Reklama

Przygotujmy się na koszmarny początek tygodnia. Ostrzeżenia przed groźnym wiatrem i burzami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Gola

 Przygotujmy się na koszmarny początek tygodnia. Ostrzeżenia przed groźnym wiatrem i burzami - Zdjęcie główne

Gostyń. wciąż trwa szacowanie strat i naprawa szkód po wichurach, jakie nawiedziły ziemię gostyńską i powiat w ostatnich dniach | foto OSP Gola

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po spokojnej niedzieli, znowu powinniśmy się przygotować się na to, że będzie silnie wiało. Na początku tygodnia niż Antonina, a następnie - w środę kolejny niż Bibi z porywistym wiatrem.

Zapowiadane na najbliższą dobę wichury to nie wszystko. Oprócz tego synoptycy przewidują burze. Niebezpiecznie może być już tej nocy. Mieszkańcy już otrzymali Alert RCB, który dla większości województw wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Kolejne załamnie pogody

Nie zakończono jeszcze szacowania strat i usuwania szkód, jakie wyrządizły poprzednie wichury, które w czwartek i sobotę przeszły nad naszym regionem. Strażacy PSP oraz ochotnicy dzielnie radzili sobie z usuwaniem i zabezpieczaniem zniszczeń po groźnych wiatrach oraz intensywnym deszczu. Podobnie, jak mieszkańcy naszego powiatu, nie zdążyli nawet odpocząć po pracowitej służbie, a znów zapowiada się załamanie pogody.

Niż Franklin (Antonina)

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek (20/21 i 21 lutego) pogodę w Polsce kształtować będzie kolejny głęboki niż Franklin (Antonina) wraz z systemem frontów atmosferycznych. Pojawią się też burze.

- Prędkość wiatru zacznie wzrastać już późnym wieczorem w niedzielę, 20.02, najpierw na zachodzie To tam także, wraz z wkroczeniem frontu atmosferycznego mogą pojawić się lokalne burze. Miejscami mogą być one aktywne elektrycznie. W porywach wiatr może przekraczać 90 km/h, w czasie burz wiać będzie jeszcze mocniej. Niestety i tym razem możliwe będą szkody materialne, choć nie na taką skalę jak w czasie przechodzenia niżu Eunice. Silnie wiać będzie także na Wybrzeżu, gdzie w porywie wiatr przekraczać może 90 - 100 km/h - można przeczytać na profilu facebookowym Sieci Obserwatorów Burz.

Prognoza pogody na poniedziałek, 21 lutego, przygotowana przez ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwiastuje przerażający początek tygodnia. Burze i wichury uderzą z dużą mocą. Możemy się spodziewać poważnych utrudnień.

Synoptycy zapowiadają kolejną noc z silnym wiatrem!

Wydano ostrzeżenia meteorologiczne 2° dla powiatów nadmorskich i 1° dla reszty Polski, oprócz krańców wschodnich kraju. Prognozowane porywy wiatru wynoszą 90 km/h, nad morzem do 100 km/h.

Wydano ostrzeżenie meteorologiczne 1° dla powiatu gostyńskiego, ważne od godz. 3.00 w poniedziałek. Prognozuje ono wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu. Lokalnie możliwe burze.

Co dalej w poniedziałek?

W poniedziałkowy poranek najsilniej wiać będzie na południowym-zachodzie, na Wybrzeżu i w centrum. Tu porywy mogą przekraczać 80 km/h. Wraz z biegiem dnia ryzyko bardzo silnych porywów wiatru będzie malało. Najdłużej zagrożone będzie Wybrzeże, gdzie poza sztormem na Bałtyku możliwe będą groźne cofki.

Niż Franklin to kolejny z serii głębokich niżów atlantyckich, które zostały sklasyfikowane przez DWD (niemiecka służba meteorologiczna) jako orkan.  Pocieszające jest to, że tym razem w Polsce będzie jednak nieco spokojniej niż miało to miejsce w czwartek, 17 lutego czy sobotę, 19 lutego. 

Jak podaje IMGW, w poniedziałek wieczorem wiatr zacznie słabnąć i w nocy z poniedziałku na wtorek porywy nie powinny już przekraczać 60 - 70 km/h, tylko nad morzem może wiać nieco silniej. 

Warto się zabezpieczyć

Jednak mimo wszystko warto przygotować się na długotrwałe przerwy w dostawach prądu oraz utrudnienia komunikacyjne. Należy wziąć pod uwagę, że nadal trwają naprawy po poprzednich wichurach. Sporo nieruchomości może mieć nadwyrężone konstrukcje, drzewa mogą być osłabione. Bądźmy ostrożni!

Za niżem Antonia nadciąga już Bibi, który również będzie niebezpiecznie wietrzny w nocy z wtorku na środę i w środę - porywy do 90 km/h - podaje IMGW.

Ochrona przed wichurą:

 • usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
 • zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
 • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
 • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
 • znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Podczas wichury:

 • nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
 • jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
 • nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
 • nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
 • zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy