Reklama

Pobyt w gminie Gostyń zgłosiło ponad 200 Ukraińców. Jak wygląda sprawa z zakwaterowaniem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fb WUW Poznań

Pobyt w gminie Gostyń zgłosiło ponad 200 Ukraińców.  Jak wygląda sprawa z zakwaterowaniem? - Zdjęcie główne

Miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy na hali w Poznaniu | foto fb WUW Poznań

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewodowie, na zlecenie MSWiA, już w połowie lutego sprawdzali, gdzie mogą trafić Ukraińcy, którzy będą chcieli uciec ze swojego kraju przed wojną. Do części samorządów wpłynęły wtedy zapytania w sprawie obiektów do zakwaterowania przyszłych uchodźców.

Reklama

Gmina Gostyń już w lutym przekazała informację

Przygotowywano się na różne scenariusze, jednym z nich był ewentualny wybuch wojny. Dwa tygodnie później przewidywana w rozmowach sytuacja stała się faktem, Rosja zaatakowała Ukrainę.

Na wniosek Oddziału Planowania Cywilnego, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu 16 lutego przekazaliśmy informację o możliwych miejscach dla wieloosobowych grup czasowego zakwaterowania między 30-100 i więcej osób. Są to 3 hale sportowo-widowiskowe i 3 świetlice wiejskie - informuje Leszek Borowczyk, inspektor ds. obronnych i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.

Trzy miasta przepełnione uchodźcami

Jak sytuacja wygląda obecnie? Z doniesień ogólnopolskich mediów wynika, że tylko trzy największe miasta w Polsce: Kraków, Warszawa i Wrocław - są przepełnione uchodźcami. W pozostałych miastach wojewódzkich wciąż są wolne miejsca zakwaterowania i ciągle przybywa kolejnych. Są też tam jeszcze niewykorzystane obiekty, choć często to np. sale gimnastyczne czy hale sportowe. Rezerwy w lepszym standardzie mają mniejsze miejscowości.

Wielkopolska sobie radzi

Wystarczająco miejsc do zakwaterowania mieszkańców Ukrainy ma także Poznań. Tak przynajmniej zapewnia rzecznik wojewody wielkopolskiego, Mateusz Daszkiewicz. Ilość miejsc w stolicy Wielkopolski cały czas się powiększa. Zaadaptowano dwie hale targowe Międzynarodowych Targów Poznańskich. Politechnika Poznańska na ten cel udostępniła swoją halę i sale, a w niewykorzystanej jeszcze rezerwie jest hala widowiskowo-sportowa Arena, w której będzie można pomieścić aż 1000 osób.

Miejsca pobytu dla uchodźców wyposażone są w artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania, które według potrzeb są na bieżąco uzupełniane. Funkcjonują też kąciki zabaw dla dzieci. Z informacji urzędu wojewódzkiego wynika, że rotacja w tych obiektach jest duża, a wiele osób zatrzymuje się tylko na jedną noc i rusza dalej. 

Następne punkty kwaterunkowe powstają też w innych miejscowościach Wielkopolski. Mieszczą się m.in. w ośrodkach wypoczynkowych i są traktowane, jako rezerwa, po którą będzie mógł sięgnąć Poznań.

Gmina Gostyń. Ponad 200 Ukraińców zgłosiło swój pobyt

Wytyczne wojewody w tej kwestii, od początku inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę, wciąż się nie zmieniły.

- Są takie, żeby kierować wszystkie osoby, które nie posiadają miejsca zamieszkania do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, a tam podejmowane są decyzje o możliwości konkretnego kwaterunku - mówi Leszek Borowczyk z gostyńskiego magistratu.

Do tej pory swój pobyt w gminie Gostyń zgłosiło 215 osób (dane z 11 marca) i ustalono, że posiadają zapewnione miejsca zakwaterowania na terenie miasta i gminy.

Powiat gostyński przygotowuje drugie miejsce

Podczas ostatniej wideokonferencji wojewody wielkopolskiego z samorządowcami, która odbyła się 9 marca, wojewoda zapowiedział, że docelowo punkty przyjmowania uchodźców będą tworzone również z wykorzystaniem infrastruktury powiatowej i gminnej. Ponownie poprosił o wskazanie miejsc, w których takie punkty mogłyby się znajdować. W powiecie gostyńskim zgłoszono Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

- Powiat gostyński przygotowuje także inne miejsce, w których uchodźcy mogliby znaleźć schronienie. Trwa ustalanie szczegółów jego funkcjonowania - informuje Joanna Jakubiak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Czy gminy będą udostępniały miejsca wcześniej wyznaczone? Od kiedy? To zależy od decyzji wojewody wielkopolskiego.

- Wymagane jest też podpisanie w tej sprawie stosownej umowy z wojewodą wielkopolskim. Na chwilę obecną nie ma takich decyzji - tłumaczy Leszek Borowczyk inspektor ds. obronnych i zarządzania kryzysowego UM w Gostyniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy