Reklama

Remont pomnika na Górze Zamkowej w Gostyniu rozłożony na dwa lata. Czy zdążą, zanim się rozsypie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl Agata Fajczyk

Remont pomnika na Górze Zamkowej w Gostyniu rozłożony na dwa lata. Czy zdążą, zanim się rozsypie? - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmieniły się plany gminy Gostyń, związane z remontem pomnika na Górze Zamkowej. W 2022 roku nie zrealizowano zadania w całości, dlatego konieczne było wprowadzenie zmian w budżecie.

Reklama

Przypomnijmy, w październiku 2022r., podczas sesji nadzwyczajnej, Rada Miejska w Gostyniu zabezpieczyła w budżecie gminy Gostyń 100 tys. zł na remont zniszczonego i rozsypującego się pomnika na Górze Zamkowej. Obiekt jest w złym stanie technicznym, nie jest tajemnicą, że wymaga pilnej interwencji fachowców, by się nie rozsypał - TUTAJ SZCZEGÓŁY.

- Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy z fachowcem z dziedziny renowacji takich obiektów. Wszystkie elementy, które odpadają z monumentu mają zostać zdjęte i naprawione. Nie mówimy tutaj o konstrukcji. Jego konstrukcja jest w dość dobrym stanie technicznym, co może wydawać się dziwne.  Problemem są granitowe okładziny i podest - w ten sposób zakres prac do wykonania przedstawiał wówczas Jerzy Kulak, burmistrz gminy Gostyń.

Zadanie nie zostało jednak zrealizowane w całości w minionym roku, dlatego część prac przeniesiono do realizacji w 2023 r.  

- W związku z tym jest propozycja, aby wprowadzić to zadanie również do WPF w cyklu dwuletnim. Po zmianach pozostanie w tegorocznym  budżecie  25 tysięcy złotych, natomiast  na 2023 rok zabezpieczymy 75 tysięcy złotych - wyjaśniała podczas ostatniej grudniowej sesji Hanna Marcinkowska, skarbnik gminy Gostyń.

Gostyński radny Krzysztof Wojtkowiak w dyskusji na temat zmian w budżecie gminy na 2022 r. dopytywał o zakres prac, jakie mogą zostać zrobione przy zniszczonym pomniku.

- Wiadomo, że ta kwota na zbyt wiele nie pozwoli. Kiedy będzie koniec tych prac? - dociekał rajca.

Odpowiedzi udzieliła Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w gostyńskim magistracie. Okazało się, że do wymiany przeznaczony jest podest pod pomnikiem, który został już rozebrany. Poza tym nie ma już granitowej „otuliny” na filarach.
 

- Takiego granitowego wykończenia na pewno nie będzie. Na dole powstanie wywyższenie z kostki ogrodowej. Filary zostaną obłożone tynkiem strukturalnym. Górna część pomnika będzie uzupełniona, bo też są ubytki. Zniknie napis, który pojawił się niedawno i ani trochę nie pasuje do stylu i charakteru obiektu. Najprawdopodobniej uda nam się zrobić płaskorzeźbę - wyliczała Marzena Paluszkiewicz. 

Gmina w kwestii ostatecznego wyglądu pomnika na Górze Zamkowej współpracuje z Szymonem Wytykowskim z Poznania, który jest projektantem pomnika, stojącego na gostyńskim cmentarzu - CZYTAJ TUTAJ.

- Konsultujemy się, gdyż pomnik ma być spójny i nawiązywać stylem wykonania do czasów, kiedy został zbudowany, do stylu modernistycznego. Na to w zupełności wystarczą zarezerwowane pieniądze - informowała naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.

Jeśli pogoda pozwoli, to według zapewnień urzędników, prace remontowe na Górze Zamkowej mogłyby rozpocząć się już w styczniu 2023 r.

- Przy takiej deszczowej i wilgotnej aurze, jaką mieliśmy dotychczas nie widzieliśmy sensu prowadzenia prac - dodała Marzena Paluszkiewicz. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy