Rok Jubileuszowy 2025 odbywa się pod hasłem "Pielgrzymi nadziei"
Jubileuszowe świątynie w diecezji poznańskiej - dwie znajdują sie w powiecie gostyńskim
- Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu,
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim.
- trwanie w stanie łaski uświęcającej i wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęcie Komunii Świętej,
- modlitwa zgodnie z intencjami papieża,
- udanie się na pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i udział w celebracji mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym,
- nawiedzenie kościoła lub miejsca jubileuszowego połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem, zakończonych modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.
Wierni, którzy z ważnych powodów nie będą mieli możliwości uczestniczenia w uroczystych nabożeństwach czy pielgrzymkach, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu, gdzie przebywają, modlitwę "Ojcze nasz", "Wyznanie wiary" oraz inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując jednocześnie w tej intencji swoje cierpienia lub trudności życiowe.
Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu
Pierwsza kaplica na Świętej Górze powstała w połowie XV wieku, choć przypuszcza się, że kult maryjny rozwijał się tu od X stulecia, a jeszcze wcześniej było to miejsce obrzędów pogańskich. Sława Świętej Góry wzrosła po ogłoszeniu pierwszych wymodlonych tu cudów, oznaczało to również rozwój ruchu pielgrzymkowego. Pierwszy kościół - pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka z Asyżu - zbudowano już w 1513 roku.W czasie rozwoju reformacji świątynię zamieniono na cegielnię, a obraz Matki Bożej wrzucono do studni. Trudnym czasem był także potop szwedzki. W 1668 roku w Gostyniu została założona pierwsza w Polsce Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri, co dla Świętej Góry okazało się wydarzeniem przełomowym. W roku 1675 filipini rozpoczęli budowę obecnego sanktuarium. Trwała ona - z przerwami - do roku 1731.
Dziś Święta Góra koło Gostynia to jedno z najważniejszych miejsc maryjnego kultu w Wielkopolsce. Co roku odbywają się tu ważne wydarzenia o charakterze religijnym i kulturalnym. To m.in.:
- Paradiso, czyli diecezjalne spotkanie młodych
- Dożynki powiatowe, przyciągające tłumy mieszkańców nie tylko powiatu gostyńskiego
- Festiwal Muzyki Oratoryjnej Sacromontana
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim
Budowę pierwszego kościoła w Zdzieżu rozpoczęto w 1390 roku staraniem właściciela miejscowości, Henryka Zimnowodzkiego. W pobliżu świątyni znajdowało się źródło, które jeszcze w czasie budowy kościoła, zasłynęło cudownymi łaskami. Po zakończeniu budowy, w świątyni umieszczono obraz i rzeźbę Matki Bożej nieznanego artysty.W 1423 roku kościół strawił pożar, ocalał jedynie obraz i rzeźba Matki Bożej Bolesnej. Parafianie oraz właściciel Zdzieża postanowili odbudować świątynię. Nowy, także drewniany, kościół został ukończony prawdopodobnie w 1428 roku. To miejsce kultu ucierpiało z kolei w czasie powodzi w 1601 roku. Na jego miejscu ówczesny proboszcz, ks. Feliks Durewicz, zbudował trzecią drewnianą świątynię. Ten sam kapłan, za namową Stanisława Przyjemskiego, dziedzica Borku, w 1635 roku rozpoczął budowę obecnej świątyni, która została poświęcona w roku 1657.
Co roku do sanktuarium na Zdzieżu pielgrzymują służby mundurowe. W 2024 roku odbyła się jubileuszowa, dwudziesta pielgrzymka [ZOBACZ TUTAJ].
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.