Reklama

Punkt szczepień powszechnych w Gostyniu zostanie zamknięty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Punkt szczepień powszechnych w Gostyniu zostanie zamknięty - Zdjęcie główne

Gostyń. Punkt szczepien masowych będzie czynny najprawdopodobniej tylko do 31 sierpnia, jak pierwotnie zakładano | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyń. Coraz głośniej i bardziej zdecydowanie mówi się o tym, że punkt szczepień powszechnych, działający w Gostyniu w hali sportowej ZSO w Gostyniu, będzie czynny tylko do 31 sierpnia. Takie było też pierwotne założenie, kiedy był uruchamiany - pod koniec kwietnia. Decyzję ostateczną musi podjąć wojewoda wielkopolski.

- Wstępne założenia, bardzo ogólne były takie, że punkt szczepień masowych przy ZSO w Gostyniu będzie działał do końca wakacji. Modyfikowaliśmy te założenia w zależności od tego, jak wyglądała sytuacja epidemiologiczna - wyjaśnia Jędrzej Grześkowiak, lekarz koordynujący szczepienia z ramienia SP ZOZ w Gostyniu. Dziś już głosy są bardziej zdecydowane - punkt szczepień, jaki przygotowano w hali sportowej gostyńskiego „ogólniaka” najprawdopodobniej będzie czynny tylko do 31 sierpnia. 

Dalsze utrzymywanie punktu szczepień masowych przeciwko COVID-19 w Gostyniu jest nieekonomiczne i niepotrzebne.

- Jeśli spojrzymy na liczbę zgłaszających się pacjentów, tych do podania pierwszej dawki, to nie ma takiej potrzeby, żeby utrzymywać punkt szczepień w tym rozmiarze. Jest to nieuzasadnione ekonomicznie w tym momencie. Będziemy szukali alternatywnego rozwiązania - informuje Jędrzej Gześkowiak.

Starostwo Powiatowe w Gostyniu oraz SP ZOZ w Gostyniu (współzałożyciel epunktu) pracują nad takim rozwiązaniem, aby - po zamknięciu punktu szczepień masowych - mieszkańcom powiatu gostyńskiego pozostawić możliwość szczepienia przeciw COVID-19. Decyzja w tej sprawie będzie podejmowana w przyszłym tygodniu.

- Na wygaszenie powszechnego punktu szczepień musi być również odgórna zgoda wojewody. Samodzielnej decyzji nie może podjąć ani starostwo powiatowe, ani SP ZOZ w Gostyniu - wyjaśnia Jędrzej Grześkowiak, lekarz koordynujący szczepienia z ramienia SP ZOZ.

Od 26 lipca punkt szczepień przy ZSO w Gostyniu jest czynny raz w tygodniu - w czwartki. Tak będzie również w sierpniu - na pewno przez dwa pierwsze tygodnie 5 i 12 sierpnia.

- I aktualnie do 12 sierpnia mamy szczepienia zaplanowane - mówi lekarz.

Łącznie w tym miesiącu do dziś (27 lipca) punkt funkcjonował przez 19 dni roboczych (wtedy podawano preparaty).

Sam punkt szczepień w Gostyniu w lipcu był czynny od poniedziałku do soboty - w godzinach od 8.00 do 15.00.

- Można było przyjść, zarejestrować się do szczepienia, wyjaśnić ewentualne kwestie formalne, wydrukować certyfikat, przepisać się. Zawsze pracowała tam rejestratorka - kontynuuje koordynator z ramienia SP ZOZ.

Natomiast jeśli chodzi o liczbę dni, kiedy podawano szczepionkę, to ona była zmienna w każdym miesiącu.

Od 29 kwietnia, kiedy otwarto powszechny punkt szczepień przeciwko COVID-19 w hali przy ZSO w Gostyniu, do 27 lipca podano w sumie 17 088 dawek preparatu 3 producentów Pfizer, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Liczba zapisanych na lipiec pacjentów wynosi 544. I tyle osób w najbliższy czwartek ma pojawić się w punkcie szczepień masowych, aby przyjąć preparat. 

W lipcu - od początku miesiąca do 27 lipca wykonano 3 735 szczepień. - Do tego trzeba dodać zaplanowane 544, ale i tak o połowę mniej osób zostanie zaszczepionych niż miesiąc wcześniej - wskazuje Jędrzej Grześkowiak.

 Dla porównania w czerwcu podano pacjentom 6 282 dawki preparatu, a w maju - 6210 dawek.

Wśród najczęściej wybieranych preparatów w punkcie szczepień masowych w Gostyniu dominowała szczepionka firmy Pfizer.

- To był główny preparat, jaki podawaliśmy. Szczepiliśmy też nauczycieli - drugą dawką  firmy AstraZeneca, podobnie jak część pacjentów z grupy „0”, których doszczepialiśmy po 12 tygodniach w maju i czerwcu. W momencie, kiedy wprowadziliśmy preparaty firmy Johnson&Johnson również zainteresowanie jest duże i co tydzień 200 pacjentów na szczepionkę jednodawkową mamy - informuje Jędrzej Grześkowiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy