Reklama

Przez rondo na ulicy Poznańskiej w Gostyniu pojedziemy już w lipcu 2023 roku. O kasie dla Gostynia w projekcie budżetu Wielkopolski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zbigniew Pacanowski

Przez rondo na ulicy Poznańskiej w Gostyniu pojedziemy już w lipcu 2023 roku. O kasie dla Gostynia w projekcie budżetu Wielkopolski - Zdjęcie główne

foto Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W budżecie Wielkopolski na 2023 rok znalazła się duża kwota, nie tylko na budowę ronda przy ul. Poznańskiej w Gostyniu, ale też obwodnicę drogi 434. To jest najważniejsza inwestycja drogowa samorządu wojewódzkiego - powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego o wydatkach inwestycyjnych w naszym regionie, zaplanowanych w projekcie budżetu urzędu marszałkowskiego na 2023 r.

Budżet Wielkopolski na 2023 rok - ile z tego tortu dostanie Gostyń?

Sesja budżetowa sejmiku województwa wielkopolskiego zaplanowana została na 19 grudnia, ale projekt budżetu Wielkopolski na 2023 rok jest już znany. W opinii Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, można go określić jako „ambitny budżet na trudne czasy”. Dokument zakłada, że mimo wyzwań związanych, m.in. z inflacją, realizowane będą kluczowe inwestycje. 

- Z niczego nie zrezygnowaliśmy planując budżet województwa na 2023 rok. Przyjęliśmy jednak inny model planowania, niż do tej pory. Odeszliśmy od procedur zaprojektuj i wybuduj – podkreślał na konferencji prasowej Marek Woźniak, wskazując na wyzwania, z którymi musi mierzyć się samorząd wojewódzki. Miał na myśli, między innymi wysoką i utrzymującą się inflację, która będzie powodować wzrost kosztów realizowanych zadań. Marszałek województwa zapewnił również, że „mimo wielu wyzwań realizujemy nasze kluczowe inwestycje”.

Projekt budżetu Wielkopolski na 2023 r. zakłada dochody samorządu w wysokości 2,24 mld zł. Największy udział w ich strukturze stanowi udział w podatku dochodowym. Wydatki mają wynieść 2,54 mld zł, z czego wydatki bieżące stanowić będą 59%, a wydatki majątkowe 41%. Jak wskazano podczas konferencji prasowej, będzie to piąty rok z rzędu, w którym wydatki majątkowe będą kształtowały się na poziomie ponad 40%.

W ramach przyszłorocznego budżetu zostaną zrealizowane inwestycje drogowe, na które przeznaczono ponad 467 mln zł. Jednym z zaplanowanych, poważnych przedsięwzięć  jest dokończenie budowy obwodnicy Gostynia, w ciągu DW nr 434 (zadanie dofinansowane z UE).

- To jedna z największych inwestycji drogowych samorządu wojewódzkiego, nie tylko w tym regionie Wielkopolski. To przedsięwzięcie warte ponad 130 mln zł. Teraz dodatkowo będzie budowane w Gostyniu rondo, gdyż doszliśmy do wniosku, że skomunikowanie istniejącej ulicy Europejskiej z dotychczasową drogą wojewódzką bez ronda nie ma sensu. W związku z tym taka decyzja - uzasadnił Wojciech Jankowiak, zapytany o projekt budżetu na 2023 r. przy okazji wizyty w Borku Wlkp.

 

Rondo na ul. Poznańskiej w Gostyniu - wszystko jest już dopięte

Zarówno wicemarszałek Wojciech Jankowiak, jak i Paweł Katarzyński, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu stwierdzili, że przedsięwzięcie związane z budową ronda okazało się bardziej skomplikowane niż wcześniej przypuszczano - ZOBACZ TEŻ TUTAJ. Na rozbudowę skrzyżowania ul. Poznańskiej w Gostyniu z drogami gminnymi - al. Kasyna Gostyńskiego i ul. Europejską - zaplanowano w 2023 r. ponad 7 mln zł.

- Prace będą się różniły od tych, które planowaliśmy pierwotnie. Z przebudowy skrzyżowania przy ul. Poznańskiej w Gostyniu robi się dosyć pokaźne przedsięwzięcie. Trzeba jednak te koszty ponieść, żeby standard podróżowania był właściwy. Droga wojewódzka 434 łącząca de facto Poznań z Rawiczem jest jednym z ważniejszych ciągów komunikacyjnych w Wielkopolsce, które są w zarządzaniu województwa wielkopolskiego. Stąd takie duże zainteresowanie akurat tą drogą - powiedział Wojciech Jankowiak.

Wicemarszałek Wielkopolski stwierdził, że od strony finansowej w kwestii budowy ronda w Gostyniu „wszystko jest już dopięte”.

- Ponad 7 milionów w 2023 roku - ta kwota jest na tyle przekalkulowana i wyliczona, że powinno wystarczyć - powiedział Wojciech Jankowiak.

 

- Rynek budowlany się zmienił, materiały budowlane, a tym samym usługi podrożały. Pamiętajmy, żebyły tam obiekty do wyburzenia, konieczne było pozyskanie gruntów - dodał Paweł Katarzyński, dyrektor WZDW w Poznaniu.

Firma Drogbud wygrała przetarg, umowa z WZDW w Poznaniu podpisana

Rozpoczęcie budowy ronda ma nastąpić w pierwszej połowie 2023 r. (może wcześniej?) Postępowanie przetargowe na to przedsięwzięcie zostało zakończone w listopadzie. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę gostyńskiego Przedsiębiorstwa Drogowego „Drogbud”, które wykona inwestycję za 9 633 975,37 zł brutto. Druga oferta, którą złożyła spółka Strabag z Pruszkowa opiewała na 10 969 378 zł i... przepadła. 

Przypomnijmy, inwestycja będzie przebiegać przez teren 23 działek. Zgodnie z projektem inwestorskim, newralgiczne skrzyżowanie: ul. Poznańska, ul. Europejska i al. Kasyna Gostyńskiego w Gostyniu będzie funkcjonowało jako czterowlotowe rondo turbinowe (złożone z dwóch pasów ruchu) z wyspą środkową o średnicy 20 m i średnicą zewnętrzną wynoszącą 38 m.

- Tu nie powstanie typowe rondo, z czterema wlotami i wyspą pośrodku. Wybudowany zostanie również bajpas, który pozwoli z ul. Europejskiej swobodnie wjechać w ul. Poznańską. Takie rozwiązanie ma na celu upłynnienie ruchu. To jest element, który zwiększa koszt budowy ronda. A poza tym... rondo w środku miasta, z infrastrukturą podziemną... Tego wszystkiego należy pozbyć się z obszaru skrzyżowania i położyć tak, by w przyszłości nie było problemów z awariami - wyjaśnił Paweł Katarzyński.

Inwestor podpisał już umowę z przedsiębiorstwem Dorgbud. Wykonawca ma teraz 240 dni na realizację zadania.

- Zakończenie przewidujemy w lipcu 2023 r. Teraz to kwestia tylko i wyłącznie mobilizacji wykonawcy, opracowania projektu organizacji ruchu i rozpoczynamy budowę - dodał Paweł Katarzyński, szef WZDW w Poznaniu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy