Reklama

Pierwszego dnia w hali sportowej w Gostyniu zaszczepili ponad 500 pacjentów

Opublikowano: czw, 29 kwi 2021 19:53
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Szolc

Pierwszego dnia w hali sportowej w Gostyniu zaszczepili ponad 500 pacjentów - Zdjęcie główne

Dziś w punkcie szczepień masowych w hali sportowej przy ZSO w Gostyniu preparat podano 522 pacjentom | foto Łukasz Szolc

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nie było problemów operacyjnych, nie było problemów medycznych, wszystko przebiegało sprawnie. Uzyskaliśmy ten poziom wyszczepialności na godzinę, jaki sobie założyliśmy na początku, czyli 70 osób, a nawet więcej - w ten sposób Jędrzej Grześkowiak, lekarz - koordynator punktu szczepień z ramienia SP ZOZ w Gostyniu podsumował pierwszy dzień masowych szczepień w powiecie gostyńskim. Szczepionkę otrzymało dziś 522 mieszkańców.

Reklama

Szczepionki, choć z pewnym opóźnieniem, ale dotarły tak, jak zapowiadano - w środę po południu. Dzięki temu w hali ZSO w Gostyniu, dziś o godz. 8.00 ruszył punkt szczepień masowych, przygotowany we współpracy samorządu powiatowego, starostwa powiatowego i SP ZOZ w Gostyniu.

- Byliśmy gotowi już w miniony poniedziałek zarówno pod względem technicznym, jak i organizacyjnym i personalnym. Ale ze względu na dostawy szczepionek, które były od nas niezależne moment uruchomienia tego punktu możemy ogłosić dopiero dzisiaj, bo mamy też pewność, ze szczepionki do nas dotarły i jutro rozpocznie się szczepienie - poinformował Robert Marcinkowski, gostyński starosta na wczorajszej konferencji prasowej.

W hali sportowej ZSO w Gostyniu przygotowano punkt szczepień, który jest w stanie wyszczepiać pomiędzy 1500-2000 osób tygodniowo, przy założeniu, że będzie czynny od rana do wieczora od 3 do 4 dni w tygodniu.

- Jesteśmy przygotowani pod względem logistycznym, organizacyjnym i personalnym. Całe tempo procesu będzie uzależnione od dostaw szczepionek, na co wpływu bezpośrednio nie posiadamy - zapewniał włodarz powiatu gostyńskiego.

 Do pracy przy organizacji zaangażowanych jest 60 pracowników - zarówno personel medyczny: pielęgniarski, lekarski, ratownicy medyczni (w sumie z personelu szpitala powiatowego ponad 40 osób). Punkt szczepień obsługują też osoby współpracujące w zakresie pomocy technicznej oraz pracujące przy rejestracji.

 - Olbrzymią pracę wykonują pracownicy szkół ponadpodstawowych, będących pod zarządem powiatu gostyńskiego. Dzięki niemu ta rejestracja już przebiega sprawnie. Na pewno tempo szczepień w powiecie gostyńskim zdecydowanie przyspieszy - powiedział zadowolony starosta. - Biorąc pod uwagę statystyki, które zostały nam udostępnione podczas spotkania z wojewodą i NFZ, powiat gostyński jest w czołówce pod względem wyszczepialności. I na pewno na tle innych powiatów z Wielkopolski to przyspieszenie przyniesie nam jeszcze lepszy efekt - kontynuował Robert Marcinkowski.

W punkcie szczepień powszechnych w Gostyniu podawane są głównie szczepionki firmy Pfizer.

- Nie mówię tu o pacjentach drugodawkowych, których szczepimy po 11 tygodniach - to grupa nauczycieli i część personelu medycznego, które otrzymają preparat AstraZeneca. W zasobach jest też około 10% leku tej ostatniej firmy - wyjaśnił lekarz Jędrzej Grześkowiak. 

Gostyński punk szczepień masowych proponuje mieszkańcom - podobnie, jak inne duże punkty szczepień na terenie kraju - „happy hour”, czyli ostatnią godzinę działania w dniu, kiedy podawane są szczepionki.

- Każdy pacjent zgłaszający się, który nie jest zarejestrowany do szczepienia w danym dniu, może otrzymać szczepionkę pod warunkiem, że one nie zostały wykorzystane. To może się zdarzyć w sytuacji, kiedy pacjent zostanie zdyskwalifikowany bądź nie zgłosi się do punktu szczepień z powodu różnych okoliczności - powiedział Jędrzej Grześkowiak, koordynator z ramienia SP ZOZ w Gostyniu. 

Pierwszy dzień szczepień w masowym punkcie w hali przy ZSO w Gostyniu upłynął spokojnie, bez zakłóceń technicznych i logistycznych.

- W pewnym momencie powstał pewien drobny przestój, co wynikało z tego, że część osób dotarła na godzinę, na którą nie byłą zapisana - przed czasem - tłumaczy koordynator z ramienia SP ZOZ.

Preparat otrzymało w sumie 522 mieszkańców.

- Dziś 12 osób udało się wyszczepić w ramach happy hour, czyli programu szczepienia w ostatniej godzinie działania punktu - powiedział Jędrzej Grześkowiak. 

 

Możliwa jest rejestracja na szczepienie za pomocą dotychczas dostępnych form (ogólnopolska strona internetowa pacjent.gov.pl oraz ogólnopolska infolinia 989). Starostwo Powiatowe w Gostyniu wraz z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej uruchomiły dodatkowe numery telefonów dedykowane wyłącznie dla tego punktu:

 • 667 487 782
 • 667 488 176
 • 782 609 048

Rejestrować można się telefonicznie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-15.00. 

Aktualnie grafik wypełniony jest do 12 maja, zatem można rejestrowac się na kolejne terminy. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Polakooo

  Za kilka lat proszę nie płakać, że mamy komunę x2. Inwigilacja, paszporty, maski na twarzach, dzieci u psychologów. Sami ten cyrk napędzacie.. a pfizer już 4 miliardy zarobił a III dawka będzie na 100% oznajmił..

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  stoję

  wczoraj był dzień dla mediów to wszystko w miarę sprawnie proponuję dziś droga redakcjo podejść pod liceum i pogadać z pacjentami którzy czekają godzinami na swoją kolej ,ale pewnie wypowiedzi tych którzy stoją nie nadawały by się do publikacji