Przez ostatnie tygodnie wszyscy wojewodowie, w tym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, przygotowywali się do scenariusza, który niestety się spełnił. Przez ten czas wielokrotnie spotykał się zarówno z szefostwem MSWiA, jak również z wielkopolskimi samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.
System pomocy dla uchodźców jest organizowany na poziomie centralnym. W tej chwili w każdym województwie powstał punkt informacyjny. W Poznaniu mieści się na terenie dworca PKP.
Punkt informacyjny w Poznaniu
- Punkt nie bez przyczyny znajduje się na dworcu, ponieważ będzie on pierwszym miejscem po przybyciu obywateli Ukrainy do Wielkopolski. Uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje - mówił wczoraj wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Punkt jest czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, ale w zależności od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb, istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę. Od poniedziałku uruchomiona jest specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach 8.00 - 20.00. Pytania można również kierować na adres e-mail cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl. Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk.
Prawdopodobnie w najbliższym czasie zostanie uchwalona specustawa, która kompleksowo ma uregulować kwestie medyczne, socjalne i edukacyjne. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy.
Zbiórki, pomoc humanitarna. Apel wojewody
Wojewoda wielkopolski nadzoruje również pomoc humanitarną na terenie województwa.
- Mobilizacja Polaków w ostatnich dniach jest niezwykle budująca. Jako społeczeństwo zdajemy wielki egzamin z solidarności. Ta pomoc musi być jednak organizowana w sposób przemyślany, skoordynowany i dostosowany do obecnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na Ukrainę, ponieważ nie będzie możliwości jej skutecznego przekazania - apeluje wojewoda.
Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w Wielkopolsce jest urząd wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę. W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.
Ważnym tematem jest kwestia zbiórek, zwłaszcza na gruncie lokalnym. Pomoc potrzebna dla konkretnych osób przebywających na terenie powiatu gostyńskiego powinna zostać udzielona w oparciu o zbiórki lokalne. Ustalono, że powstaną punkty gminne na terenie Borku, Krobi, Pępowa, Piasków, Pogorzeli, Ponieca oraz Gostynia. A ponieważ ustalono, że w starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia, punkt zbiórki w Gostyniu będzie miał charakter ponadgminny.
W Gostyniu od poniedziałku 28 lutego prowadzona jest w GOK Hutnik. Wszystkie rzeczy (koce, kołdry, żywność o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, środki przeciwbólowe, opatrunki, środki higieny osobistej), które nie zostaną spożytkowane na terenie gmin powiatu gostyńskiego, zostaną przekazane do centrum w Poznaniu. Stamtąd planowane są transporty do Ukrainy.
- Na chwilę obecną nie planujemy ogólnej zbiórki odzieży i obuwia. Zakładamy, że o taką pomoc będziemy prosić w konkretnych sytuacjach dla konkretnych osób, które trafią na tereny gmin powiatu gostyńskiego - informuje Robert Marcinkowski, gostyński starosta.
Wielkopolskie samorządy gotowe do przyjęcia uchodźców
Jednym z pierwszych kroków podjętych w celu zapewnienia pomocy dla uchodźców z Ukrainy było przygotowanie przez samorządy propozycji lokalizacji, które mogłyby stać się miejscami tymczasowego pobytu dla ukraińskich obywateli. Matki, ratując życie dzieci i swoje przed bestialskim i zbrodniczym atakiem Putina i Rosji, muszą szukać schronienia poza granicami swojej ojczyzny. Przedstawiciele samorządu zadeklarowali pomoc i gotowość do włączenia się w akcję przyjmowania uchodźców.
- W Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim. W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne - mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Deklarował, że Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy, uchodźca może liczyć na nocleg i wyżywienie. Podpisano umowy z odpowiednimi ośrodkami, które już przyjmują osoby z terenów objętych wojną. Ta pomoc została zorganizowana na szczeblu państwowym. W naszym województwie należy kontaktować się z punktem w Poznaniu za pośrednictwem gmin. Godne podkreślenia jest też duże zaangażowanie osób prywatnych, firm i instytucji.
Akcja pomocy rozwija się
Pierwsi uchodźcy znaleźli już swoje bezpieczne schronienie na Ziemi Gostyńskiej. Akcja pomocy rozwija się. W niedzielę do PCPR w Gostyniu zgłosili się mieszkańcy Gostynia z ofertami udostępnienia mieszkań dla kobiet i dzieci. Pan Janusz (który angażuje się w pomoc transportową dla Ukrainy) zaoferował kawalerkę w bloku dla 2-3 osób. Przeznaczał ją na wynajem, ale uznał, że w tej chwili udostępni to mieszkanie potrzebującym.Pan Tomasz z rodziną zgłosili miejsca dla 4-6 osób w swoim dużym domu.
- „Mogę też po nich pojechać do 200 km. Żywić, ubierać, udostępnić komputer, internet i telefon.”
Oferty te zostaną wykorzystane w razie potrzeby.
12 miejsc dla uchodźców
Starosta gostyński w porozumieniu z BOIK w Piaskach i PCPR w Gostyniu uruchomił 12 miejsc dla uchodźców z Ukrainy napadniętej prze Rosję.Stowarzyszenie „DZIECKO” uruchomiło zbiórkę na konto „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”. Jej celem jest przede wszystkim wsparcie kobiet i dzieci, które opuściły Ukrainę i znalazły lub znajdą schronienie na terenie powiatu gostyńskiego czy powiatów okolicznych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc i wsparcie uchodźców z Ukrainy. Będzie to wsparcie dla matek z dziećmi, dla uchodźców, którzy znajdą pomoc w naszym regionie.Wpłat można dokonywać na uruchomione w tym celu konto Stowarzyszenia „DZIECKO”: 66 2030 0045 1110 0000 0270 9000
Tytuł przelewu: SOLIDARNI Z UKRAINĄ - Darowizna
Uchodźcy mogą liczyć w Polsce na wsparcie medyczne i edukacyjne. Dzieci będą mogły chodzić do polskich szkół. Otrzymają też pomoc w postaci dodatkowych zajęć przygotowania językowego.
Instytucje rynku pracy, samorządy i organizacje pozarządowe mogą także starać się o dofinansowanie w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy na ten cel nawet 40 mln zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.