stanach Zjednoczonych.
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości - co to takiego?
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości (jeden z oferowanych projektów) skierowany jest do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych. Edukacyjne projekty Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej dostarczają zabawy, kształtują postawy obywatelskie, poszerzają świadomość historyczną i, co najważniejsze, uczą historii w przystępny, nowoczesny i skuteczny sposób. Przekonaj się, jak skuteczna jest immersyjna edukacja historyczna i odwiedź Mobilny Przystanek Historia.Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to przestrzeń zaprojektowana jako interaktywna wystawa, wyposażona w stanowiska z komputerami i urządzeniami VR (wirtualnej rzeczywistości). Prezentowane tam gry i aplikacje mają na celu pogłębianie wiedzy historycznej, rozwijanie postaw obywatelskich oraz zwiększanie wrażliwości emocjonalnej.
Jest to unikalna szansa na zapoznanie się z szeroką gamą gier i aplikacji stworzonych przez Biuro Nowych Technologii IPN.
W Gostyniu "Lotnicy– wojna w przestworzach”, "Gra szyfrów" i wiele innych atrakcji
Na miejscu dostępne będą wszystkie projekty Biura Nowych Technologii czyli:
- „Lotnicy – wojna w przestworzach” – najnowsza edukacyjna gra przygodowa. Produkcja opowiada o dokonaniach polskich lotników walczących w trakcie II wojny światowej. Dostępna na PC i VR.
- „Gra Szyfrów” – lektura szkolna i pierwsza produkcja Biura Nowych Technologii. Gra osadzona jest w czasach wojny polsko-bolszewickiej, a zadaniem gracza jest złamanie wrogich szyfrów i unieszkodliwienie pancernych pociągów. Dostępna na PC i VR.
- „Warsaw Rising” – strategiczna gra opowiadająca o losach Powstańców Warszawskich. Opowieść o walczącej Warszawie pozostaje w zgodzie z prawdą historyczną, więc powstania nie da się wygrać. Produkcja pozwala poznać historię, rozwijać wartości i kształtować postawy obywatelskie. Dostępna na PC.
- „Szybowcowa ‘87” – aplikacja stworzona na urządzenia VR, dzięki której przeniesiesz się do PRL-owskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowano prasę podziemną. Mieszkanie jest oddane wiernie oryginałowi, a dodatkowo jest interaktywne. Bez trudu więc powielisz kolejne strony druku czy podsłuchasz przez radio rozmowy funkcjonariuszy SB.
- „Świadectwo poMOCY” – etiuda filmowa dostępna na VR. Opowiada o losach rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom w trakcie II wojny światowej. Wskutek donosu cała rodzina wraz z ukrywanymi Żydami została rozstrzelana. Historia przedstawiona jest z perspektywy sześcioletniej Basi. To opowieść zrealizowana w poruszający sposób.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wyrazić zgodę na rozpowszechnianie wizerunku.
Dodatkowo stanowiska VR (Virtual Reality) dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli 13 lat (od uczestników poniżej 18. roku życia potrzebne jest pisemne oświadczenie rodziców).
Dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą skorzystać z tych stanowisk, jednak nudzić się nie będą. Organizatorzy umożliwiają im odkrywanie historii za pomocą gier na komputerach stacjonarnych. Wstęp osób małoletnich możliwy jest po uzyskaniu zgody rodzica bądź opiekuna prawnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.