Ustawa uchwalona i podpisana przez prezydenta
Nadawanie numeru PESEL - także w powiecie gostyńskim - odbywa się na podstawie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Sejm, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchwalił ustawę o pomocy w minioną środę, 9 marca; w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął 60 poprawek do ustawy; kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm. Z kolei 12 marca wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Rejestracja - testowanie systemu w urzędach gminnych
Rejestracja - również na terenie powiatu gostyńskiego - dotyczy uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL, zamierzają pozostać w Polsce i podjąć tu pracę. Jak zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami Paweł Szefernaker, system rejestracji jest gotowy, ale musi zostać jeszcze przetestowany, a gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy.
- Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań. Od środy Ukraińcy, uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić - powiedział Szefernaker.
Apel, by nie wszyscy ruszyli do urzędów pierwszego dnia
Zaapelował, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów.
- Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji - zaznaczył wiceminister.
Szefernaker zwrócił uwagę, iż w związku z tym, "że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie dla funkcjonowania całej administracji państwowej, publicznej, przedstawiciele, także pracownicy urzędów administracji centralnej wesprą samorząd w tym, aby dokonać tej rejestracji".
Proces wydawania numeru PESEL jest połączony z uruchomieniem Profilu Zaufanego, czyli narzędzia, które umożliwi zdalne korzystanie z usług oferowanych przez administrację rządową i samorządową, a także uruchomienie mobilnego dokumentu, którym można będzie się posługiwać w relacjach z urzędami, placówkami ochrony zdrowia i cywilno-prawnych.
Jak przekazuje w mediach ogólnopolskich pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, będzie to najszybsze wdrożenie na taką skalę systemu rejestru państwowego. Dwa dni na początku tygodnia zostaną przeznaczone na testy w jednostkach samorządów, aby te sprawdziły, czy np. procesy bezpieczeństwa są poprawnie wdrożone.
Rząd współpracuje ze stroną ukraińską ws. weryfikacji danych, które otrzyma strona polska.
Dokunety w postaci mobilnej. Papierowe potwierdzenie nr PESEL
Od piątku trwają szkolenia z nowego systemu dla samorządowców. Wzięły w nich udział 1543 samorządy.
Od poniedziałku zaplanowano webinary, gdzie przez cały dzień roboczy przedstawiciele samorządów będą mogli zgłaszać swoje uwagi, wątpliwości, problemy i one będą na bieżąco rozwiązane - podkreślił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Janusz Cieszyński odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedział, że uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL, potwierdzenie wydania profilu zaufanego i haseł.
Jeżeli chodzi o fizyczny dokument – (...) coś w stylu dowodu osobistego – to chcemy, żeby on był w postaci mobilnej na ten moment. Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które możliwe, że pozwoli na to, żeby wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – poinformował dziennikarzy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
Przypomniał, że "dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń".
- Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył Janusz Cieszyński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.