Reklama

Boksy, namioty, stanowisko lekarza, punkt obserwacji pacjenta. Tak punkt szczepień w Gostyniu wygląda od środka

Opublikowano: czw, 29 kwi 2021 22:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aktualnie grafik pacjentów zarejestrowanych do zaszczepienia jest wypełniony do 12 maja

Reklama

W hali sportowej przy ZSO w Gostyniu funkcjonuje punkt szczepień masowych, gdzie prawo do przyjęcia preparatu antycovidowego mają pacjenci bez względu na miejsce zamieszkania, czyli również spoza powiatu gostyńskiego. 

Aktualnie grafik pacjentów zarejestrowanych do zaszczepienia jest wypełniony do 12 maja. Chętnych do szczepienia na listach przybywa, cały czas telefony dzwonią. Pacjenci są rejestrowani przez infolinię lub rejestrują się samodzielnie na udostępnione w przez ogólnopolską stronę pacjenst.gov.pl.

- Sukcesywnie, w miarę otrzymywania z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oferty zwiększenia dostaw szczepionki będziemy w stanie zwiększyć możliwości operacyjne i będziemy pacjentów rejestrować na dodatkowe terminy. Dziś pacjenci mogą się zapisywać od 13 maja na kolejne terminy - powiedział Jędrzej Grześkowiak.

Rejestracja w punkcie szczepień działa od poniedziałku do soboty codziennie od godz. 8.00 do 15.00. Zawsze na miejscu są rejestratorki - mogą przyjąć pacjentów, którzy pojawią się osobiście lub zadzwonią. Szczepienia trwają do wieczora.

 

Lekarz nadzorujący na miejscu

W jednym z pomieszczeń socjalnych hali sportowej przygotowano tymczasowy gabinet, w którym w trakcie szczepień na miejscu dostępny jest lekarz nadzorujący.

- Zachęcamy naszych mieszkańców do rejestracji w Gostyniu, bo z pewnością jest to z jednej strony duże ułatwienie z możliwością dotarcia do tego miejsca, a  z drugiej strony mamy profesjonalną opiekę medyczną - mówił starosta.

Mimo że wytyczne w skali państwowej przewidują możliwość podawania preparatów przez pielęgniarki, ratowników medycznych, czy w ich asyście, w gostyńskim punkcie masowym zawsze do dyspozycji mieszkańców będzie lekarz.

- Staraliśmy się wyznaczyć takie standardy, żeby mieszkańcy powiatu gostyńskiego mogli czuć się bezpiecznie, według wszystkich rozpisanych na chwilę obecną grafików jesteśmy na to przygotowani - zapewnił Robert Marcinkowski.

- W razie wątpliwości, wystąpienia poszczepiennych odczynów niepożądanych typu wstrząs anafilaktyczny taka osoba jest na miejscu i może podjąć natychmiast czynności medyczne, udzielić pierwszej pomocy przedszpitalnej - kontynuował koordynator medyczny. 

Preparaty będą pobierane każdego dnia i przewożone do lodówek, które znajdują się w gabinecie lekarza w hali sportowej. Punkt szczepień w Gostyniu ma zapewnioną ofertę na preparaty w sumie do końca czerwca (pierwsze dawki Pfizera i drugie dawki).

- Nie mamy jeszcze ofert na pierwsze dawki w czerwcu - zdradził Jędrzej Grześkowiak, koordynator akcji z SP ZOZ w Gostyniu.

- Dostawy szczepionek są jedynym elementem, całej organizacji tego procesu niezależnym od nas, jako organizatorów całego punktu - dodał na usprawiedliwienie starosta Robert Marcinkowski.

  Organizatorzy powszechnego punktu szczepień antycovidowych w Gostyniu zapewniają, że są gotowi na przyspieszenie tempa podawania preparatów.

- Jesteśmy w stanie zaszczepić 500 pacjentów przez 6 dni w tygodniu. Punkt w hali sportowej będzie czynny w dni wolne od pracy - w każdą sobotę w maju - poinformował Jędrzej Grześkowiak.

W hali sportowej dla osób, które zdecydują się na szczepienie przygotowano punkt rejestracji - czynny od godz. 8 do 15.00. Obsługą administracyjną zajmują się pracownicy jednostek powiatowych i szkół średnich. Przy stanowiskach następuje weryfikacja danych osobowych, wyznaczany jest termin na podanie drugiej dawki.

 

W poczekalni pacjenci wypełniają dokumenty - m.in. ankiety z danymi osobowymi. Do kwalifikacji do szczepienia wyznaczone zostały 3 stanowiska, gdzie pracuje personel medyczny, który przeprowadza badania. 

 

Jeśli nie ma wątpliwości, to pacjenci kierowani są do jednego z 3 boksów, gdzie podawane są preparaty antycovidowe. Na obserwację pacjentów po szczepieniu wyznaczono 15 minut.

 

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do dalszego postępowania z pacjentem, wtedy zajmuje się nim obecny w hali lekarz. 

Zaszczepione osoby wychodzą inną drogą, niż oczekujący na podanie preparatu antycovidowego. W hali wprowadzono "ruch jednokierunkowy".

W hali ZSO w Gostyniu 29 kwietnia ruszyły szczepienia w punkcie szczepień powszechnych. Można się rejestrować za pomocą dotychczas dostępnych form (pacjent.gov.pl oraz ogólnopolska infolinia 989). Starostwo Powiatowe w Gostyniu wraz z SP ZOZ uruchomiły dodatkowe numery dedykowane wyłącznie dla tego punktu:

  • 667 487 782
  • 667 488 176
  • 782 609 048

Rejestrować można się telefonicznie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-15.00. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -1

    czytelnik

    Do redakcji. Proszę podać numer telefonu do rejestracji. Ułatwi to kontakt.