reklama

„Przyjeżdżają najczęściej z jedną walizką”. Zbiórka dla Ukraińców w Gostyniu. Hol zapełniony błyskawicznie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Przyjeżdżają najczęściej z jedną walizką”. Zbiórka dla Ukraińców w Gostyniu. Hol zapełniony błyskawicznie - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKilka godzin zbiórki w GOK Hutnik (od 1 marca przy ul. Willowej) i hol w całości zapełnił się najróżniejszymi rzeczami, potrzebnymi Ukraińcom, przybywającym do Gostynia lub zatrzymującym się w okolicy. Mamy ogromne serca.
reklama

Podczas niedzielnej wideokonferencji z wojewodą wielkopolskim, prowadzonej z udziałem burmistrzów, wójtów oraz starosty gostyńskiego zdecydowano, że pomoc humanitarna potrzebna dla konkretnych osób przebywających na terenie powiatu gostyńskiego powinna zostać udzielona w oparciu o zbiórki lokalne - WIĘCEJ TUTAJ.

reklama

Poniecu - stałe miejsce zbiorek: Dom Strażaka, GCK w Poniecu oraz OSiR w Poniecu - CZYTAJ TUTAJ

Borku - w MGOK Borek Wlkp. (wejście boczne budynku)

Pępowa - Remiza OSP Pępowo TUTAJ

Piasków - Szkoła Podstawowa ul. Drzęczewska 9 (na rynku w Piaskach w godz. 10-13, 5 marca)

reklama

Główny punkt zbiórek powiatowych - w Gostyniu (ul. Willowa)

Utworzony punkt zbiórki w Gostyniu ma charakter ponadgminny. Wszystkie rzeczy (koce, kołdry, żywność o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, środki przeciwbólowe, opatrunki, środki higieny osobistej), które nie zostaną spożytkowane na terenie gmin powiatu gostyńskiego, zostaną przekazane do centrum w Poznaniu. Stamtąd planowane są transporty do Ukrainy.

reklama

Potrzebne rzeczy jeszcze w poniedziałek przyjmowano w ośrodku kultury Hutnik. W ciągu kilku godzin zapełnił się hol ośrodka kultury. WAŻNE - od 1 marca chętni darczyńcy mogą przywozić rzeczy do budynku po Środowiskowym Domu Samopomocy (przy ul. Willowej w Gostyniu). Od dziś tam znajduje się główny magazyn powiatowo-gminny, w którym zbierane są przede wszystkim środki czystości, środki higieniczne, żywność z przedłużonym terminem przydatności, koce kołdry, pościele.

- To wszystko, co należy do pierwszych produktów, jakie mogą dostać uchodźcy po przyjeździe do Polski - mówi wolontariuszka Joanna Jakubiak, która koordynuje zbiórkę.

UWAGA!!! Wkrótce uruchomiony zostanie dyżurny nr telefonu (dla darczyńców i potrzebujących) - by wolontariusze szybciej i w sposób skoordynowany mogli prowadzić zbiórkę i wydawac potzrebne rzeczy.

Pierwsi przybysze już zaopatrzeni

Zbiórka okazuje się bardzo potrzebna. Już w poniedziałek kilka ukraińskich rodzin w pierwsze produkty zostało wyposażonych.

- Zainteresowanie darczyńców jest duże. Bardzo serdecznie dziękujemy mieszkańcom - jak widać tylko jednego dnia przynieśli sporo rzeczy. To, co tutaj widać to nie wszystko, bo część już została przewieziona do miejsca docelowego, czyli na ulicę Willową - mówiła wczoraj po południu koordynatorka akcji.

Wstrzymajmy się z odzieżą

Wolontariusze podkreślają, że na razie nie zbierają odzieży i proszą o wstrzymanie się z tego rodzaju dostawami.

