Reklama

Rejestracja uchodźców w urzędach gminy za 2 dni. Ukraińcy dostaną mobilny dowód osobisty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Rejestracja uchodźców w urzędach gminy za 2 dni.  Ukraińcy dostaną mobilny dowód osobisty   - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Czy w urzędach będą kolejki, kiedy rozpocznie się rejestracja Ukraińców? | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości System rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę, 16 marca. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na sobotniej konferencji prasowej, zaapelował, by nie wszyscy uchodźcy udali się od razu pierwszego dnia do urzędów, by nie blokować funkcjonowania administracji.

Reklama

Ustawa uchwalona i podpisana przez prezydenta

Nadawanie numeru PESEL - także w powiecie gostyńskim - odbywa się na podstawie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Sejm, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchwalił ustawę o pomocy w minioną środę, 9 marca; w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął 60 poprawek do ustawy; kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm. Z kolei 12 marca wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Rejestracja - testowanie systemu w urzędach gminnych

Rejestracja - również na terenie powiatu gostyńskiego - dotyczy uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL, zamierzają pozostać w Polsce i podjąć tu pracę. Jak zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami Paweł Szefernaker, system rejestracji jest gotowy, ale musi zostać jeszcze przetestowany, a gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

- Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań. Od środy Ukraińcy, uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić - powiedział Szefernaker.

Apel, by nie wszyscy ruszyli do urzędów pierwszego dnia

Zaapelował, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów. 

- Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji - zaznaczył wiceminister.

Szefernaker zwrócił uwagę, iż w związku z tym, "że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie dla funkcjonowania całej administracji państwowej, publicznej, przedstawiciele, także pracownicy urzędów administracji centralnej wesprą samorząd w tym, aby dokonać tej rejestracji".

Proces wydawania numeru PESEL jest połączony z uruchomieniem Profilu Zaufanego, czyli narzędzia, które umożliwi zdalne korzystanie z usług oferowanych przez administrację rządową i samorządową, a także uruchomienie mobilnego dokumentu, którym można będzie się posługiwać w relacjach z urzędami, placówkami ochrony zdrowia i cywilno-prawnych.

Jak przekazuje w mediach ogólnopolskich pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, będzie to najszybsze wdrożenie na taką skalę systemu rejestru państwowego. Dwa dni na początku tygodnia zostaną przeznaczone na testy w jednostkach samorządów, aby te sprawdziły, czy np. procesy bezpieczeństwa są poprawnie wdrożone.

Rząd współpracuje ze stroną ukraińską ws. weryfikacji danych, które otrzyma strona polska.

Dokunety w postaci mobilnej.  Papierowe potwierdzenie nr PESEL

Od piątku trwają szkolenia z nowego systemu dla samorządowców. Wzięły w nich udział 1543 samorządy.

Od poniedziałku zaplanowano webinary, gdzie przez cały dzień roboczy przedstawiciele samorządów będą mogli zgłaszać swoje uwagi, wątpliwości, problemy i one będą na bieżąco rozwiązane - podkreślił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Janusz Cieszyński odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedział, że uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL, potwierdzenie wydania profilu zaufanego i haseł.

Jeżeli chodzi o fizyczny dokument – (...) coś w stylu dowodu osobistego – to chcemy, żeby on był w postaci mobilnej na ten moment. Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które możliwe, że pozwoli na to, żeby wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – poinformował dziennikarzy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Przypomniał, że "dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". 

- Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył Janusz Cieszyński.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy