Jak podaje w podsumowaniu McDonald’s Polska, 2023 rok był dla firmy czasem intensywnego rozwoju. Sieć w ciągu ostatniego roku znacząco rozszerzyła swoją działalność, otwierając ponad trzydzieści nowych lokali i wzbogacając grono franczyzobiorców o dziewięciu lokalnych przedsiębiorców zarządzających restauracjami.
McDonald’s w Gostyniu. Lokalizacja w granicach administracyjnych miasta
Z komunikatu dowiadujemy się, że na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało 546 restauracji McDonald’s. Ponad 90% z nich prowadzonych jest przez 97 franczyzobiorców. Najnowsze lokale zostały otwarte w ponad dwudziestu nowych aglomeracjach, między innymi w Szczytnie, Giżycku, Regułach, Kozienicach, a także w Żaganiu, Brzegu, Lubaniu i Myszkowie. Z nowo otwartych restauracji McDonald’s najbliżej Gostynia położona jest ta w Kościanie.McDonald’s jako największa sieć barów szybkiej obsługi w Polsce, zgodnie z planem przyspieszyła rozwój w Polsce. Planuje otwierać 30-40 placówek rocznie i modernizować kolejnych 50. W ciągu trzech lat (do 2026 r.) planuje wydać na ten cel 2,5 mld złotych. Zainwestować mają też dostawcy firmy – prawie miliard złotych w latach 2022-2024.
Z sygnałów, jakie do nas docierają, wiele wskazuje na to, że plany związane z rozbudową sieci barów obejmą też Gostyń.
Do Urzędu Miejskiego w Gostyniu w ostatnich miesiącach 2023 roku z siedziby McDonald’s Polska napływały pytania o szczegóły dotyczące topografii terenu przy węźle Gostyń, który ma powstać na nowej obwodnicy, w okolicy skrzyżowania ul. Poznańskiej z drogą do Dusiny.
- Poszukujemy lokalizacji w granicach administracyjnych miasta. Jeżeli będziemy mieli już wybraną i zaakceptowaną przez zarząd, na pewno będziemy procedować temat. Na obecną chwilę jeszcze nie mamy wybranej lokalizacji - powiedział pod koniec 2023 r. przedstawiciel McDonald’s Polska, potwierdzając zarazem, że Gostyń stał się atrakcyjnym miejscem do uruchomienia restauracji właśnie ze względu na nowe obwodnice (powstałe i te jeszcze w budowie).
Węzeł Gostyń lub Węzeł Piaski przy DK12 - potencjalna lokalizacja McDonald’s w Gostyniu?
Nowe lokale mają powstawać zwłaszcza przy drogach szybkiego ruchu. McDonald’s współpracuje ze wszystkimi dużymi sieciami stacji paliw, które rywalizują w przetargach o miejsce przy drogach, przez co łatwiej mu wchodzić w tego typu lokalizacje. Tomasz Rogacz, dyrektor generalny McDonald’s Polska w Pulsie Biznesu w 2023 r. informował otwarcie, że w najbliższych latach sieć jest też zainteresowana rozwojem w mniejszych miastach, głównie tych o populacji 20-30 tys. mieszkańców, ale również mniejszych. Praktycznie wszystkie nowe restauracje będą znajdować się poza centrami handlowymi. To dlatego, że we wszystkich ważnych obiektach w Polsce sieć już funkcjonuje.Jeśli chodzi o Gostyń, przedstawiciele McDonald’s dopytywali między innymi czy gmina planuje wybudować ekrany akustyczne wzdłuż budowanej obwodnicy DK12. Szczególne zainteresowanie wzbudzają grunty przy węźle Gostyń, ale równie atrakcyjnym miejscem do uruchomienia restauracji McDonald’s byłyby również grunty przy węźle Piaski (Drzęczewo). W jednym i drugim miejscu krzyżują się obwodnice drogi krajowej i drogi wojewódzkiej.
Węzeł Gostyń (w okolicy skrzyżowania ul. Poznańskiej z drogą do Dusiny) może być wzięty pod uwagę w pierwszej kolejności, ze względu na intensywność ruchu – tutaj z obwodnicami będą łączyły się drogi wyjazdowe z Gostynia, czy okolicznych miejscowości w kierunku Poznania. Przez ten węzeł użytkownicy drogi będą musieli przejechać, wjeżdżając do miasta od strony północnej.
Mówi się, że w Gostyniu miałaby powstać restauracja, która nie będzie lokalem franczyzowym.
- Decyzja zarządu jeszcze nie zapadła. Chcemy być w Gostyniu, prowadzone są rozmowy z kilkoma właścicielami gruntów. Negocjacje trwają. Nasza ekspansja jest kierowana teraz między innymi na Gostyń, szukamy intensywnie lokalizacji – potwierdził dziś, po kilku tygodniach od ostatniej rozmowy przedstawiciel McDonald’s Polska.
Restauracja McDonald’s z nowoczesnym wystrojem wnętrz
Jak podkreślają przedstawiciele firmy, nowe i zmodernizowane restauracje McDonald’s zostały specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić jeszcze łatwiejsze, bardziej intuicyjne doświadczenie dla odwiedzających. Układ sali został zoptymalizowany, aby uprościć ścieżkę od momentu wejścia, poprzez złożenie zamówienia, aż po segregację odpadów przy koszach i opuszczenie restauracji.Jednym z kluczowych elementów zmian są nowoczesne wystroje wnętrz. Restauracje w miejscach często odwiedzanych przez rodziny z dziećmi oferują rodzinne strefy wyposażone w stoły do gier. Z kolei lokale popularne wśród zmotoryzowanych, prezentują podwójne linie McDrive oraz specjalnie wydzielone miejsca postojowe dla kierowców korzystających z usługi Zamów i Odbierz.
Tomasz Rogacz cytowany przez platformę wiadomoscihandlowe.pl podkreślił, że obecnie za 60 proc. sprzedaży odpowiada konsumpcja w restauracjach, a pozostałe 40 proc. to zamówienia na wynos, zakupy w punktach drive oraz sprzedaż za pośrednictwem współpracujących platform, które niebawem osiagają dwucyfrowy poziom udziału w sprzedaży.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.