- Chcielibyśmy, żeby pomoc w postaci ubrań była pomocą celowaną. W przypadku, jeśli będziemy potrzebować konkretne ubrania będziemy - tak, jak do tej pory - informować za pomocą mediów społecznościowych. Liczymy tez na pomoc mediów lokalnych. Na pewno będziemy na bieżąco informować o zapotrzebowaniu.  prosić o przynoszenie odzieży. Nie wiemy jakie osoby do nas jadą, jakie noszą ubrania. A chcielibyśmy, by dostali naprawdę to, czego potrzebują - wyjaśnia Joanna Jakubiak.

I jeszcze jedna gorąca prośba wolontariuszy nadzorujacych zbiórkę - odzież, którą mieszkańcy ziemi gostyńskiej planują przynieść (na sygnał ze strony wolontariuszy) nie muszą być nowe, ale powinny być czyste, wyprane.

- W magazynie nie ma możliwości prania. A chodzi o to, by od razu mogli z nich korzystać przybysze z Ukrainy - podkreśla Joanna Jakubiak.

Przyjeżdżają do rodziny, znajomych

Jak wygląda sytuacja z uchodźcami z Ukrainy? Ile rodzin lub osób już dotarło do powiatu gostyńskiego? Opublikowanie danych statystycznych, jak ta sytuacja wygląda pod tym względem jest aktualnie niemożliwe. Wszystko zmienia się dynamicznie.

- Co chwilę otrzymujemy informację, że ktoś dojedzie znad wschodniej granicy - mówi wolontariuszka. Z obserwacji zaangażowanych w pomoc Ukraińcom wynika, że albo są to rodziny osób, które od pewnego czasu mieszkają w powiecie gostyńskim, bo tutaj pracują lub mają przyjaciół. Wybierają nasz region jako miejsce docelowe, bo czują się bezpiecznie z bliskimi, znajomymi, bo jest tutaj przyjazna atmosfera. - Albo faktyczne są to osoby, które zatrzymują się na kilka nocy, by wyruszyć dalej - dodaje Joanna Jakubiak.

Mają ze sobą jedną walizkę

Z obserwacji wolontariuszy wynika, że osoby, które do Gostynia przyjeżdżają najczęściej pojawiają się z jedną walizką. Potrzeb, by godnie je przyjąć, są ogromne. A to dopiero pierwsza fala uchodźców. Do Polski teraz dopiero zaczną docierać mieszkańcy Ukrainy, które nie mają miejsca docelowego, które nie mają tutaj bliskich i znajomych.

-  Począwszy od tego, żeby miały porządne miejsce do spania - by miały na czym i pod czym spać - aż, po to żeby zostały wyposażone w środki czystości i żywność trwałą. W dalszej perspektywie również w odzież. Ale to z tych środków higienicznych, artykułów spożywczych, w tym żywności możemy zrobić podstawowy zapas, który pomoże Ukraińcom w pierwszych dniach pobytu - tłumaczy Joanna Jakubiak..

Zespół Pomocy Ukraińcom - oni pomogą, udzielą informacji

Po roboczym spotkaniu w siedzibie SWPPG w Gostyniu, które odbyło się 24 lutego, powstał Zespół Pomocy Ukraińcom w Gostyniu - TUTAJ, którego główną koordynatorką została Anastasiia Bondarenko, dotychczas zajmująca się w gostyńskim Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości organizowaniem pracy dla cudzoziemców. Współpracują z nią Viktoria Datsiuk i Anna Huslawska - obie odpowiedzialne za prowadzenie grupy informacyjnej zespołu. Wszystkie trzy Ukrainki zajmują się także tłumaczeniem z/na polski/ukraiński Natomiast Artur Nowak, znany wszystkim ratownik, kierownik Drużyny WOPR Gostyń zajmuje się koordynacją spraw związanych z transportem.

Kontakt do Zespołu:

Anastasiia Bondarenko

Viktoria Datsiuk  

  • nr telefonu 796524957

Anna Huslawska

  • nr telefonu 883150477

Artur Nowak 

  • nr telefonu 600472868.
Ważne! Jeśli znacie jakichkolwiek Ukraińców, którzy potrzebują informacji czy pomocy, przekażcie im te numery telefonów:

  • 796524957
  • 883150477
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama