Reklama

Był dom - nie ma domu. Z panoramy Gostynia zniknęła jedna z posesji. WZDW w Poznaniu przygotowuje się do budowy ronda

Opublikowano: czw, 28 kwi 2022 07:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rondo u zbiegu ulic Poznańskiej, Europejskiej i Al. Kasyna Gostyńskiego uznano za najlepsze rozwiązanie, by pozbyć się problemów komunikacyjnych związanych z przejazdem przez newralgiczne skrzyżowanie. W związku z tym z panoramy Gostynia zniknął jeden z domów przy ul. Poznańskiej.

O dodatkowym rondzie w Gostyniu na ul. Poznańskiej, będącej fragmentem drogi wojewódzkiej 434 mówiło się od 2019 r. Zarządca szosy - Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu - jeszcze przed budową łącznika ul. Europejskiej w kierunku drogi do Drzęczewa, otrzymywał sygnały od gostyńskich samorządowców, że kiedy droga powstanie, problem z przejazdem przez skrzyżowanie ul. Poznańskiej i Europejskiej, stanie się jeszcze większy. Zwłaszcza dla ciężarówek. Samorządowcy gminy Gostyń i zarządca drogi dyskutowali, jak temu zaradzić. Zrezygnowano z uruchomienia tam sygnalizacji świetlnej. Okazało się, że z tym wiąże się sporo pracy - zarządca drogi musiałby zmodernizować skrzyżowanie budując lewoskręty. 

Za najlepsze (niektórzy mówili, że jedyne) rozwiązanie uznano budowę ronda - niedużego, ze środkiem przesuniętym w stronę ul. Europejskiej, ale realizacja takiej koncepcji wiązała się z wykupem działek, w tym jednej zabudowanej przy ul. Poznańskiej. Konieczne stało się zburzenie znajdujących się tam obiektów, w tym domu.

- Inwestycja związana z budową ronda będzie przebiegać przez teren 23 działek, z których część należy do właścicieli prywatnych (i podlega częściowym wykupom), ale wyłącznie na jednej konieczna jest rozbiórka budynków - tłumaczył w lutym Roman Świergiel, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu - CZYTAJ TU.

 

 

Jak będzie wyglądało rondo przy ul. Poznańskiej w Gostyniu? - przypominamy

Zarządca drogi, działając w stanie wyższej konieczności, powoli realizuje plan rozwiązania problemów komunikacyjnych, jakie istnieją na newralgicznym skrzyżowaniu w Gostyniu, chociaż budowa ronda jeszcze się nie rozpoczęła. Kilka dni temu, po wcześniejszym wyłonieniu wykonawcy rozbiórki domu, zburzono budynek przy ul. Poznańskiej. Na jego miejscu wczoraj (27 kwietnia 2022r.) pracowała koparka. Na posesji wciąż trwają prace rozbiórkowe.

Skrzyżowanie zaprojektowano jako czterowlotowe rondo turbinowe z wyspą o średnicy 20 m i średnicą zewnętrzną wynoszącą 38 m. Na wlotach ronda mają znaleźć się wyspy dzielące, a wzdłuż wewnętrznej krawędzi jezdni powstanie pierścień o szerokości 3 m. Jak informował w lutym inwestor, czyli WZDW, wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 8 mln zł.

Co słychać na placu budowy obwodnicy Gostynia?

Powstanie ronda przy ul. Poznańskiej jest konieczne przy budowie obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 dla Gostynia - ponieważ to ul. Europejska i jej przedłużenie, czyli „łącznik” będą drogą dojazdową do obwodnicy od strony miasta. Rondo ma poprawić bezpieczeństwo kierowców.

Jak informuje inwestor, na placu budowy panuje duży ruch. WZDW zapewnia na swoim portalu społecznościowym, że realizacja inwestycji przebiega sprawnie, zakończono karczowanie terenów leśnych.

Widoczne są pierwsze efekty robót ziemnych: 

  • trwa budowa nasypów drogowych 
  • sporo czasu zajmuje humusowanie skarp wykopów
  • postępują prace geotechniczne: wzmocnienia podłoży
  • rozpoczęto budowę mostu na Rowie Bodzewskim 
  • rozpoczęto montaż zbrojenia dla robót fundamentowych
  • trwa przebudowa kolizji gazowych, telekomunikacyjnych, elektroenergetycznych i wodno-kanalizacyjnych
  • budowane są przepusty na ciekach melioracyjnych
Obejrzyj FILM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy